Muzeum uvádí naivní a lidovou tvorbu

Olomouc - Práce dvou desítek autorů z České republiky a Slovenska, kteří nikdy nestudovali na uměleckých školách a k výtvarné tvorbě je přivedla vlastní intuice, vystavuje olomoucké Muzeum umění. Na 200 děl ze soukromé sbírky Pavla Konečného z Olomouce představuje samouky, kteří stojí mimo oficiální i neoficiální profesionální tvorbu.
Jejich díla však často vlastní přední české i světové galerie. Na medailoncích o životě a tvorbě 23 autorů velmi často stojí: vychodil několik tříd základní školy, nemá žádné vzdělání, celý život těžce pracoval v továrně, bojoval s tělesným či duševním postižením, pochází z chudých poměrů z devíti dětí a podobně.

"Základní pro všechny umělce je vnitřní náboj, nutkavost se vyslovit. Komerce a úspěch je nezajímá, nepotřebují často ohlas, díla jsou dokumenty jejich vnitřního světa," řekl při vernisáži sběratel Konečný.

Kurátorka výstavy Anežka Šimková považuje Konečného sbírku za jednu z nejkvalitnějších a největších v tuzemsku. Podle ní je lidové, neškolené a spontánní umění v tuzemsku specifickým fenoménem, který ještě není zcela doceněn. Přesto se o tato díla zajímají nekteří přední umělci a teoretici a obracejí se k němu například surrealisté.

Mezi vystavené autory, o nichž zároveň vychází kniha Umělci čistého srdce, patří například Anna Zemánková, Cecilie Marková, Eva Droppová, Josef Chwala, Vincenc Jahn, Antonín Řehák, Ondrej Šteberl, Václav Kudera či Františka Kudelová. Výstava potrvá do 27. ledna.