Staré národy považovaly planetu Mars kvůli načervenalému povrchu za symbol...

Staré národy považovaly planetu Mars kvůli načervenalému povrchu za symbol ohně, krve a zániku. | foto: Profimedia.cz

Náboženský úřad v Dubaji zakázal muslimům cestovat na Mars

  • 50
Zatímco muslimové stále víc cestují a stávají se jakýmsi motorem turistického průmyslu, na Mars nesmějí. Doporučení, že by se na rudou planetu neměli vydávat, vydal Generální úřad pro islámské záležitosti ve Spojených arabských emirátech, který hlídá, co je pro věřící dobré, a co ne. Byl by to hazard se životem, varuje instituce.

Úřad (GAIAE) vydal fatvu nejen na zapojení do programu osidlování Marsu, ale i na propagaci možnosti jednosměrného letu na rudou planetu.

"Taková cesta představuje pro lidský život skutečnou hrozbu, a to je pro islám nepřijatelné," uvedla komise podle druhého největšího anglicky psaného deníku v Dubaji Khaleej Times.

A každý, kdo se pro takovou riskantní cestu rozhodne, zemře bezbožně a vystavuje se na onom světě hrozbě zatracení, jako kdyby spáchal sebevraždu, tvrdí GAIAE.

Jednosměrné letenky na Mars

Úřad tak reagoval na nabídku nizozemské společnosti Mars One, která loni v dubnu přišla s náborem dobrovolníků na cestu na Mars. Chce ji pojmout jako reality show, první osadníci by tam měli přistát v roce 2023 a zůstat tam do konce života. Zájemci z celého světa mají vedle několika desítek dolarů posílat i motivační video (o jednosměrné letence na Mars čtěte zde).

Čtěte také

Podle dubajského deníku se na cestu přihlásilo asi 500 Saúdů a dalších Arabů. Náboženský úřad se obává, že jsou mezi nimi i tací, kteří by se rádi vyhnuli trestu nebo soudnímu procesu.

Společnost Mars One se fatvy nebojí. Muslimové totiž bývali velkými objeviteli a cestovateli. "Korán nabádá muslimy k objevování božského díla na nebi i na zemi," uvádí Mars One na svých stránkách. Připomíná největšího arabského cestovatele Abú Abdallaha ibn Battútu, který v letech 1325 až 1355 procestoval 44 dnešních států. Byl například v Rusku, Afghánistánu, Indii, na Maledivách, v Indonésii, Vietnamu, Filipínách a Číně.

"Rádi bychom GAIAE ujistili, že naše mise na Marsu připraví co nejlepší podmínky, které nebudou ohrožovat lidské životy," slibují organizátoři. Zásoby vody a vzduchu podle nich budou uvnitř obydlí, která připraví robotická zařízení dva roky před vstupem prvního osadníka.