Mys Dobré naděje láká svou atmosférou

Je to vlastně obyčejná skála, která se nejprve prudce, a pak už jen pozvala svažuje do moře. Vlny tu jsou možná vyšší, než jinde, ale na první pohled jde o "obyčejný" kus pobřeží. Přesto tento výběžek, vystrčený do temných mořských hlubin láká tisíce a tisíce turistů.

Každý, kdo zavítá na jih Afriky, chce vidět a aspoň na chvilku pobýt na mysu Dobré naděje. Na nejjihozápadnějším místě černého kontinentu, kde navíc do sebe narážejí vlny ze dvou oceánů - Atlantického a Indického.

Když mys Dobré naděje poprvé v roce 1488 obeplul mořeplavec Bartolomeo Diaz, nazval skalnatý výčnělek mysem Bouřlivým. Oprávněně. I dnes panuje v některé dny na mysu tak silný vítr, že se proti němu ani nedá jít. A co teprve na moři... Námořníci, kteří se dokázali probít až sem a obeplout bez úhony zrádný mys se spoustou nebezpečných proudů, mohli hovořit o štěstí. Mys, kde se "lámala" cesta mezi Evropou a Indií, po jehož obeplutí už domů bylo relativně klidné moře, dostal později název Dobré naděje.

Duch lámaných ztěžní, potápějících se lodí, zoufalých námořníků, ale také nedotčené přírody na mysu zůstala dodnes. Skalnatý výběžek má zvláštní atmosféru, kterou pocítí každý, kdo sem aspoň na chvilku zavítá, a kdo nechá toto místo na sebe působit. Odměnou mu bude zážitek, který si v sobě ponese celý život...

Lepší, pohodlnější cesta vede od parkoviště na útes, který s mysem Dobré naděje sousedí. Je to i atraktivnější, "bratr" Dobré naděje je vyšší, skalnatější, drsnější, ale nejjižnější není... Výhled je odsud vskutku skvostný. Ovšem moc dlouho na vrcholku skály nelze vydržet, prudký, nárazový vítr vás brzy zažene pryč.

Chybou by bylo minout bez povšimnutí obchod se suvenýry. Nejenom, že zde koupíte vcelku vkusné věcičky na památku, ale můžete od prodavače dostat zároveň výtvarně pěkně vyvedený glejt, který vám před závistivci v Evropě, dokáže, že jste na nejjižnějším cípu Afriky, omílaném vlnami dvou oceánů, skutečně byl.

Od gift-shopu vede úzká, trochu dobrodružná stezka na vrchol mysu Dobré naděje. Občas se do vás opře vítr, ale především se stanete pozorovacím objektem paviánů, kterých zde žije dost. Ostatně, všude okolo jsou cedule, které varují před tím, abyste opice nekrmili. Když pavián otevře tlamu a ukáže zuby, pochopíte raz dva, proč se velké kamarádství s vůdcem a strážcem opičí tlupy nevyplatí.

Další zvířátko, které zde můžete potkat na každém kroku, je daman kapský, který připomíná morče, ale fyziologicky je to nejbližší příbuzný slona - další potvrzení otřepaného tvrzení, že příroda je mocná čarodějka.

A pak už se konečně vyškrábete na vrchol mysu Dobré naděje, zahledíte se na nekonečný oceán, na mírně zakulacené obzor. Pod vámi se další vlna rozbije o skalnatý výběžek a další skupinka turistů se vyfotí u dřevěné cedule s nápisem "Mys Dobré naděje". A pak, při slézání skály dolů, si budete moci říct: Byl jsem tady...

Mys Dobré naděje - kdysi přezdívaný Bouřlivý mys.

Při procházce nedaleko mysu se potkáte s tlupou paviánů.

Pobřeží nedaleko mysu.

Daman kapský - nevypadá to, ale je to nejbližší příbuzný slona.