Na návštěvě v Muzeu Sigmunda Freuda

Při návštěvě Vídně zajděte do Muzeu Sigmunda Freuda. Sbírky se totiž nyní podařilo obohatit o pozůstalost Evy Rosenfeldové. Jedná se pozoruhodný soubor fotografií, knih, rukopisů a dopisů této významné pedagožky a jedné z čelných osobností vídeňské psychoanalýzy. Zájemci o dějiny psychologie tak mohou v Berggasse 19 objevovat mnohé dosud netušené souvislosti týkající se psychoanalytické pedagogiky.

Eva Rosenfeldová (1892-1977) pocházela z Brna. V roce 1927 založila v rakouské metropoli jednu z prvních škol, v níž se vyučovalo na základě psychoanalýzy. Autorem budovy této instituce byl rakouský architekt Adolf Loos, jehož rukopis nesou také mnohé stavby v českých zemích.

O dějinách psychologie napovídá mnohé korespondence Rosenfeldové s Annou Freudovou. Odborníky i laiky zcela jistě zaujmou také dopisy Sigmunda Freuda adresované Evě Rosenfeldové, její matce Rose a Yvette Guilbertové, hvězdě pařížských varieté, kterou slavný zakladatel psychoanalýzy poznal během svého pracovního pobytu ve Francii.

Rodina Rosenfeldových měla přátele také ve světě divadla, filmu a výtvarného
umění. To dokládají dopisy Laurence Oliviera, Aleca Guinnesse, Marlene Dietrichové a Oskara Kokoschky. Manžel (a současně bratranec) Evy Rosenfeldové Valentin ve Vídni platil nejen za respektovaného advokáta, vysoce ceněná je i jeho sbírka původních rukopisů Goetheho a Richarda Wagnera. Také její část je k vidění v Muzeu Sigmunda Freuda.

KDE A KDY?

Muzeum Sigmunda Freuda se nachází v ulici Berggase, v 9. vídeňském obvodu.  Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin. Vstupné činí 5, snížené 3 Euro. Parkovat je možno v garážích v ulici Universitätsstrasse. Více informací získáte na telefonním čísle: 00 43 1 319 15 96, nebo na internetové adrese: www.freud-museum.at.