Na keltské palačinky do Ostré!

Přenést se o několik století zpět a vidět při práci řemeslníky, kteří pletou provazy, vaří mýdlo nebo vyrábějí svíčky? A co takhle dát si keltské palačinky nebo saracénskou omáčku? To vše budete moci o víkendu spatřit ve středověké vesničce Ostrá na Nymbursku, kde začínají tradiční slavnosti věnované řemeslům a historii.

Kamenické oslavy síly
Tuto sobotu ožije malebná vesnička vzdálená pouhých 35 kilometrů od Prahy Kamenickými oslavami síly. Své umění tady budou předvádět čtyři kameníci v dobových kostýmech, kteří se návštěvníkům pochlubí, jak zručně umějí pracovat s dlátem a palicí. Ostatně těžké kamenické řemeslo si bude moci každý vyzkoušet. Možná, že pak začne tyhle chlapíky náležitě obdivovat.

Nezůstane však jen u kameníků, přestože jim jsou sobotní slavnosti věnovány především. Vesnici zaplní i mnoho dalších šikovných řemeslníků. Tak například se zde předvede mydlář, dráteník, svíčkář, kovář, provazník nebo dřevořezbář. Nebude chybět ani výroba papíru, keramiky, barvení látek a pečení různých dobrot.

Pro děti budou připraveny nejrůznější hry a soutěže. To vše také doplní dobová vystoupení kejklířů, šermířů, hudebníků a herců.

Středověkou osadu založil Botanicus
Středověká osada v Ostré nedaleko Lysé nad Labem vítá už třetím rokem tisíce návštěvníků. V sousedství svých bylinných zahrad, kde se snaží pěstovat různé druhy rostlin v souladu s přírodou, ji založila společnost Botanicus. Postupně tady vznikla celá vesnice, do které když vstoupíte, ocitnete se rázem ve zcela jiné době.

Je tu starý most, vodní kolo, hamry a mnoho dílen, k vidění je i vinný lis, stodoly, vězení nebo otevřené divadlo, kde se odehrává většina vystoupení. V budoucnu by zde měla ještě přibýt procházka historií vzniku mýdla, mincovna a knihtiskárna.

Zatím nejznámějším hostem vesničky byl princ Charles. Následník britského trůnu se během své návštěvy Ostré předloni zastavil právě u kameníka. "Vidím, že máte pořád ještě všechny prsty," obdivoval tehdy Charles mladého řemeslníka.

Středověké hody
Součástí vesnice je také hodovní místnost, kde jsou kuchaři vždy připraveni nabídnout nějakou tu středověkou krmi. Ať už je to prase na rožni polévané směsí piva, medu a čerstvých bylin nebo placičky Václava IV. ze směsi různých druhů mas se skořicí a rozinkami.

Přestože majitelé firmy tvrdí, že jim nejde o historickou věrnost, návštěvníci bývají nadšeni. "Chceme hlavně lidem ukazovat řemesla, která už skoro neexistují," říká Dita Hradecká, která se svým manželem a anglickým společníkem Malcomem Stuartem vesničku založila.

S doktorem Stuartem se Dita Hradecká seznámila na začátku devadesátých let při stáži na univerzitě v Cambridgi, kde se pod jeho vedením učila poznávat tajemství ekologického pěstování a zpracování bylin a jejich využití v kosmetice nebo potravinářství.

Ekologické zemědělství
V Ostré také proto není pouze středověká vesnice, ale rovněž osmnáct hektarů pozemků, na nichž se pěstují nejrůznější byliny bez chemických postřiků nebo hnojiv.

"Základní filozofií je vytvoření vzájemné rovnováhy jednotlivých rostlinných společenstev, škůdců a jejich predátorů, užitkových rostlin a plevelů. Alespoň na relativně malém prostoru se snažíme udržet uzavřený recyklační cyklus. Všechny zbytky kompostujeme a jako hnojivo je vracíme zpět do zahrady," vysvětluje Dita Hradecká.

Svět zahrad
I tyto zahrady jsou otevřeny návštěvníkům. V Kuchyňské zahradě najdou byliny používané ke kulinářským účelům, jako například bazalku, koriandr, libeček nebo majoránku, v Klášterní zahradě zase rostou léčivky. Zahrada labyrint je složena ze tří bludišť a travnaté plochy vhodné pro odpočinek a Čínská zahrada představuje pěstování některých netradičních rostlin z dalekých krajů.

 

PROGRAM

Program Kamenických oslav síly:

10.00 dobová hudba Psalteria
10.30 šermířské vystoupení Kapitán - Červená kumpanie
11.30 kati - Relegatus
12.00 dobový tanec - Hortus Gratiae
12.30 divadlo Studna
13.30 dobová hudba Psalteria
14.00 kati - Relegatus
14.30 šermířské vystoupení Tápavý Jan - Červená kumpanie
15.00 dobový tanec - Hortus Gratiae
15.30 dobová hudba Psalteria
16.00 šermířské vystoupení Renesanční turnaj - Červená kumpanie
17.00 kati - Relegatus, dobový tanec Hortus Gratiae

Další slavnosti v Ostré:

29. června
- Letní slavnost (Bitva na Bílé hoře)
5.-7. července - Letní jarmark (Bitva O Starou Ostrou)
20. července - Drátenický jarmark
3. srpna - Slavnost zbraní a brnění
10.-11. srpna - Renesanční slavnost - Oslavy ke 450. výročí narození císaře Rudolfa II.
31. srpna - Středověké divadlo, tanec a hudba
14. září - Slavnosti piva a vína
28. září - Podzimní rovnodennost

Kolik stojí vstupné

dospělí - 175 korun
děti do patnácti let - 50 korun
rodinné vstupné (dva dospělí, dvě děti) - 470 korun

Návštěvníci v dobových kostýmech mají vstupné za polovic

Vstupné mimo slavnosti:
dospělí - 80 korun,
děti, studenti - 40 korun
Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin

Dřevěné točité schody u jednoho ze statků v Ostré

Řemeslné výrobky je možné zakoupit na dobovém tržišti

Zahrady se rozkládají na ploše 18 hektarů

Do středověké vesničky potřebujete obutí vhodné na kamenné cesty.

Ukázka ruční výroby svíček


Britská královská rodina