Moře, k němuž vyrazí milion Čechů ročně

  • 170
Ještě nedávno Chorvatsko pro Čechy znamenalo pouze levnou dovolenou za pár korun v nevzhledných betonových komplexech. A také davy lidí, celotýdenní ležení na pláži a povinné večerní korzo v centru s nejvýše dvěma kopečky zmrzliny v ruce. Tyhle doby jsou však, díkybohu, nenávratně pryč. Co tedy můžeme od země u Jadranu letos očekávat?

Více soukromí, méně sousedů

Předně je to větší luxus, více služeb, lepší standard. Musíme si však umět vybrat. Nabídka ubytování, ať už v soukromí, což je nejoblíbenější, či v hotelech, neustále roste. A stejným tempem se zvyšuje i její kvalita. Investice v řádech milionů eur musí být někde vidět.

Objevují se nové typy ubytování, ustupuje se od masového trávení dovolené v zařízeních pro stovky či tisíce hostů. Velmi rychle vznikají například malé rodinné hotely, jež nabízejí klientům specifické zaměření, třeba na místní gastronomii, wellness, konkrétní sport. V tuto chvíli už jich je po celé zemi přes 150.

Bydlet lze také na jiných zajímavých místech - na ostrově, na majáku, na lodi, v horách, na farmě, uprostřed divočiny. Chorvaté se snaží vymýšlet stále atraktivnější nabídku, která by přilákala větší počet návštěvníků. Věrnost klientů totiž není zaručena.

Co se týče českých turistů, na několika místech pobřeží došlo loni k jejich výraznému odlivu. Jednoduše nás přijelo méně než v předcházejícím roce. Velký propad zaznamenala Istrie, bylo to až o šestnáct procent, také na Kvarner nás dorazilo o sedm procent méně.



Ostrov Krk, oblázková pláž v městečku Njivice
* FOTKY Z CHORVATSKA SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Novinky jdou do extrému

Z toho důvodu se snaží pracovníci v turismu nabízet další a další možnosti trávení dovolené. Již tradiční jsou okružní plavby po moři, pronájem jachty, potápění, výlety po zdejších památkách, jejichž stáří přesahuje tisíce let.

Kromě toho sem přijíždějí početnější skupiny amatérských cyklistů, horolezců, speleologů, raftařů. Hitem je ježdění na koních, ekologická agroturistika, ubytování "pod staletými krovy", což je i název státního programu na podporu obnovy původních obydlí.

V Chorvatsku se pořádá okolo desítky soutěží v extrémních sportech, konají se zde firemní akce, open tenisové turnaje - vše za účelem přimět hosty strávit nejen na pobřeží delší čas a utratit více peněz.

Turistická nabídka jde téměř do krajnosti a jednotlivé regiony a obce přinášejí nové důvody, proč právě tady "rozbít stan" a zůstat o několik dnů déle.

Ve vnitrozemí Istrie se můžete potkat s upíry, nejen v den Festivalu fantastických pohádek. Jihodalmatské vody brázdí od března replika galéry z období slavné Dubrovnické republiky, na níž v době plavby budou renesanční atmosféru dotvářet herci, hudebníci a kostýmovaní statisté. Na ostrově ve splitském souostroví, Drvenik Veli, vzniká první internetový meditační park.

Příznivé je, že kuna vůči české koruně již několik let klesá, a můžeme si tedy z rozsáhlé nabídky stále častěji vybírat. Aktuální kurz 3,92 Kč je téměř o šedesát haléřů nižší než loni touto dobou. I přesto pro nás Chorvatsko stále představuje dražší variantu dovolené, zejména pokud se nespokojíme s ubytováním v kempu či v nejlevnějším jedno- či dvouhvězdičkovém hotelu. Také všechny doplňkové služby, výlety, programy se při počtu čtyř rodinných příslušníků vyšplhají k vysokým částkám.

Skvělé moře, pěkná příroda, rychlé tempo výstavby nových úseků dálnic, mostů a trajektových spojení - to jsou důvody, proč i přesto k Jadranu letos jet.



