Bulharské Bansko nabízí lyžování srovnatelné s některými alpskými středisky za lepší cenu.

Bulharské Bansko nabízí lyžování srovnatelné s některými alpskými středisky za lepší cenu. | foto: Petr Socha, magazín SNOW

Na lyže do Bulharska aneb Alpy za pár korun

  • 26
Kdo zná alespoň maličko Bulharsko, pojmy jako Vitoša, Borovec, Stará Planina či Pirin mu mohou být povědomé. A dá se počítat s tím, že areály, které v nich jsou nebo se chystají vzniknout, budou lákat české lyžaře s nebývalou intenzitou.

Hory v Bulharsku zaujímají kolem 60 procent jeho rozlohy. Prvním lyžařským resortem, který vzbudil zájem o lyžování v této zemi, bylo Bansko.

Skromný areál s jednou lanovkou nedaleko historického města se z roku na rok proměnil v supermoderní lyžařský resort kvalitou srovnatelný s těmi alpskými.

Pohoří Pirin, pod nímž Bansko leží, najdeme v jihovýchodním cípu Bulharska. Jeho nejvyšší hřeben dosahuje téměř 3 000 metrů a pro svou přírodní jedinečnost patří mezi oblasti chráněné UNESCO.

Před časem bylo nutné za lyžováním urazit jedenáctikilometrový úsek. Díky dotaci přes miliardu eur lyžařský areál splynul s městem.

Oněch 11 kilometrů dnes překonáte pohodlně moderní kabinkovou lanovkou.

Bansko, Bulharsko

Sjezdovka podle Tomby

Centrálním vrcholem areálu je Todorin, vysoký 2 746 metrů, kam lyžaře vyvezou další dvě ultramoderní lanovky.

Ta první vede nad černou tratí jménem Tomba, kterou zde pokřtil sám slavný Alberto. Druhá vás vyveze z lesů a nechá kochat panoramaty, jimž vévodí vrchol Vichren, nejvyšší bod pohoří Pirin.

Dolů sjíždí několik lyžařských větví, ty hlavní se vinou podél páteřní čtyřsedačky, a část dokonce splňuje požadavky Mezinárodní lyžařské federace FIS k pořádání závodů, což samo je objektivním ukazatelem kvality.

Celkově se areál chlubí čtyřiceti kilometry sjezdovek, a to z velké části skutečně pěkných − od terénu po úpravu nejmodernějšími stroji.

Nebýt kolem jedinečný výhled a neobvykle vzrostlé borovice, věřili byste, že jste v Alpách.

Bansko, Bulharsko

Grand restaurant na sjezdovce

V lyžařském areálu se nacházejí dvě restaurace i další stylové bufety a „čajny“.

Nabízejí mnoho druhů kulinářských specialit, ražniči či pečená kuřata, hranolky, různé druhy čerstvých zeleninových salátů, dresinků a příloh, přehršli nápojů včetně stáčeného vína a další.

Něco, co bychom v Česku nenašli, ani kdybychom posbírali nabídku středisek dohromady. Podobně toalety. Jsou všude bezvadně čisté.

Prašan

Vzhledem ke značným odlišnostem od středoevropských klimatických stavů může Bansko nabídnout dost sněhu i tehdy, kdy se třeba v Alpách potýkají s jeho nedostatkem.

Sněhová pokrývka zve první lyžaře již v prosinci (vydatně pomáhá technický sníh), na sjezdovkách i mimo ně pak sníh zůstává až do začátku května − a to už je chvíle, kdy je možné se koupat v moři!

V Bulharsku je sníh sušší než u nás a jízda v prašanu snazší. Nabídka volných plání k ježdění mimo tratě je nebývale vysoká a nebývale kvalitní.

Bansko, Bulharsko

Co ale neodpovídá evropským obyčejům, je zajištění záchranných akcí. Člověk v horách musí spoléhat jen na sebe, helikoptéra pro něj v případě problému nedoletí.

Apres ski

Posledním − a velmi významným argumentem pro návštěvu Banska je jeho restaurační zázemí. V posledních letech se město rozrostlo o množství hotelů a hotýlků, kde najdeme různé možnosti aktivní relaxace, bazén, saunu apod.

Raritou je jeho staré město s velkým počtem vinárniček a restaurací − „mechan“. Ve městě s 11 tisíci obyvateli jich je přes tři sta!

Připomínají něco mezi slovenskou kolibou a moravským sklípkem a člověku trhá srdce, když je musí opustit. Může za to i pestrá nabídka na jídelních a vinných lístcích spolu se slušnými cenami.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Do Bulharska lze dojet autem i vlakem, ale nijak zvlášť příjemné cestování to není. Cestovní kanceláře dopravují své klienty obvykle letecky do Sofie, odtud pak je nutno přejet do Banska zhruba tři hodiny autobusem. Celkem i s odbavením vyjde cesta na sedm až osm hodin.

Za kolik

Ceny jsou v Bulharsku v průměru o 10–20 % nižší než u nás. Ve vyhlášených letoviscích jsou ale ceny služeb a zboží vyšší než v turisticky méně exponovaných místech, například nahoře na Pirinu je dráž než v Bansku.

Přesto jsou ceny za lyžování mnohem nižší než ve známých evropských lyžařských střediscích.

Jídlo a pití

Velké pivo se dá sehnat v restauraci od 1,50 leva čili cca 22 korun v závislosti na kurzu leva−euro−koruna. Hlavní jídlo vyjde na 3 až 8 leva (45−120 Kč), polévka na 1,50 až 3 leva (22−45 Kč). Půllitrový džbánek vína stojí od 2 leva (30 Kč), láhev kvalitního značkového bulharského vína pak 10 až 30 leva (150 až 450 Kč).

Více informací najdete v bulharštině a angličtině na

www.banskoski.com