Na masopust do Zubrnic

Pokud nevíte, co podniknout o víkendu, zavítejte do Zubrnic na Ústecku. Výlet do malebného Českého středohoří vám totiž právě tady zpestří tradiční oslava masopustu. Průvod vyjde od zdejšího skanzenu lidové architektury v sobotu 22. února dopoledne.

Nejmladší skanzen
Možná už jste v Zubrnicích byli. Nevadí. Zdejší muzeum lidové architektury je nejmladším skanzenem v ČR, a proto se stále rozšiřuje a vylepšuje. Poprvé byl unikátní soubor staveb veřejnosti otevřen v roce 1987.

S trochou nadsázky se dá říci, že při příjezdu od Ústí nad Labem přes Velké Březno či při klesání směrem od Úštěka vypadá jako muzeum architektury celá obec. Zvlášť osvítí-li roubené a hrázděné budovy slunce, naskytne se vám z vrcholků Českého středohoří úchvatný pohled. Celá vesnice však chráněna není, to se jen místní starají o malebný vzhled.

Základem skanzenu jsou a muzejním účelům slouží vybrané nejhodnotnější stavby středu obce. V areálu, do něhož jsou postupně "zachraňovány" zemědělské stavby z celých severních Čech, je veřejnosti zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce.

Navštívit můžete i starou školu či expozici historického obchodu. Jedním z nejcennějších "kusů" je barokní studna z roku 1695 na návsi. Do Zubrnic ji památkáři zachránili z nedalekých Střížovic.

Nádraží
Zubrnice však nejsou jen skanzen, milovníky technických památek možná nadchne nádraží, které je - jak už to tak na malých vesnicích bývá - kousek za vsí. Nádraží je technická památka z konce 19. století a kdysi tu cestující nastupovali na lokálku Velké Březno - Úštěk. Z nádraží je malé muzeum zrušené trati a na kolejích je možno vidět unikátní sérii vagonů, starých lokomotiv, drezín.



Světnice v zemědělské usedlosti č. 61

 

Některé stroje jsou tak dokonale restaurované, že vypadají jako nové. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného, ale pokud muzeum navštívíte, zjistíte, že restaurování probíhá přímo na kolejích, a tak můžete vidět, jak se starý stroj pomalu obrozuje. V muzeu lze koupit nejrůznější publikace a sběratele možná potěší zdejší pamětní razítko.

Výlety v okolí
V Českém středohoří se nabízí stovky výletních tras. Můžete se vypravit k nedaleké dominantě, televiznímu vysílači Bukovka, odkud je výhled na labské údolí. Pokud jste do Zubrnic přijeli vozem, dojeďte směrem na Úštěk do Levína.

Nad obcí stojí zajímavá rozhledna, k jejíž stavbě byly použity kameny ze středověkého hradu, který kdysi na jejím místě stával a z něhož zbyly už jen sklepy. Prohlédnout si můžete i unikátní barokní kapli, jež svým půdorysem kopíruje kruhový tvar návsi.

Informace o okolí získáte v jakékoliv mapě či průvodci po Českém středohoří, zmiňme se však o místě, o kterém mnoho zpráv není.

Pocta Zubrnic Hitlerovi?
Vypravíte-li se do Levína po silnici mezi poli, ocitnete se v jednom okamžiku na mírném návrší u zubrnické kapličky. Podívejte se vpravo a uvidíte lesík. Nápadné na něm je, že mezi modříny jsou i smrky. Údajně je z nich vysázen nápis Hitler a má jít o pozůstatek pocty zdejších obyvatel nacistickému vůdci. Nápis byl takto prezentován mimo jiné v dokumentu, který byl vysílán Českou televizí v době polistopadového uvedení seriálu o majoru Zemanovi.

O tom, co nad Zubrnicemi opravdu je, se historici i lesníci léta přou. Skutečností je, že na viditelné části lesa vypadají tmavší smrky jako HIT. Na leteckém snímku, který má k dispozici zdejší radnice, už však stromy v LER nepokračují. Lesáci říkají, že o žádnou poctu Hitlerovi nejde. Modříny podle nich měly kdysi vymezovat cesty, po nichž se z lesa tahalo dřevo.

Historka je to ale bezesporu zajímavá. Kdo chce, ať třeba věří, že bývalí obyvatelé Zubrnic chtěli, aby nacističtí potentáti z letadla viděli jméno vůdce.

Skanzen v Zubrnicích

Další akce konané ve skanzenu v Zubrnicích:
* 12. a 13. dubna - Velikonoce, velikonoční zvyky
* 1. květen - stavění máje 
* 10. a 11. května - zubrnický jarmark

Dalším výletem do historie života na vesnici bude tematický víkend 18. a 19. října pod názvem Podzim na vesnici. Zaměřen bude zejména na zemědělské práce. Návštěvníci si budou moci například vyzkoušet mlácení obilí cepem a zpracování lnu.

Cyklus návratů se v Zubrnicích uzavře 13. a 14. prosince. To návštěvníky skanzenu přivítají vánočně vyzdobená stavení, v nichž se budou moci podívat na výrobu tradičních vánočních ozdob i na ukázky staročeských vánočních pochoutek.

Kde získat informace:
* o skanzenu
http://www.mlazubrnice.cz


* o muzeální železnici
http://www.zmz.cz


Otevírací doba skanzenu:
duben: 9.00-16.00, středa až neděle
květen-září: 9.00-18.00, denně kromě pondělí
říjen: 9.00-16.00, středa až neděle
Pro předem ohlášené hromadné zájezdy (na tel.: 475 228 267) otevřeno i mimo sezonu a v zavíracích dnech.

Masopust v Zubrnicích

Masopust v Zubrnicích

Masopust v Zubrnicích

Masopustní rej v Zubrnicích začne v sobotu 22. února dopoledne

Velká světnice v zemědělské usedlosti č. p. 61 ve skanzenu v Zubrnicích

Pohled ze dvora na zemědělskou usedlost č. p. 61 z roku 1808

Velká světnice v zemědělské usedlosti č. p. 61 ve skanzenu v Zubrnicích

Jeden z nejcennějších objektů ve skanzenu v Zubrnicích je barokní studna z roku 1695

Kostel sv. Marie Magdaleny v Zubrnicích

, ,