MAJÁKY. Žádné davy turistů. Žádný křik diskoték. Jen ticho, slunce a šumící moře přímo u nohou. Na dny a noci strávené na majáku uprostřed nekonečného křišťálového živlu se nedá zapomenout. Před několika lety se v Chorvatsku pro turistické účely začalo s obnovou některých ze čtyřiceti osmi majáků, které lemují pobřeží. Také sto padesát let starý "Sveti Ivan na pučini", vzdálený jen tři a půl kilometru od západoistrijského města Rovinj, dostal novou šanci.

Také vám Chorvatsko učarovalo? Jaké je vaše oblíbené místo, kam se vracíte a proč? Nebo máte naopak špatné zážitky? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Dovolenou v Chorvatsku je příjemné strávit na jachtě.

Romantickou dovolenou na majáku v Chorvatsku ocení zejména zamilovaní.

Rovinj by mohl být vývěsním štítem chorvatského Jadranu. Křivolaké uličky se ze všech stran poloostrova šplhají k jediné dominantě - katedrále svaté Eufemie.

Záhřeb - půvabné a zelené město středoevropského ducha, italského temperamentu, s vůní moře. Město s oficiální historií starou více než devět století.

Diokleciánův palác - památka UNESCO a ikona dalmátské metropole

Pověst praví, že kdo se palcem dotkne sochy Grgura Ninského, bude mít štěstí a jistě se do dalmatské metropole vrátí. Sochu vytvořil světoznámý sochař Ivan Meštrovič v roce 1957.

Kopec Marjan, který je na dosah ruky od centra města, je oblíbeným místem zamilovaných

Jedna z nejkrásnějších zvonic na Jadranu pochází ze 13. až 16. století a je v prostorách Diokleciánova paláce. Z vrcholu je impozantní výhled na Split i blízké ostrovy.

V kostelíku svaté Lucie v malé vesnici Juradvor byla objevena v roce 1851 Baščanská deska, nejstarší dochovaná písemná památka v chorvatském jazyce. Hlaholicí psaný nápis oznamuje, že chorvatský král Dmitrij Zvonimir odkázal opatovi kus úhoru, druhá část se zmiňuje o stavbě kostela.

Šestihektarový ostrůvek skrývá františkánský klášter a několik mnichů. Opatství si zde ve 12. století založili benediktýni, o tři století později přešlo pod správu františkánů. Nejlépe se sem dostanete z Punatu, kde u mola majitelé několika výletních lodí "chytají" kolemjdoucí turisty.

Moderní přístav lodí a jachet, písčité pláže - to jsou dvě největší lákadla Punatu. Staré měšťanské domy s venkovními schody a terasami pocházejí z 18. století.

Pod hradbami Korčuly právě začala rekonstrukce námořní bitvy mezi Janovany a Markem Polem na straně Benátek

Na ostrůvku Košljun se skrývá františkánský klášter a několik mnichů. Nejlépe se sem dostanete z Punatu výletní lodí.

Ostrov Krk patří mezi nejnavštěvovanější v Chorvatsku. Každý rok sem zamíří na desítky tisíc Čechů. Tato oblázková pláž se nachází ve městečku Njivice.

Jednou z nejkrásnějších pláží na chorvatském Jadranu je Zlatni rt v Bolu na ostrově Brači. Jeho tvar se mění podle pohybu mořských proudů.

Jednou z perel chorvatského moře je i Korčula.

MAJÁKY. Žádné davy turistů. Žádný křik diskoték. Jen ticho, slunce a šumící moře přímo u nohou. Na dny a noci strávené na majáku uprostřed nekonečného křišťálového živlu se nedá zapomenout. Před pěti lety se v Chorvatsku pro turistické účely začalo s obnovou některých ze čtyřiceti osmi majáků, které lemují pobřeží. Také sto padesát let starý "Sveti Ivan na pučini", vzdálený jen tři a půl kilometru od západoistrijského města Rovinj, dostal novou šanci.

