Cykloranč U zlomené šlapky zve k návštěvě | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Na kole kolem Moravy ke Zlomené šlapce

  • 14
Kam na první májovou vyjížďku na kole? Nejlépe někam, kde je rovina a není to příliš náročné. Takový terén najdete u dolního toku Moravy pod Hodonínem. Kromě probouzející se přírody vzácných lužních lesů tu objevíte i bezkonkurenčně ojedinělý cykloranč U zlomené šlapky.

Již samotný název cykloranče U zlomené šlapky napovídá, že jde o zařízení velmi originální a neobvyklé, kde nebude nouze o zábavu. A osobní návštěva vám dá určitě za pravdu. Něco podobného se jen tak někde nevidí.

Kolem Moravy jen samé příjemné cesty

Cykloputování kolem dolního toku řeky Moravy je velmi příjemné. Morava tvoří pod Hodonínem hraniční řeku, kterou lemuje protipovodňová hráz, pás lužního lesa, zóna obdělávaných polí a vinohradů a řadová zástavba vesnic. Vybírat si můžete ze sítě několika paralelních cest, z nich každá má svá kouzla.

Z hráze je pěkný výhled na řeku, lužní les vás pohltí coby chrám nezkrocené přírody, na cestičkách mezi poli a vinohrady na vás dýchne síla moravské země a silnice mezi vesničkami vás povedou od jedné hospůdky ke druhé (anebo, chcete-li, od jednoho sklípku k druhému). Zkrátka každý si tu najde to svoje.

Morava pod Hodonínem tvoří státní hranici se Slovenskem

Morava pod Hodonínem tvoří státní hranici se Slovenskem

Některé cesty jsou značené jako cyklotrasy, jiné značky nemají. Bloudit se však moc nedá – řeka Morava vás na Slovensko nepustí, opačným směrem dojedete vždy do nějaké vesnice, kde se zorientujete. A když vás to přestane bavit, sednete si na vlak, který jezdí po trati paralelně s řekou, a vydáte se domů.

No a kdybyste byli krajinou a prostředím dolního Pomoraví natolik nadšeni, že by se vám domů v daný den nechtělo vůbec, zamiřte do cykloranče U zlomené šlapky, kde se dá za 50 Kč přespat.

Topinky pro manželské dvojice

Cykloranč U zlomené šlapky byste na mapách i v turistických průvodcích hledali zatím marně. Jako ubytovací a občerstvovací bod zatím veden nikde není a bůhví, jestli vůbec někdy bude. O jeho existenci se dozvíte pouze z jedné tabule při břehu řeky Moravy. Narazíte na ni zhruba po třech kilometrech v případě, že se od hraničního přechodu v Lanžhotě vydáte proti proudu řeky po protipovodňové hrázi na české straně.

Od tabule sjedete na louku v lužním lese a kolem osamocené usedlosti zakrátko dorazíte do areálu ranče s uvítacím nápisem "Konec světa a civilizace".

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky


Vjezd do areálu cykloranče U zlomené šlapky.

Pro mnohé návštěvníky tu opravdu konec světa a civilizace je – místo umýváren plechové koryto a pumpa, místo záchodů suché latríny, elektřina nikde. Lidové ubytování nabízí několik stanů s podsádkou, luxusnější nabídku představují odstavené karavany s různými přístavbami a doplňky v duchu lidové tvořivosti.

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky

Posedět lze na terase venku anebo ve výčepu pod střechou, kde si můžete popovídat s šerifem. Hlavně vás však ze všech stran obklopí spousta artefaktů, nápisů a humorných hesel, z nichž se dozvíte, jak se zde chovat, co je tu zvykem a co vás může potkat. Rozhodně se žádá, abyste neplivali pod stůl, protože tam může ležet váš kamarád, abyste důsledně dopíjeli pivo - v rámci úspory ječmene - a chovali se jako doma. Pro nadcházející měsíc máj – lásky to čas – se hodí dát si místní topinku… Pan majitel cykloranče je evidentně veselá povaha!

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky

Jeden den nemusí stačit

Příjemné dojmy z originálního místa mohou snad kalit jen hejna obtěžujících komárů během léta. Areál je totiž jakoby ukryt v džungli křovin a stromů lužního lesa, kde má obtížný hmyz za příhodných klimatických podmínek opravdu ráj.

Pokud se však budete chovat v souladu s místními pokyny a hesly, asi vám po čase a se vzrůstající hladinou alkoholu komáři přestanou vadit. Stejně tak jako mírné nepohodlí a nepříliš vysoký luxus ubytovacích a hygienických zařízení. Každopádně za návštěvu a obhlídku to tady stojí! 

Výlet k cykloranči U zlomené šlapky lze spojit s návštěvou dalších pozoruhodných míst v okolí. Patří k nim archeologický areál v Mikulčicích, muzeum v Lanžhotě, soutok Moravy a Dyje a empírový zámeček a archeologická lokalita Pohansko.

A za řekou Moravou se rozkládá slovenský rázovitý region "Záhorí" s další nabídkou zajímavých cílů. Zkrátka naprogramovat si to tady lze na den, na dva a určitě i na tři!

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky

Humorné průpovídky v areálu cykloranče U zlomené šlapky


Rady do batohu

Jak se tam dostat
Rychlíkem Praha – Brno – Břeclav (trať 250) nebo Praha (resp. Ostrava) – Přerov – Břeclav (trať 270 a 330). Z Břeclavi osobákem do Lanžhota (1 zastávka).
Autem po dálnici Praha (resp. Olomouc) – Brno – Bratislava, na posledním exitu Břeclav sjet z dálnice a pokračovat buď přes Břeclav, nebo Tvrdonice do Lanžhota.


Zajímavosti v okolí


LANŽHOT – nejjižnější obec Moravy a zároveň poslední česká vlaková zastávka při cestě do Bratislavy. Od roku 2001 se pyšní přídomkem "město". Známé jsou bohaté folklorní tradice, zejména krojované hody konané vždy v neděli po svátku Povýšení svatého Kříže (září). Místní muzeum funguje od roku 1993.

POHANSKO – empírový lovecký zámeček postavený počátkem 19. století Lichtenštejny. Za totality byl z důvodu blízké rakouské hranice nepřístupný. Od roku 1998 je v zámečku expozice Slovanský památník, která představuje výsledky archeologických výzkumů přilehlé velkomoravské lokality Pohansko. Na louce před zámečkem stojí rekonstrukce pohanské svatyně, slovanské zemnice a studny z 9. století.

MIKULČICE – jeden z nejvýznamnějších sídlištních celků Velkomoravské říše s doloženým slovanským osídlením od 6. století. Na ploše 200 hektarů je tu odkryto několik kostelů, dvorce velmožů, hliněné hradby, knížecí palác. Obestavěný a zastřešený prostor baziliky je zakonzervovaný a využívaný jako muzejní expozice. Národní kulturní památka.

SOUTOK MORAVY A DYJE – nejjižnější místo Moravy, trojhraniční bod České republiky, Slovenska a Rakouska. V okolí jeden z nejrozsáhlejších a nejcennějších komplexů lužních lesů u nás, podle Ramsarské úmluvy evidován jako mokřad mezinárodního významu. Na kole dostupné po lesních cestách z Lanžhota nebo Pohanska, za vyšších vodních stavů neprůjezdné.