Na »nejjižnějším« a nejjižnějším cípu Afriky

- Kdo nebyl na Mysu Dobré naděje, nebyl v Jižní Africe, traduje se často mezi turisty a cestovateli. Snad je to poetický název mysu, který na návštěvníky této země působí jako magnet. Tak jako kdysi, kdy navozoval příslib lepších zítřků námořníkům, jimž se u tohoto skalnatého kousku pobřeží lámala nekonečná plavba do Indie. Ovšem důvody, proč se sem dnes lidé hrnou v proudech, mohou být ještě přinejmenším dva. Bohužel, oba zcela nesmyslné. Tím prvním, na který často lákají turisty některé cestovní kanceláře, je sugestivní slogan Chcete stanout na nejjižnějším výběžku afrického kontinentu?
Kdo by koneckonců nechtěl, a tak si podlouhlý prst pevniny vybíhající do moře jen kousek za Kapským Městem od návštěvníků neodpočine. A však chyba lávky - kdo podlehne takovému vábení, skončí zřejmě na jeden z největších špeků světa, neboť Mys Dobré naděje zdaleka není tím nejjižnějším bodem Afriky. Snad jen nejznámějším. A jak je to s tím druhým klamným důvodem? Slov o mají opět »průvodci«: Chcete na vlastní oči spatřit místo, kde se slévají dva oceány chladný Atlantik a teplý Indický oceán? Tady už by měl zpozornět i hodně důvěřivý člověk. V opačném případě bude marně hledat dělící »čáru« mezi studenými a teplými vlnami dvou významných světových moří. A odkud může domnělý jev vyhlížet? Třeba z restaurace se slibným názvem: Two Oceans (Dva oceány). Sice nic neuvidí, ale to nevadí. Hlav ně když si objedná... Ovšem ani to nic nemění na tom, že přírodní rezervace v okolí jednoho z nejslavnějších mysů světa, vyzařuje zvláštní atmosféru. Možná ale přece jen existují turisté, kteří si budou chtít ten skutečně nejjižnější bod Afriky ohmatat sami. V takovém případě se budou muset vypravit ještě o dobrých dvě stě kilometrů dále na jihovýchod. Pravda, jak už to bývá, není zdaleka tak blyštivá. Cesta sem vede stranou všech hlavních tras a není ani nijak dobře značená. Teprve na místě, poblíž na první pohled opuštěného majáku, se možná leckomu vybaví v paměti dávno zasunutá poučka ze školních lavic - přece Střelkový mys (neboli Cape Agulhas) je tím nejzazším místem, kterým africká pevnina zasahuje do moře! A podle zeměpisných pravidel a zvyklostí také oním pomyslným bodem, kde končí jeden oceán a začíná druhý. Ovšem srážku dvou rozdílně teplých vod nečekejte ani tady. O geografické zajímavosti místa vypovídá jen strohá kovová tabule se dvěma šipkami naznačujícími Indický oceán vlevo, Atlantik vprav o. A hned vedle beto nový kvádr se zabudovanými ukazateli vzdáleností skutečného nejjižnějšího bodu černého kontinentu od významných světových měst. Ale i Antarktidy, i když je odtud vzdálena přímou čarou ještě několik tisíc kilometrů. A pro milovníky poetických obrazů ještě jeden tip, s nímž se u Mysu Dobré naděje nesetkají. Asi pět minut od nejjižnějšího bodu kontinentu, přímo u skalnatého břehu, odpočívá vrak ztroskotané lodi. Může mít poslední výspa, kde se stýká pevnina s oceánem, vůbec lepší symbol?

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Na Mys Dobré naděje organizuje výpravy řada kanceláří přímo v Kapském Městě. Dojet sem lze bez problémů i vypůjčeným autem vyhlídkovou cestou podél pobřeží stále směrem na jih. V případě cesty na Střelkový mys je třeba obětovat více: jinými slovy podniknout téměř celodenní výlet autem - po silnici N2 z Kapského Města směrem na Somerset West, u města Caledon se sjíždí na místní komunikaci R316 směrem na Bredasdorp a odtud se pokračuje už po poměrně úzké R319 do ospalého městečka Struisbaai. Odtud už vede jen prašná cesta, jejíž poslední úsek je třeba zdolat pěšky.

U skalisek Mysu Dobré naděje není celkem nic zajímavého.


Témata: Indie, Loď