PLITVICE. Osm národních parků a nespočet rezervací je dostatečným důkazem, že chorvatská příroda je nejen rozmanitá, ale i vzácně zachovalá. Plitvice jsou v tomto směru nejvýznamnější oblastí. Šestnácti jezerům, která byla v roce 1979 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO, může jen obtížně něco konkurovat. Zvláště za jasného slunečného počasí je jejich tyrkysově zelená barva oslňující. Dřevěné chodníčky, vedoucí uprostřed jezer, umožňují dotknout se až neskutečného kouzla zdejší přírody. Plitvice však žádají čas a pochopení, půl dne se zájezdem nestačí.

AMFITEÁTR V PULE. I ti, kdo nemají zrovna v oblibě chození po památkách, by neměli minout chorvatské "Koloseum". Uprostřed správního centra Istrie, v Pule, která je sama o sobě jedním obrovským historickým monumentem, se tyčí římský amfiteátr. Dvaatřicet metrů vysokou, elipsovitou stavbu z počátku našeho věku málem zahubila hamižnost Benátčanů, kteří si pro budování svého města odváželi zdejší kamenné kvádry. Ačkoli se na památce značně podepisují výfukové zplodiny z všudypřítomných automobilů, stále je to opravdová krása.

Diokleciánův palác - památka UNESCO a ikona Splitu není určena jen k prohlídce. Stavba z roku 300 n. l., kdy ji nechal vystavět římský císař Dioklecián, žije vlastním životem i nyní. Před palácem je rušná, ale půvabná promenáda.

Eufraziova bazilika v Poreči

Město Baška v sobě ukrývá nejvýraznější české stopy na Jadranu. Novinář Emil Geistlich zahájil před téměř sto lety zdejší masovou turistiku stavbou prvního hotelu na pláži, která poslední tři roky za sebou získala prestižní Modrou vlajku, ocenění velmi čisté vody i prostředí.

BAŠČANSKA PLOČA. Kilometr před městečkem Baška v Jurandvoru stojí jeden z nejdůležitějších chorvatských kostelů - Svatá Lucie. Je sice miniaturní velikostí, ale obrovský významem. V tomto objektu byla nalezena takzvaná Baščanská deska, nejstarší písemná památka chorvatského jazyka. Devět století starý nápis je vytesán do kamene hlaholicí, kterou přinesli věrozvěstové Cyril a Metoděj také na Velkou Moravu. V současnosti je v kostele uložena její kopie.

Vydat se na turistický výlet v okolí Bašky je jako vrátit se domů. Turistické značky tu totiž před několika lety vytvořil a "zprovoznil" Čech Václav Tupý z Klubu českých turistů. Trasy jsou vhodné pouze pro pěší turistiku. Mapky lze získat v informačním centru.

Na příkré skále nad mořem, vysoké padesát metrů, se směrem k pevnině tyčí město Vrbnik. Proslulo vynikajícím bílým vínem Vrbnička žlahtina, uznávaným nejen v Chorvatsku, ale i v zahraničí. Tato odrůda je specifická tím, že ji nikde jinde na světě nelze pěstovat. Ideální je spojit ochutnávku vína s návštěvou zdejší vyhlášené restaurace Nada.

Na Krku lze dovolenou strávit například v letovisku Njivice ležící jen několik kilometrů od mostu, jenž vede na ostrov Krk

Dubrovník je jednoznačně chorvatskou perlou. Jeho historická část je zapsána na seznamu UNESCO.

Dominantou Stradunu je jedenatřicet metrů vysoká zvonice z roku 1444.

Do opevněného města vedou pouze dva hlavní přístupy, dvě brány- Pilská brána (Vrata od Pila) a Pločská brána (Vrata od Ploča).

Velká Onofriova kašna - poslední bod dvanáct kilometrů dlouhého vodovodu z roku 1438 jasně dokazuje, jak moderním a pokrokovým městem Dubrovník byl.

Před chrámem sv. Blažeje stojí socha rytíře Orlanda (Rolanda). Byla postavena v roce 1418 a stala se symbolem Dubrovníku – svobodného městského státu. Pod sochou na podstavci je vyryta délka pravého Rolandova předloktí – přesně 51,5 centimetru. Každý si mohl snadno přeměřit, jestli mu trhovec prodal správnou míru.

