Na kole do podhůří Šumavy

Do podhůří Šumavy, do blízkého okolí Nýrska nás zavede jedna z cyklotras na Plzeňsku. Nýrsko ležící na toku řeky Úhlavy se stane místem našeho startu a cíle dnešní trasy, která bude měřit 22 kilometrů, kterým pojedeme vstříc z Klatovské kotliny. První kilometry povedou po silnici a dojedeme do Petrovic nad Úhlavou, odkud budeme pokračovat několik kilometrů lesem do vesničky Děpoltice. Západním směrem se budeme blížit k vodní nádrži Nýrsko, cestu si budeme moci prodloužit variantou, vedoucí v blízkosti Malého Prenetu.

Pod přehradní nádrží pojedeme po levém břehu Úhlavy a pro náročnější cyklisty je možno trasu prodloužit o výjezd ke zřícenině hradu Pajrek v těsné blízkosti Nýrska. Nýrsko jako městečko při stezce do Bavor bylo prvně připomínáno roku 1327. Městečko bylo rozděleno na dvě části - Horní Nýrsko náleželo k hradu Pajrek a Dolní Nýrsko patřilo k Bystřici nad Úhlavou.

Z centra Nýrska vyjedeme po modré značce severovýchodním směrem k hlavní silnici vedoucí z Klatov přes Hojsovu Stráž do Železné Rudy. Na křižovatce odbočíme doleva a po hlavní silnici jedeme několik stovek metrů, abychom vzápětí odbočili znovu doleva a vjeli do Bystřice nad Úhlavou. Zde stával původně hrad, který byl později přestavěn renesančně na zámek a dočkal se novogotické podoby.

Na pahorku u obce se nachází raně barokní kaple. Za vesnicí mineme rybník po naší levici a po vedlejší asfaltové cestě se přiblížíme opět k hlavní silnici. Přejedeme železniční trať a posléze i hlavní silnici a ocitneme se v Petrovicích nad Úhlavou. Těsně před koncem obce odbočíme doprava a najedeme na polní cestu, která nás dovede k lesní cestě, na kterou odbočíme doprava. Po několika desítkách metrů se napojíme na turistickou značku, která bude mít zelenou barvu.

TRASA OKOLÍM NÝRSKA MĚŘÍ 22 KILOMETRŮ A TRVÁ ZHRUBA 2,5 HODINY

Bude následovat poměrně členitá část trasy, projedeme okolo kopce Na porovnání, který se bude nacházet po naší levé ruce a později se ocitneme ve vesničce Blata. Další asi pětikilometrový úsek vede pouze v lese a okolo Želivského vrchu se přibližujeme dalšímu bodu na trase. Tím se stane vesnice Děpoltice. Zde se zelená značka stáčí doprava a přes Matějovičky dojedeme do Matějovic.

Delší a poněkud náročnější variantou může být odbočka v Děpolticích na červenou značku, která by nás náročným stoupáním dovedla až do blízkosti Prenetu. Okolo Křížového vrchu se vrátíme znovu na původní trasu. Za Matějovicema odbočíme doprava na žlutou značku a po dvou kilometrech přijedeme do vesnice Dešenice. Zde najdeme původní gotickou vodní tvrz - rytířské sídlo z roku 1272. Počátkem 17. století byla provedena přestavba na renesanční zámek. Další přestavba již ovšem dokázala setřít historický ráz.

Z Dešenic povedou další kilometry po silnici a další obcí kterou projedeme budou Milence. Na křižovatce odbočíme doleva a táhlým stoupáním se blížíme k vodní nádrži Nýrsko. V místech u úpravny vody silnici kříží zelená značka, po které se vydáme pod hráz vodní nádrže Nýrsko s 36 metrů vysokou kamenitou hrází, která překlenuje Úhlavské údolí v dílce 337 metrů. Poslední tříkilometrový úsek vede po silnici a přes Starou Lhotu dojedeme na okraj Nýrska.

Milovníci historie mohou před Nýrskem ještě odbočit doleva a po zelené značce dojedou ke zřícenině malého pohraničního hrádku založeného ve 14. století, který byl od 16. století natrvalo opuštěn. Vysoké torzo velké čtvercové věže stojí u členité skály, z níž stoupalo schodiště k úzkému vchodu v 1. p atře. Hlavní věž byla spojena s věží malou padacím můstkem. Do Nýrska - cíle trasy - sjedeme lesem po zelené značce.