Meandrující potok Kačák u Markova mlýna

Meandrující potok Kačák u Markova mlýna | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Na kole údolím Kačáku, které okouzlilo trampy i nejbohatšího Čecha

  • 12
Západní okraj Prahy navazuje plynule na Křivoklátskou vrchovinu s hlubokými lesy, protínajícími romantická údolí s trampskými osadami. Přidáme-li k tomu památky, ať už zámek v Lánech nebo novodobý hrad v Červeném Újezdu, vychází nám z toho z toho skvělý cyklovýlet.

Naše trasa sice měří pouhých 48 kilometrů, takže ji lze při sportovní jízdě absolvovat za dopoledne. Pokud se ale rozhodnete pro volnější tempo a budete si chtít například projít park v Lánech, můžete na ní strávit celý den.

Údolí Kačáku – sídla trempů i nejbohatších Čecha

Výlet můžeme zahájit například v Červeném Újezdě, kde kromě novodobé stavby hradu najdeme hezkou zahradu s miniaturním skanzenem, muzeum českého venkova a restauraci. Tady můžeme po výletu spočinout u dubových stolů hradního šenku a osvěžit se točeným pivem.

Na kole projedeme vesnicí Červený Újezd, po silnici přejedeme do sousedního Svárova a dále nás čeká sešup do údolí potoka Loděnice. Původní název toku, který najdeme i na mapách, je Loděnice, případně i Loděnický potok. Podle obce Kačice, kterou protéká, ho místní označují jako Kačák nebo Kačický potok.

Může se hodit

Start a cíl: Červený Újezd
Délka trasy: 48 km, možnost prodloužení a variantních tras
Náročnost: zhruba z 50 % vede trasa po lesních a polních cestách, zbytek po vedlejších silnicích. Celkové převýšení je cca 680 metrů.
Vhodné kolo: MTB
Doprava: do Červeného Újezda autem. Lze využít i metro a ze stanice Zličín dojet na kole přes Hostivici.
Občerstvení na trase: Malé Kyšice, Bratronice, Lány, Žilina, Lhota, Horní Bezděkov, Unhošť, Červený Újezd.

Zdejší lesnaté údolí klikatícího se potoka vábilo od nepaměti trampy a milovníky chataření, takže tu najdeme bezpočet chatových osad, chatiček a zahrádek. Zdejší romantika učarovala i nejbohatšímu Čechovi, v Podkozí si loni postavil své luxusní sídlo Petr Kellner. Více zde.

Právě tady, před mostem přes potok, uhneme ze silnice vpravo na červenou turistickou značku, která nás povede následující kilometry proti proudu potoka k Dolnímu Bezděkovu.

Po strmém výjezdu z údolí do Malých Kyšic nás značka zase zavede zpět k potoku, jinak ale cesta pokračuje stále podél potoka a chatových osad až k Mosteckému mlýnu.

Odtud pokračujeme ještě asi kilometr po červené k vedlejší silnici, kde zahneme vlevo směrem do Bratronic. Hned za mostem přes potok si vpravo pod silnicí všimneme betonového bunkru z roku 1937, který byl součástí opevnění takzvané Pražské čáry.

Sídlo Petra Kellnera citlivě zasazené do údolí Kačáku

Přes lány, aleje a lesy do Lán

Zámek Lány

Návštěvní doba parku: st a čt od 14 do 18 hodin, so, ne a svátky od 10 do 18 hodin. Každoročně v období od soboty před velikonočními svátky do 2. listopadu a ve výroční dny narození a úmrtí prvního prezidenta republiky T. G. Masaryka (7. března a 14. září – v těchto dnech je otevřeno od 10–18 hodin).
Zámek je veřejnosti nepřístupný (dne 7. března 2000 poprvé v historii Den otevřených dveří).

Užitečné weby
Info o zámku Lány zde.
Naučná stezka Lánská obora zde.
Hrad Červený Újezd: www.hrad-cervenyujezd.cz

V Bratronicích uhneme ze silnice na zeleně a posléze modře značenou polní cestu, která nás dovede k hájovně Šarváš. Tady se poprvé dotkneme hlubokých křivoklátských lesů a pokračujeme jimi po vedlejší silnici asi kilometr ke křižovatce. Zde si ze tří možností vybereme tu prostřední – po modré značce pojedeme chráněnou alejí vzrostlých stromů, zvanou Ploskovická kaštanka.

Na rozcestí Na Bukovkách se napojíme na žlutou značku a opět zamíříme vlevo do lesa, až přijedeme k dřevěné zdi Lánské obory. Obora byla ohrazena roku 1713 a podle ředitele Lesní správy Lány je pravděpodobně historicky nejstarší oborou nejen v Evropě, ale i na světě.

Po červené značce posléze došlapeme k rozlehlému odlesněnému prostranství s rybníkem, zvanému Pánova louka. Toto malebné místo láká k odpočinku, koupání a procházkám, takže tu potkáme spoustu chodců, proto opatrně!

Kvetoucí sasanky hajní u Pánovy louky

Blížíme se k Lánům a za rybníkem můžeme uhnout z červené doleva a napojit se tak na lesní cestu vedoucí od Nového Dvora k Lánům. Zde křižujeme naučnou stezku věnovanou lesní zvěři. Tato ukázková část obory má také ojedinělou vyhlídku, ze které lze pozorovat zvěř při přirozeném způsobu života.

Brzy přijedeme k našemu cíli – zámku v Lánech. Barokní zámek v obci Lány je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Součástí areálu je rozsáhlý zámecký park, založený okolo roku 1770. Jako součást parku byl zřízený také rybník a později i skleníky. Zatímco park si můžeme prohlédnou ve vyhrazené návštěvní dny, samotný zámek je otevřený pouze u příležitosti takzvaných dnů otevřených dveří.

Zámecký park Lány

Lánský zámek

Zpět přes Žilinu kolem těžní věže

Zpáteční cesta vede kousek po stejné trase až k silnici 116, ze které odbočíme na lesní asfaltku vedoucí k hájovně Pustá Dobrá. Tady se nám naskytne pohled na pozůstatky "černé minulosti" této oblasti. Vpravo od cesty stojí na kraji lesa osamocená věž. Je to betonová těžní věž nad výdušnou jámou Pustinka, patřící k dolu Buchlovice-Nosek. Těžba na tomto předposledním dole kladenského revíru skončila po 49 letech dne 28.února 2002 a my si můžeme ještě všimnout nedaleké haldy, jedné ze sedmatřiceti na Kladensku.

Věž Pustinka

Napojíme se krátce na modrou značku a po polní cestě sjedeme do Žiliny. Nejsme ale na Slovensku, nýbrž v malebné středočeské obci 30 kilometrů západně od Prahy. Nyní nás čeká v podstatě návrat po silnici na místo startu – přes obce Lhota, Horní Bezděkov a Unhošť dojedeme do Červeného Újezda. Pokud byste chtěli jet i při zpáteční cestě terénem, můžete se v Dolním Bezděkově napojit na červenou značku a dojet po nám již známé trase.

Trasa výletu

Soubory s trasou pro GPS zařízení stahujte ZDE.


Zobrazit místo Na kole údolím Kačáku na větší mapě