Všechny kultury i národy, které během věků prošly oblastí severního Jadranu, zanechaly na Brijunech své stopy

Čtrnáct ostrovů národního parku Brijuni se rozkládá, včetně moře, na území o rozloze čtyřiatřiceti kilometrů čtverečních. Malý a Velký Brijun už jsou zpřístupněny turistům.

Chorvatský Hvar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého světa.

JEZERNÍ KASKÁDA. Součást parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami.

Plitvická jezera lákají filmaře, kteří hledají nedotčenou přírodu.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

Jupiterův chrám v Dikleciánově paláci ve Splitu

V uličkách Diokleciánova paláce

Katedrála sv. Dominia v Diokleciánově paláci ve Splitu

Peristyl je křižovatkou dvou hlavních tepen paláce: ulic cardo a decumanus. Odtud prý vedla cesta do komnat imperátora.

Zlatá brána Diokleciánova paláce

Socha sv. Řehoře

Podzemní prostory Diokleciánova paláce

Náměstí u Diokleciánova paláce ve Splitu

Oblast Konavle je bohem, ale i lidmi zapomenutá krajina. Z jedné strany ji omývá moře, z druhé hory oddělují Chorvatsko od Bosny.

I džípy tady dostávají zabrat. Cesta vede po prašných cestách, které občas protíná říčka, úzkými serpentinami až na vrcholky místních kopečků.

Jednou ze zastávek je i poklidná vesnička Molunat u moře, kde je možné se vykoupat

Tradiční kroj má stále v Konavli své místo. Zejména staré ženy ho nosí dodnes.

Hvar, Františkánský klášter

Hvar, promenáda

Pločice: tady můžete strávit dovolenou jako na opuštěném ostrově, jen chytat ryby a odpočívat

Zlatni rat je považovaný za nejkrásnější pláž v Chorvatsku. Je 800 metrů dlouhá a příkře se svažuje do moře.

BOL. Kouzelné městečko, kam jezdí tisíce turistů především kvůli slavné pláži Zlatni rat. Proslavilo ho také místní víno Bolski plavac, které lze ochutnat ve velké vinotéce na promenádě.

DRAČÍ JESKYNĚ. V Murvici, malé vesnici několik kilometrů za Bolem, můžete nahlédnout pod pokličku místního tajemství a vydat se nahoru do hor k Dračí jeskyni, kde nedaleko kláštera sídlil poustevník a zůstalo zde mnoho tajemných skalních reliéfů.

SELCE. Malé městečko s kostelíkem na Brači.

SUMARTIN. Malé ospalé městečko, kam přijíždí trajekt z Makarské. Turisté zde mohou navštívit kostel se zahradou spojený s františkánským klášterem, kde dodnes žijí dva mniši.

SUPETAR. Městečko, jehož centru vévodí typický kostelík, je oblíbenou destinací českých turistů.

VIDOVA GORA. 778 metrů vysoká hora sv. Víta je nejvyšší horou na chorvatských ostrovech a právě odsud je nejlepší výhled. Jako na dlani budete mít pláž Zlatni rat v Bolu, moře i "prsty", tedy klenuté zátoky, sousedního ostrova Hvar. Za ním se skrývá ostrov Korčula, napravo leží Vis. Nahoře stojí kříž.

Maják Punta Bianka leží na nejsevernějším výběžku ostrova a turisté si ho mohou pronajímat

Tak tady začíná národní park Telaščica, na obrovských jachtách sem každý den přijíždějí turisté, ale i světové celebrity

Naturistický kemp leží na ostrůvku Koversada, který je prakticky celý porostlý lesem.

Naturistický kemp Koversada v Chorvatsku: nechce-li se vám na ostrůvek Koversada plavat, lze využít úzký most.

Naturistický kemp Koversada v Chorvatsku: máte-li raději pevnou střechu nad hlavou, bungalovy na pevnině jsou tou správnou volbou.

