Mořský vlk: Nejhezčí ženy jsou na Kapverdách

  • 25
"Když nevíte, do čeho se pouštíte, většinou nemáte strach," říká mořeplavec Ivan Orel, který s partou Čechů obeplul svět v replice Magalhăesovy lodi. Na dobrodružné plavbě, která trvala pět let, zažili hurikán i žraloky, ale poznali také nádherná místa a okouzlující ženy. Rozhovor se čtenáři iDNES si přečtěte ZDE.

*** On-line rozhovor s Ivanem Orlem si přečtěte ZDE

 

 

Plavba trvala devítičlenné české posádce zhruba o necelé dva roky déle než portugalskému mořeplavci, který ji absolvoval v letech 1519 až 1522.

Velké dobrodružství začalo pro mladého muže z Dubňan před devíti lety, kdy se dozvěděl, že se v Česku staví replika historické lodi.

Čtyři roky pomáhal se stavbou třiadvacetimetrové a šedesátitunové lodi Viktorie. Na moře se devítičlenná česká posádka vydala z polského Štětína 1. srpna 1999. Za pět let a 22 dnů dorazili na stejné místo už jen tři z původních námořníků. Postupně je nahrazovali cizinci.

"Podmínky na lodi byly spartanské, podobné těm v šestnáctém století. A my jsme byli naprostí zelenáči bez zkušeností," vysvětlil Orel, jenž prý do té doby po moři nikdy neplul, a přesto už za pár měsíců loď kormidloval.

Loď urazila téměř 50 tisíc mil (zhruba 90 tisíc kilometrů). A přednedávnem šťastně dorazila zpátky do domovského přístavu.

S hurikánem v zádech

"Rádio na Novém Zélandu hlásilo příznivé zprávy: slunečno, klidný vítr, pohoda," začíná vyprávění o cestě Orel. Strašný hurikán, jenž za pár hodin rozcupoval plachty lodi Viktorie rychlostí až 130 kilometrů v hodině, prý přišel jako nezvaný host - v noci. "Spali jsme, když se nebe zatáhlo. Neměli jsme ani čas začít se bát," popisuje nejstrašnější okamžiky ze své plavby kolem světa Orel.

Dřevěnou plachetnici, na chlup podobnou té, která v 16. století absolvovala první plavbu kolem světa s mořeplavcem Magalhăesem, však posádka zachránila. "Měli jsme štěstí, schovali jsme se za ostrov Vanuatu," řekl námořník.

Nejvíc nebezpečný byl první rok, kdy plula Viktorie jako její předchůdkyně bez motoru. Posádka ho pořídila na Floridě až po příhodě u Madeiry, kde se loď málem roztříštila o útesy. Pak už nabrala cesta kolem světa správný směr.

Tvrdý život námořníka

Třetinu času trávili námořníci ve vlnách, zbytek na pevnině, kde si také vydělávali na potraviny. Navštívit stihli 56 zemí a ostrovů.

Kromě revma si Ivan Orel přivezl z cesty spoustu zážitků. Příjemná byla setkání s domorodci. "Platí, že čím chudší země, tím přívětivější lidé," vzpomíná mořeplavec. Jedna rodina na vanuatských ostrovech ho dokonce adoptovala za vlastního.

Kritických okamžiků, kdy chtěl mořeplavec loď opustit, přišlo hned několik. "Bylo to vždycky, když jsem se zamiloval," přiznal světoběžník Orel. Kolikrát řešil dilema, zda zůstat, nebo plout dál, však neprozradil.

 

MOŘEPLAVCI. Tito muži obepluli zeměkouli v replice historické lodi. Nyní jsou už - zleva Michal Nešvara, Jindřich Kuchejda a Ivan Orel - zpátky doma.

Ivan Orel je jedním z Čechů, kteří obepluli svět. "Magalhăesova" loď je za ním.

Replika Magalhăesovy lodi, na které Češi obepluli svět

Replika Magalhăesovy lodi, na které Češi obepluli svět

Replika Magalhăesovy lodi, na které Češi obepluli svět

,