Na kole na nejvyšší vrchol Šumavy

Velký Javor, nejvyšší vrchol Šumavy, je hora, která budí respekt. Když se podíváte na fialovou siluetu dvou radarových věží na jejím vrcholu večer, budou vám možná připadat jako čertovské rohy. A počítejte s tím, že pokud se rozhodnete pokořit tuhle horu na kole, zjistíte, že je opravdu ďábelská.

Sáhnete si na dno svých sil, na dlouhých kilometrech stoupání budete mít několikrát chuť se obrátit a sjet zpátky do údolí. Nepomohou vám vůbec pozbuzující pohledy Němců a Čechů, kteří jdou směrem dolů. O jednom ale nepochybujte: nahoru se rozhodně vyjet dá.

"Na Velký Javor? Tam se přece na kole nejezdí, proč taky, vede tam lanovka," podivovala se prošedivělá paní recepční v jednom z hotelů Železné Rudy, odkud je to na vrchol Javoru přibližně osmnáct kilometrů. Vyprávět jí o siluetě, která se odráží na světlém večerním nebi by bylo zbytečné.
O Železné Rudě píše průvodce, že je to hlavní město šumavské turistiky. Platí to hlavně v zimě, kdy zasněžené ulice zaplní auta s nosiči na lyže na střechách a ve frontách na vleky tráví svůj čas stovky lyžařů. Pokud nemáte domluvené ubytování předem, ochotně vám poradí v informačním středisku v Klatovské ulici, které má otevřeno každý den od osmi do osmnácti hodin. (Telefon má 01 86/ 69 70 33) "Ještě se nestalo, že bychom někomu ubytování nesehnali. Když je v zimě našlapáno, ubytovali jsme lidi třeba v Bayerische Eisensteinu na druhé straně hranic. To se ale léta netýká, přes prázdniny jsou tu hotely zapněné jen zpola," říká vedoucí střediska Milena Vobrová.
Líná a ospalá atmosféra malého městečka její slova jen potvrzuje. Na dovolenou přijely hlavně rodiny s dětmi, cyklisti a stárnoucí manželé, kteří vždycky brzy ráno nazují boty pevné v kotnících, podkolenky vyrolují až ke kolenům a vyrazí na túru. Všichni se všude potkávají.

Grosser Arbre, česky Velký Javor, je nejvyšší vrchol pohoří Šumava a Bavorský les a leží na německé straně hranic. Výlet nahoru zabere celý jeden den. Ti, kteří na dovolené vysedávají do noci nad sklenkou a na kola si sednou až po poledni, ho pravděpodobně nestihnou. Nedá se absolvovat na silničním kole, protože stejně jako na spoustě jiných míst v horách, vede nahoru jen štěrková cesta a dolů, pokud nechcete jet zase po ní, musíte často i přes kameny a kořeny. Láhev s pitím, ať už na kole nebo v batohu na zádech, nepatří jen k doporučené výbavě, v tomto případě je naprostou nutností. Je dobré si také s sebou vzít malé sladké tyčinky nebo čokoládu pro případ, že docházejí všechny síly. Další nezbytností je podrobná mapa, nejlépe v měřítku 1: 50 000, lidé zhýčkaní přehledným značením v Česku se totiž v bludišti čísel a zelených šipek na opačné straně hranice mohou lehce ztratit.

Z centra Železné Rudy vede na hraniční přechod Alžbětín asfaltová, mírně se svažující cesta. Cyklisty fronty u hranic nezajímají, takže následuje první stoupání: z Bayerische Eisensteinu po asfaltce do sedla nazvaného Brennes. Zapomeňte na ty nejlehčí převody, protože není zdaleka tím nejhorším, co vás potká. A nyní má výlet na vrchol dvě varianty: buď dojet ke spodní stanici lanovky, nechat tam kola a vyjet nahoru kabinkou, která připomíná stříbřitou bublinu. Pro dospělé stojí lanovka na vrchol a zpět čtrnáct marek, děti do sedmnácti let zaplatí osm marek, rodinné vstupné přijde rodiče a dvě děti na osmatřicet marek. O zamčená kola nemusíte mít přitom žádný strach, stroje, na nichž jezdí Němci, jsou pravděpodobně o řád lepší, než kolo, jaké vám stojí teď doma.
Druhou možností je objet celý masiv hory zadem přes Grosser Arber See, vyjet na vrchol a vrátit se zpět okolo Kleiner Arber See, což čítá přibližně třicet kilometrů. A právě teď oceníte úplně potměšilost Velkého Javoru. Když stojíte u spodní stanice lanovky, zdá se, že lesklé věže na vrcholu jsou už blízko, skoro na dosah ruky. A přesto: napříč vrstevnicemi a po nejkratších cestách se na vrchol nedostanete, vedou tam totiž jen nesjízdné turistické cesty. Připravte se na to, že ztratíte výšku při sjezdu ke Grosser Arber See, z očí lákavý vrchol hory a v závěrečném stoupání možná i nervy.

