Moskva chce mít mrakodrapy

Moskva, jejíž obyvatelé jsou pověstní svou zálibou ve věžích a věžičkách, bude mít své skutečné mrakodrapy. Nehledě na dramatický vývoj v USA, kde se výškové budovy staly terčem útoků teroristů, se starosta Jurij Lužkov rozhodl pokračovat v realizaci projektu výstavby mezinárodního obchodního centra Moskva-City. Stavba začala před několika lety, avšak na čas byla zmrazena kvůli nedostatku financí. Nyní se moskevská radnice rozhodla projekt znovu oživit.

"Postavte mi Versailles," nařídil prý Lužkov autorům projektů. "Budeme tedy stavět Versailles v centru Moskvy. Současný, modernizovaný," sdělili architekti novinářům. Podle velkorysých plánů by nedaleko sídla ruské vlády na břehu řeky Moskvy mělo vzniknout moderní město mrakodrapů.

Předpokládá se postavení asi dvaceti výškových domů, z nichž nejnižší bude mít 70 pater. Do roku 2003 by měl být postaven hotel vysoký 200 metrů. Hlavní chloubou Moskvy se pak má stát mrakodrap Rossija, který bude vysoký 600 metrů. Se svými 115 patry se patrně stane nejvyšší na světě. Podle nákresů bude vypadat jako obrovská tužka s prosklenou špičkou nahoře.
   

Lužkov pověřil své podřízené, aby hledali cizí investory pro moskevské obchodní centrum. Stavebníci obdrželi příkaz postavit dvě velké transformační stanice, které mají zabezpečit obrovskou stavbu elektřinou. Podle ředitele ústavu Mosprojekt-2, náměstka předsedy Moskevského výboru architektury Michaila Posochina,
nikde ve světě se tak rozsáhlá stavba neuskutečňuje.
   

Nové město mrakodrapů bude obsahovat obytné domy i kanceláře, obchody, hotely a restaurace. Do centra "City" povede nová trasa městského metra a v jeho okruhu bude také vlastní podzemka. Jak tvrdí projektanti, půjde o "město ve městě", kde budou nejen mrakodrapy, ale i podzemní patra s veškerou infrastrukturou.
   

Moskevští architekti neradi slyší námitky a obavy o bezpečnosti projektu. "Dnes všichni mluví jen o terorismu. Tato epidemie pomine," říká Posochin. Vedoucí projekční kanceláře Gennadij Sirota tvrdí, že ruská stavba bude daleko spolehlivější
než americká. "Američané šetřili na materiálech. Naše konstrukce nebudou ze železa, které se může roztavit, ale z železobetonu. My máme velmi přísné stavební normy," vysvětluje.
   

Mimo obchodních center a kanceláří v moskevském City prý bude mnoho zábavy, koncertních a filmových síní s otočnými scénami. Má tam být také vodní park, moderní nádraží a dokonce místo pro přistávání vrtulníků.
   

Architekti upozorňují, že ve světě už výstavba věžových domů není motivována ekonomickou nouzí, ale prestiží. Je to jakýsi veletrh marnotratnosti: čím má firma vyšší budovu, tím se cítí být důležitější, vysvětlují. "Teď už Ameriku určitě trumfneme," žertují s ohledem na podobné snahy bývalých sovětských státníků.
Připomínají, že nejvyšší mrakodrap v Chicagu měří pouze 422 metrů.
   

Projekt moskevského obchodního komplexu City vznikl již v 70. letech. Stavět se ale začalo teprve v roce 1995 a dosud je v provozu pouze moderní zastřešený most pro pěší, který spojuje výstavní komplex Krasnaja Presňa s Kutuzovským prospektem. V jeho prostorách jsou galerie, restaurace a luxusní obchody. Celkově by zvelebování Moskvy mrakodrapy mělo prý přijít asi na 12 miliard dolarů.