Mrtvých lyžařů přibývá. Proč?

  • 58
Beskydy zažily tragický víkend. Při sjíždění Malé sjezdovky na Pustevnách se v sobotu odpoledne smrtelně zranil mladík, když v plné rychlosti narazil do stromu. V noci z pátku na sobotu zase málem umrzla na Lysé hoře dívka, která se tam o půlnoci vydala se skupinou kamarádů. Úrazů přibývá, alarmuje Horská služba.

Lyřaž se zabil
Mladíkovi, který narazil na Malé sjezdovce v Pustevnách do stromu, ihned poskytli první pomoc záchranáři a vrtulník ho přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Muž s rozbitou hlavou a řadou vnitřních zranění však nakonec zemřel.

"Jde o vůbec první smrtelný úraz, k němuž v Beskydech při sjezdovém lyžování došlo," řekl náčelník beskydské Horské služby Radim Pavlica.

Mladík byl přitom zdatný a zkušený lyžař. "Jezdil k nám pravidelně, znali jsme ho, lyžoval velmi dobře," řekl Jan Mikeska ze sdružení Skialpin Pustevny, které vlastní zdejší vleky a sjezdovky.

Mikeska míní, že nešťastný pád zřejmě způsobila příliš rychlá jízda. "Podmínky byly v sobotu výborné, navíc se to stalo zrána, když byla sjezdovka ve velmi dobrém stavu. Nebyla zledovatělá, přitom ale lyžaři ještě nestačili urolbovaný sníh rozjezdit," říká Mikeska.

MRTVÍ V BESKYDECH
* každoročně v tomto pohoří zahyne tři až pět lidí

* většinou jde o pěší turisty, kteří se dostali do potíží na hřebenech nebo v okolí Lysé hory

* letos zemřeli v horách zatím dva lidé

"Lyžařských úrazů v Beskydech přibývá, většinou proto, že lidé jezdí moc rychle," shodují se beskydští záchranáři i vlekaři.

Během dvou posledních víkendových dnů se na beskydských sjezdovkách zranilo celkem 25 lidí, z toho 16 těžce. A to i přesto, že lyžařské podmínky byly ideální - slunečné počasí, dostatek sněhu a dobře upravené sjezdovky. "Celý poslední týden byl náročný. Mám dojem, že lidé čím dál častěji přeceňují své síly," říká Radim Pavlica.

Podle záchranáře Karla Paličky rostoucí počet úrazů způsobil i nový styl ve sjezdovém lyžování, takzvaný carving. "Carvingové lyže jsou velmi rychlé, a ne všichni, kdo si je pořizují, zvládají novou techniku jízdy," vysvětluje záchranář.

PŘEČTĚTE SI

Na lyže s přilbou: ano, nebo ne

Proč přibývý úrazů na lyžích?

Příčin rostoucího počtu neštěstí na sjezdovkách ale bude zřejmě víc. "Může to být i tím, že lyžařů na sjezdovkách celkově přibývá," podotýká Radim Pavlica. Jan Mikeska dodal, že vliv může mít i móda snowboardingu. "Snowboardisté a lyžaři se na sjezdovkách někdy navzájem pletou do cesty."

Dívka téměř zmrzla na Lysé hoře
Noční výstup na Lysou horu se málem stal osudným dívce z Brna, která vyrazila s kamarády na nejvyšší vrchol Beskyd v pátek o půlnoci z Ostravice.

"Bylo velmi mrazivo, kolem minus 16 stupňů. Mladí podcenili cestu i počasí, jedna z dívek se tak vyčerpala, že kousek od vrcholu už nemohla dál," popisuje záchranář Radim Pavlica, který s kolegou vyrazil skupině na pomoc, když její přátelé volali o půl třetí v noci mobilem na tísňovou linku.

RUŠNÝ VÍKEND NA HORÁCH V ČR

Nejen Beskydy zažily rušný víkend. Jen v sobotu zasahovala Horská služba 18x v Jizerkách. Na sjezdovkách si lidé nejčastěji zranili koleno nebo rameno. Třikrát záchranáři vyjížděli na pomoc běžkařům, kteří se zranili při pádu na zledovatělém sněhu.

ŽIVOT ZACHRÁNILA PŘILBA

Jedno z nejvážnějších zranění se stalo v západní části Krušných hor. Podle náčelníka Horské služby Rudolfa Chlada
narazilo dítě na sjezdových lyžích do dřevěného ohradníku a upadlo do bezvědomí. "Naštěstí mělo na hlavě přilbu, bez ní by
nepřežilo. Po nárazu praskla," řekl Chlada. 

Než Horská služba ke skupině dorazila, studentům se ještě podařilo dotáhnout promrzlou kolegyni na chatu na Lysé. Tady se ale ukázalo, že dívka je silně podchlazená a potřebuje odbornou pomoc.

"Transport dolů nepřipadal v úvahu, byla apatická, ztrácela vědomí, měla třesavku a teplotu kolem 35 stupňů. Do půl šesté ráno jsme ji ohřívali," řekl Pavlica, podle něhož šlo o další z typických případů, kdy lidé podcení hory i své vlastní síly. "Roli tady zřejmě sehrál i alkohol, ráno nám pak řekla, že celý den skoro nic nejedla, ale cestou na Lysou vypila litr vína," dodal záchranář.

Během téže noci, jen o pár hodin dřív než parta brněnských studentů, volali Horskou službu na pomoc také dva mladíci, kteří chtěli vystoupat na Lysou horu z Visalají. "Také byli vyčerpaní a promrzlí, těm jsme ale jen radili telefonicky, zvládli to s naší pomocí nakonec sami, takže jsme k nim nemuseli vyjíždět," řekl Radim Pavlica.

 

Na horách přibývá úrazů i pátracích akcí

Horská služba v prvních třech zimních měsících zasahovala u mnohem více tragických událostí než ve stejném období loňského roku. O hodně se zvýšil také počet pátrání po pohřešovaných turistech. Uvedl to náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Během minulé zimy zahynuli na horách do konce února čtyři lidé, v této už 11. Na srdeční zástavu zemřelo šest běžkařů, další muž dostal infarkt před svou chalupou. Dva lidé v horách zmrzli a tři sjezdaři nepřežili náraz do stromu. 

Ztracené lidi hledali záchranáři 38x. Vloni za stejnou dobu po nich pátrali 22x. 

"Turisté často ignorují naše varování a vyrážejí na hřebeny, i když je tam špatné počasí," upozornil Brožek. Někdy také nedají nikomu vědět, kam jdou, a jejich příbuzní nebo známí zalarmují horskou službu.

 

Lyžaři v Beskydech

, ,