Moskvu opět střeží carská garda

Moskva křísí tradici carské éry - znovu formuje někdejší "družinniki", pořádkovou službu střežící ulice a dohlížející na to, aby se mládež chovala, jak se patří. Ti, kteří na veřejnosti sprostě klejí, nalévají se alkoholem nebo se rvou, riskují, že je zadrží muži či ženy v civilu s páskou na rukávě zdobenou městským znakem Moskvy a dopraví je na policejní stanici. "Družinniki", kdysi známí jako Dobrovolnické gardy, zformoval v roce 1881 car Alexandr III. Přetrvali až do sovětské éry, ačkoliv v 70. letech za Brežněvovy vlády se většina Rusů začleněná do jejich řad jenom přihlásila "do služby" na policejní stanici a pak se vrhla na nakupování nebo šla do kina.

Toto hnutí, symbolizující éru pořádku, na niž mnozí Rusové s nostalgií vzpomínají, nemá oficiální svolení vlády. Hnutí si předsevzal obnovit 44letý počítačový inženýr Vjačeslav Charlamov. Vede kampaň za schválení federálních zákonů, které by ho
uzákonily a chránily jeho členy v případě incidentů, jako je například úraz při vykonávání této činnosti.
   

Současní "družinniki" se svých povinností ujímají jednou týdně na čtyři hodiny. Hlídkují v městských ulicích nebo asistují policii při fotbalových zápasech či rockových koncertech. Jedinou odměnou je jim za to bezplatné cestování městskou dopravou. Mnozí z nich jsou nezaměstnaní Rusové středního věku; některým je dokonce přes sedmdesát.
   

Za komunismu byla Moskva jedním z nejbezpečnějších míst na světě. Její proměna v kriminalitou zmítanou moderní metropoli byla pro mnohé její starší obyvatele šokující.