Na pláži u naturistického kempu na západním břehu Istrijského poloostrova v Chorvatsku

Naturisté s míčem na pláži

Naturisté na procházce s kočárkem v kempu

V naturistickém kempu u stanu

Dopoledne na pláži v Bašce Vodě na Makarské riviéře

Trogir, město pod ochranou UNESCO. Věž věž katedrály.

Pohled z "kuly" (obranné věže) na hlavní promenádu s palmami ("riva") a přístaviště v Trogiru.

Obranná věž ("kula"). Součást pevnosti s vlající chorvatskou vlajkou.

Kostelík v Primoštěnu

Primoštěn

Plachetnice v souostroví Kornati

Ostrůvek v souostroví Kornati - jeden z chorvatských národních parků

Pohled z vrcholu Moravjak na Slané jezero na Dugom otoku

Ostrov Molat - zátoka v městečku Brgulje. Malé plachetnice v západu slunce.

Věž lásky" (minaret) na ostrově Silba ve městečku Silba dal vybudovat na konci 18. století jeden z místních kapitánů jako poctu své zbožňované ženě

Noční pohled na Mali Lošinj z vrcholu Straža

Soška na zdi jednoho z domů námořníků na ostrově Silba

Příjezd do přístavu Mali Lošinj, hlavního města ostrova Lošinj, které je paradoxě větší než sousední Veli (Velký) Lošinj

Výlet na kolech - v okolí Malého Lošinje se dá skvěle zajezdit na kolech. Můžete si vybrat s betonových i makadamových stezek.

Pohled na čtyři rabské věže z moře v pozdním odpoledni

Jedna z rabských věží v ranním slunci

Pohled na ranní Rab, historické město na poloostrově

Pláž Brela poblíž Makarské

Makarská riviéra, Bast - poslední kamenná chalupa

Začátek výstupu vždy s úsměvem

Bikovo, tvrdá realita - suť = polovina výstupu

Krasové vrcholky Biokova

Jaderské moře mezi pevninou a ostrovem Brač

To nejsou zbytky sněhu... i když to to tak všude vypadá

Náhorní plošina - borovice jsou o poznání menší.

Biokovo - značení na kamenech. Do nebe. Do pekla. Do bezpečí. - Tenhle kámen nebyl převržený...

1400m n.m. - osada Pronajma (vlevo dole), ostrovy Brač a Hvar (vzadu)

Sv. Jure 1762 m.n.m., nejvyšší hora Biokova s televizním vysílačem

Vzhůru na o málo větší "Sněžku" - sv.Ilija (1640 m n.m.)

Zlatny rat (Zlatý roh), jak zní chorvatský název pro nejproslavenější pláž Chorvatska, se nachází na dalmatinském ostrově Brač. Písek je zde nesmírně jemný a příjemný na ležení i chození.

KOVERSADA - ISTRIE. Naturistům tu patří celý ostrov.

Kostel svatého Donáta je největším lákadlem Zadaru. Byl postaven v devátém století a do jeho základů byly použity kameny z římského fóra.

KATEDRÁLA SVATÉ ANASTÁZIE. Stojí na fóru a i ona pochází z 9. století. Bohatě zdobený interiér je trojlodní a předělují ho řady sloupů a pilastrů. Oltáře pocházejí z baroka. Hned vedle katedrály je zvonice, s jejíž výstavbou se začalo v roce 1452.

KOSTEL SVATÉHO DONÁTA. Zadarský klenot, byzantská bazilika s kruhovým půdorysem a dvěma velkými sloupy uprostřed. Horní podlaží vytváří někdejší ženská galerie, odkud lze shlížet dolů. Na její výstavbu posloužil kámen z někdejšího římského fóra (na obrázku). Kostel se již nevyužívá pro bohoslužby, díky dobré akustice se zde často konají koncerty.

Kostel svatého Donáta v Zadaru

Jadran

Najednou se ozývá tiché zvonění a zpoza rohu vycházejí oslíci s velkým nákladem na zádech.