Mrakodrap WTO - už jen minulost

  • 1
Mrakodrap newyorského Světového obchodního střediska, který se včera zřítil po teroristickém útoku, patřil mezi nejvyšší budovy světa. Dostavěn byl v roce 1973 a na rok se stal se 417 metry nejvyšší budovou světa. Na špičce tehdy vystřídal newyorskou budovu Empire State Building (381 metrů), která své prvenství držela více než čtyřicet let. Takzvaná mrakodrapová dvojčata - dvě úplně stejné stodesetipatrové budovy byly vystavěny na Manhattanu podle návrhu japonského architekta Minura Jamsakiho. Každá měla 104 výtahy a 21 800 oken, která se však nedala otevírat. Stavba stála 750 miliónů dolarů.

Celý administrativní komplex Světového obchodního střediska považovaný za největší na světě tvořilo sedm budov; k pronajmutí nabízel mrakodrap přes milión čtverečních metrů kancelářských prostor. Z toho 406 000 metrů čtverečních se nacházelo v každém z jeho mrakodrapových dvojčat.

Podle Guinnessovy knihy rekordů zde sídlilo více než 500 společností a organizací, které zaměstnávaly kolem padesáti tisíc lidí. Každodenní turistická a obchodní
návštěva zde dosahovala sedmdesáti tisíc osob. Své sídlo zde měl například daňový úřad pro New York a stát New Jersey. V podzemí mrakodrapů se nacházelo obchodní centrum, parkoviště a podzemní dráha.

V roce 1974 převzala po WTO štafetu nejvyšší budovy světa chicagská Sears Tower se 442 metry. Poté zájem o dosažení výškového prvenství poněkud ochladl, soutěž o nejvyšší budovu se znovu rozhořela až začátkem 90. let. Tentokrát ale na druhém konci zeměkoule, v jihovýchodní Asii. V dubnu 1996 byla dokončena stavba Petronas Towers v malajsijském Kuala Lumpuru, jež převýšila Sears Tower o deset metrů.

Stavba dalšího rekordního mrakodrapu byla slavnostně zahájena v srpnu 1997 v Šanghaji, po svém dokončení v letošním roce má 94patrový mrakodrap dosahovat 460 metrů, výškovému rekordu tak přibude dalších osm metrů. Amerika však nemíní zůstat pozadu, a tak v počítačích architektů vznikly návrhy na novou dominantu Chicaga, nazvanou Seven South Dearborn Tower, vysokou 472 metrů. Tento gigant má být hotov v roce 2004. Za americkou a asijskou snahou o postavení co nejvyšší budovy zaostává Evropa.

Nejvyšší budovou starého kontinentu je Commerzbank v německém Frankfurtu na Mohanem, jež ale se svými 304 metry nedosahuje ani výšky pařížské Eiffelovy věže - ta měří 320 metrů.

Guinnessova kniha rekordů udává jako nejvyšší budovu světa CN Tower v kanadském Torontu, jež měří 553 metrů. Na rozdíl od všech předchozích staveb má však kromě technických prostor jen vyhlídkovou restauraci na vrcholu, nejde tedy o dům v "klasickém" slova smyslu. Nejvyšší stavbou světa je pak stožár televizního
vysílače v Severní Dakotě v USA, dosahující výšky 629 metrů.

Nejvyšší českou budovou je rozestavěný mrakodrap v Praze na Pankráci, jenž měl původně sloužit jako sídlo Českého rozhlasu. Se svými 109 metry výšky se však svým americkým nebo asijským kolegům nemůže rovnat. Nejvyšší stavbou je i v ČR vysílač: jde o objekt u Českého Brodu, který měří 355 metrů. Nejvyšší budovou,
na níž se dá vystoupit (a případně i poobědvat), je televizní vysílač na pražském Žižkově s 216 metry.

New York - pohled z mrakodrapu Světového obchodního střediska (WTO)

New York - v dálce se tyčí mrakodrapová dvojčata Světového obchodního střediska (WTO)

Pohled na New York před teroristickým útokem - mrakodrap Světového obchodního střediska (WTO) ještě stojí

Pohled na New York z mrakodrapu WTO, který zničil teroristický útok

Pohled na New York z mrakodrapu Světového obchodního střediska (WTO), který zcela zničil teroristický útok

Pohled na newyorské budovy z mrakodrapu Světového obchodního střediska (WTO)