Osmadvacet stupňů celsia. Štěrk. Přímé paprsky rozpalují les, takže omamně voní. Nepálí jen hlava, spíš jako by se sluneční světlo lámalo v desítkách zrcadel a svítilo úplně odevšud. Další zatáčka. Další kopec. Nejmenší převod. Dá se vůbec ještě jednou otočit pedály? běží vám hlavou. A pak najednou přijde ta poslední zatáčka a před vámi zasvítí bíle dvě obrovské věže. Dojeli jste na vrchol nejvyšší hory Šumavy. Jako kdyby jste si adrenalin šlehli rovnou do žíly. U dřevěného kříže, od nějž jsou při dobré viditelnosti vidět zasněžené vrcholky Alp, si pózují i Němci, kteří jeli lanovkou. Slečna z Čech došla po svých. "Tak dělej, vyfoť mě," říká kamarádce a z tváře si shrnuje rozfoukané prameny vlasů. Před sebe ostentativně opírá klacek, o nějž se opírala cestou nahoru. Teď už je jí skoro do smíchu: "Od Velkého Javorského jezera za hodinu a půl, dobrý ne?"

A další odměna: ten, kdo vyjede na Velký Javor a nesplete se při výběru zpáteční cesty na mapě, může počítat s tím, že celou zpáteční cestu pojede z kopce. A sjezd do Železné Rudy netrvá více než hodinu.

Orientační přehled cen:


bar Lenora, Železná Ruda: 0,5 l piva - 15 korun, 2 dcl jablečného džusu - 20 korun, espresso - 20 korun, tequila - 40 korun
hostinec u Kleiner Arber See: 0,5 l piva - 4,50 marek, 2 dcl jablečného džusu - 3,50 marky, eiskaffee - 5,50 marky, pohár s vanilkovou zmrzlinou, lesním ovocem a šlehačkou - 8,90 marky

Doporučené vybavení pro výlety na kole:

mapa, láhev s nápojem na cestu, sladkosti, které doplní rychle energii (například müsli tyčinky nebo čokoláda), cyklistické rukavice, které zmírňují otřesy při sjezdech

Další doporučené cíle, které se dají navštívit z Železné Rudy na kole:
vrch Poledník, Černé a Čertovo jezero, kopec Pancíř,

Tip pro volné odpoledne:


Muzeum v Šumavy Železné Rudě (má otevřeno od úterý do soboty od devíti do sedmnácti hodin, v neděli od devíti do dvanácti a v pondělí zavírací den. Vstupné stojí deset korun, pro děti a studenty polovinu) Uvidíte tam třeba umrlčí prkna, na něž se podle obyčeje starých horalů pokládali nebožtíci. V zimě mrtvé kvůli zamrzlé půdě a závějím nebylo možné pohřbívat pod zem a tak zemřelého rodina uložila na týdny do přístěnku, svázala mu ruce na prsou růžencem a čekala na oblevu. Po pohřbu na prkno vypálili pamětní nápisy a umístili ho u cesty ke hřbitovu či na rozcestí, aby každý kolemjdoucí mohl na zemřelého zavzpomínat a pomodlit se za něj.

Německé značení je značně zmatené, lepší je mít podrobnou mapu.

Stromy v lese

Poslední zatáčka před vrcholem Velkého Javoru.

Radarové věže na vrcholu Velkého Javoru.

Kleiner Arber See

Malý Javor

Velký Javor

Lanovka na Velký Javor.

Turisté na dolní stanici lanovky

Dolní stanice lanovky pod Velkým Javorem

Grosser Arber See

Grosser Arber See