Jedna z nejbizarnějších sbírek světa. Prohlédněte si muzeum penisů

  • 10
Zapomeňte na Björk, termální prameny či steak z velryby. Největší atrakcí Reykjavíku je muzeum penisů. Sbírku několika set falů navštíví každý rok přes 12 tisíc turistů, kteří mohou obdivovat pestrou kolekcí samčích reprodukčních orgánů, v širokém rozpětí velikostí.

Největší pohlavní údy mají velryby, ty největší měří až dva metry a váží neuvěřitelných 70 kilogramů. Naopak na ty nejmenší se musíte dívat lupou. A jak už to tak v přírodě bývá, některé faly jsou poněkud odpudivé, zatímco jiné působí téměř roztomile.

Návštěvník muzea se seznámí také s velkou nespravedlností, která v říši zvířat a lidí panuje. Mnoho penisů totiž obsahuje takzvanou pyjovou či penilní kost. Bohužel na člověka se jaksi nedostalo, byť třeba šimpanzí samci tuto zajímavou pomůcku mají.

Jak naštvat svého ředitele

Historie muzea se odvíjí od roku 1974, kdy Sigurður Hjartarson, ředitel střední školy z městečka Akranes, dostal jako dárek býčí penis. Byl to vlastně jednorázový vtip, jenže brzy začal žít svým životem. Někteří učitelé totiž přes prázdniny pomáhali s porcováním velryb a aby svého ředitele poškádlili, začali mu nosit velrybí penisy. A tak se zrodil základ dnes již legendární sbírky.

Některé zvířecí penisy jsou preparované, jiné jsou naložené v lihu či ve formaldehydu.

Počet exponátů rostl zpočátku jen velmi pozvolna a bez cíle cokoliv vystavovat. Ředitel se totiž zajímal spíše o historii latinské Ameriky, o které napsal kolem dvaceti knih.

Jenže sbírka se pomalu rozrůstala a zatímco v roce 1980 měl ředitel jen 13 exponátů, v roce 1997 už jeho kolekce obsahovala 62 penisů. A ve stejný rok byla zpřístupněna veřejnosti, což samozřejmě vyvolalo velký ohlas a přísun nových exponátů. V současné době si mohou návštěvníci muzea prohlédnout téměř 300 exemplářů samčích pohlavních orgánů od 90 druhů zvířat, včetně šestnácti druhů velryb. Nechybí penisy tuleňů, mrožů, polárního medvěda, žirafy či slona. A samozřejmě také člověka.

Smutný příběh mlsného slona

Některé exponáty mají zajímavou historii, jako třeba obří sloní penis, který pochází z Jihoafrické republiky.

Sloní penis pocházející ze zastřeleného slona z Jižní Afriky.

V době sucha mívá Krokodýlí řeka málo vody a divocí sloni z Krugerova národního parku ji často přebrodí, aby se dostali na sousední plantáže cukrové třtiny. Většinou jsou zahnáni zpátky s pomocí vrtulníku, ale někdy si zamilují sladkou šťávu z cukrové třtiny natolik, že se nechtějí vrátit do rezervace, jsou agresivní a musejí být zastřeleni. A právě preparovaný penis jednoho takového mlsného nešťastníka obohatil islandskou sbírku.

Čím se chlubí slavní

Muzeum není jen přehlídkou přírodních exponátů, ale je v něm také místo pro humor. To dokazuje například velký plakát s penisy slavných světových celebrit. Nejsou samozřejmě reálné, jde o karikatury, tudíž penis Adolfa Hitlera je ozdobený knírkem, varlata vynálezce Edisona svítí jako žárovky a u Billa Gatese jsou proměněny v sáčky na dolary.

Michael Jackson dopadl v karikatuře nejhůře.

Michael Jackson má mini, ale skutečně mini penis, naopak na kresbě Johna Bobbita chybí penis úplně, neboť, jak si možná pamatujete, mu ho jeho manželka ve spánku uřízla nožem. Možná ještě vtipnější je plastika s šestnácti odlitými maketami mužských penisů v pozoru, u nichž je výmluvný popisek: věnoval národní tým Islandu v házené. Rozdíly nejsou nezanedbatelné.

Hůl z penisové kosti

Poslední kategorií jsou nejrůznější předměty vyrobené z kůže zvířecích penisů a varlat. V době před 200 lety byl Island velmi chudou zemí a místní rybáři zpracovávali z ulovených tuleňů a velryb úplně vše. Navíc se zde penisy velryb běžně jedly, neboť muži věřili, že jejich konzumace zvyšuje potenci, a tak pro ně představovaly jakousi přírodní verzi viagry. Z kůže se pak vyráběly nejrůznější předměty od pouzder na nože až po extravagantní motýlky. A bohatě se využívaly také penilní kosti kytovců, z nichž se vyráběly třeba vycházkové hole.

Asi nejbizarnější suvenýr na prodej – stínítka na lampu vyrobená z beraních šourků.

Muzeum je přístupné od třinácti let, v nižším věku jen v doprovodu rodičů. Cena vstupenky činí 220 korun pro dospělého. V muzeu nechybí ani prodej suvenýrů. Mají tu trička, kondomy, hrníčky a řadu dalších cetek, třeba stínítka z kůže býčích či beraních šourků, případně talisman v podobě penisové kosti z norka, která se prodává za 550 korun.

, pro iDNES.cz