Hrad Loket si oblíbili Lucemburkové i J. W. Goethe. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na Lokti o víkendu odstartují slavnosti zkamenělého hradního pána

Kdo nezná loketskou legendu o zlém purkrabím, který se za své neblahé činy proměnil v kámen, měl by se o víkendu zastavit v malebném městečku na Karlovarsku, kde zažije slavnosti zlověstného purkrabího Půty. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na hrad Loket a užijte si pravou středověkou zábavu.

V kouzelné přírodě Slavkovského lesa, u divoké řeky Ohře se od 13. století tyčí gotický hrad Loket. V minulosti se mu říkalo "klíč ku Království českému" a ten, kdo městečko na západě dobyl, prý snadno ovládl celou zemi. Hrad Loket si oblíbili nejenom Lucemburkové, ale své 74. narozeniny zde oslavil i významný německý básník Goethe.

S pevností se spojuje i řada legendárních postav a příběhů, například nádvoří hradu dodnes hlídá Gottstein, vládce loketských skal, kamenů a podsvětí. Říká se, že kdo se dotkne špičky jeho vousu a zanechá mu nějaký peníz, tomu se vyplní tajné přání. Ovšem nedoporučujeme se dotýkat jeho kyje, protože to Gottsteina rozzlobí a stihne vás krutý trest.

Slavnosti purkrabího Půty

Podle legendy stihl krutý trest i purkrabího Půtu z Illburka, kterého proklela vdova prosící o odpuštění dluhu. Zlověstný správce hradu měl totiž srdce z kamene, a to se mu stalo osudným. Nad Loktem se strhla bouře, udeřil hrom a místo krutého purkrabího stál na nádvoří kámen. Dnes víme, že šlo o nejstarší známý meteorit na světě, jenž dopadl na území dnešního Lokte někdy kolem roku 1422. Jeho repliku můžete obdivovat na zdejším hradě, originál ale naleznete ve Vídni a Praze.

Zkamenělého úředníka si dodnes připomíná Loket srpnovými Slavnostmi purkrabího Půty. V letošním roce se odehrají již po jednadvacáté a na návštěvníky čeká středověká zábava s rytířským turnajem. Slavnosti budou zahájeny 9. a 10. srpna v 10 hodin vystoupením Žateckých trubačů a během dalších dvou hodin se představí skupina Tier s výcvikem dravců, Štvanci s barokním ježděním a divadlo Trakař. Ve 13 hodin začne historický průvod městem, na který naváže představení o purkrabím Půtovi.

Vrcholem programu bude rytířský souboj za slávu a čest města, přičemž bojovníky čeká nejenom prstencový turnaj, ale prověří se i jejich schopnost ve střelbě, v hodu sekerou či odvaha ve zkoušce ohněm. Během víkendu na nádvoří a na scéně pod hradem předvedou své umění také šermíři, kejklíři či tanečnice. V sálu s freskami zas čeká na návštěvníky po oba dny Pouliční divadlo Viktora Braunreitera. Slavnosti se neobejdou ani bez středověkého jídla, kvalitního piva či tradičního jarmarku.

Cena lístku pro dospělé návštěvníky je 120 korun, pro děti a studenty 60 korun.

Na Loket připlujte po Ohři

Výlet na hrad Loket si ale můžete naplánovat na víc dní a spojit ho například s plavbou po řece Ohři. Ta protéká z města Cheb až do Kadaně, přičemž na její trase narazíte na vodáckou stezku, která informuje vodáky o řece, památkách či ubytování. Plavba po Ohři je vhodná i pro začátečníky, avšak řeka ukrývá řadu nebezpečných jezů. Mezi vodáky oblíbená je především dvoudenní plavba Kynšperk nad Ohří – Karlovy Vary, kde narazíte na hrad Loket a nádhernou přírodu Slavkovského lesa.

Svatba ve skalách

Řeka Ohře dál pokračuje do Svatošských skal, které dostaly název po nevěrném Svatošovi. Ten slíbil lásku a sňatek víle z Ohře, ale později se zamiloval do pozemské dívky. V den svatby se ale víla pomstila a celý svatební průvod zaklela v kámen. Padesátimetrové žulové skály mají proto jména: Nevěsta se Ženichem, Páter, Muzikanti, Tchýně a Tchán, Svědkové.

Ve Svatošských skalách najdete zkamenělou nevěstu i ženicha.

Krása Svatošských skal inspirovala mnohé umělce, jako například J. W. Goetheho nebo Viléma Mrštíka. Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud zde dokonce napsal své pojednání Sen o Svatoššských skalách.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz