Moravský kras: výlet pod zem i nad ni

  • 2
Blansko - Výpravy pod, na i nad zem nabízí jedna z nejnavštěvovanějších částí jižní Moravy - Moravský kras. Zhruba na 100 km čtverečních zde návštěvníci najdou kromě přístupných jeskyní i řadu turistických, cykloturistických a naučných stezek. Nezapomenutelný je i pohled z můstků do propasti Macocha či jízda vláčkem nebo na lanovce.

Kam do jeskyní?
Místem, které zpravidla nevynechá žádný návštěvník, je severní část krasu s národní přírodní rezervací Vývěry Punkvy. Zde návštěvníci směřují do známých Punkevních jeskyní s možností podzemní plavby na lodičkách a návštěvou dna propasti Macocha.

Zkamenělá čarodějnice dominuje další přístupné Kateřinské jeskyni, k návštěvě láká i jeskyně Balcarka u Ostrova u Macochy či nedávno upravené Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Přístupná je také jeskyně Kůlna v sousedství Sloupsko-šošůvských jeskyní, jež odkryla nejstarší doklady přítomnosti neandrtálského člověka v Moravském krasu z doby před sto dvaceti tisíci lety.

Zatímco do Punkevních jeskyní je nutné si předem rezervovat vstupenky, do ostatních jeskyní se vstupenky prodávají těsně před vstupem.

Střední část Moravského krasu v okolí Jedovnického a Křtinského potoka už nenabízí poznání podzemních prostor, protože ty jsou veřejnosti nedostupné.

Technické i architektonické památky
Nedaleko Býčí skály, světoznámé díky nálezu pozůstatků po pohřbu velmože z doby halštatu a bronzové sošky Býčka, který učinil badatel Jindřich Wankl, se v národní přírodní rezervaci Josefovské údolí nachází technická památka Huť Františka.

Za návštěvu stojí i větrný mlýn v Rudici se speleologickým muzeem. V obci Křtiny je nepřehlédnutelný barokní poutní kostel, dílo Giovanni Santiniho.

Kolik stojí vstup do jednotlivých jeskyní v Moravském krasu a kdy mají otevřeno - ZDE.

Jih krasu nabízí toulky údolí Říčky nedaleko Brna. Unikátem území jsou archeologické lokality jeskyně Pekárna a Švédův stůl, i ty jsou ale veřejnosti uzavřeny.

Toulky přírodou
Kdo nepřijíždí jen za atrakcemi, ale i za poznáním, může při toulkách narazit i na vzácnou květenu a zvířenu. "Nejvzácnější kytkou Moravského krasu je kruhatka matthiolova, ale tu návštěvníci neuvidí. Roste přímo v propasti Macocha. Za pozornost ale stojí i měsíčnice vytrvalá, která roste ve dnech žlebů. Jsou to nápadné velké květiny bledě fialové barvy. V Pustém žlebu na skalních stěnách lze nalézt unikát Moravského krasu kapradinu jazyk jelení," přiblížil vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Kolem řek jak na severu, tak i na jihu se dá zahlédnout nápadný pták - skorec vodní, jež skáče po kamenech kolem vody a potápí se. "Vzácně je možné uvidět i ledňáčka nebo čápa černého," dodal Štefka.

Moravský kras jako na dlani z rozhledny
Přesně rok mohou turisté pozorovat Moravský kras také netypicky, z výšky. Na kopci Podvrší u Veselice, který je pět set devadesát metrů nad mořem, totiž vyrostla jako součást vysílače pro mobilní telefony nová rozhledna.

Po vystoupání sto šedesáti osmi schodů se naskýtá pohled nejen na celé území chráněné krajinné oblasti Moravský kras od Helišovy skály až po Hády, ale například i na chladicí věže atomové elektrárny Dukovany nebo na Pálavské kopce u Mikulova.


Naučné stezky a další informace

Naučné stezky
Macocha
- start Blansko-Skalní mlýn, délka 6 km, zastávek 16

Jedovnické rybníky a Rudické propadání - start Jedovnice, délka 7 km, 13 zastávek

Josefovské údolí - start Adamov, délka 5 km, počet zastávek 9

Kůlna - vede od jeskyně Kůlny venkem kolem Sloupsko-šošůvských jeskyní

Říčky - start nedaleko Ochozu u Brna, délka 3 km, 6 zastávek

Jak člení Moravský kras hydrogeologové a speleologové

Severní část -
povodí Punkvy s nejrozsáhlejším jeskynním systémem v tuzemsku

Střední část - povodí Rudického a Křtinského potoka s jeskynním systémem mezi Rudickým propadáním a Býčí skálou

Jižní část - povodí Říčky se systémem jeskyně Ochozské

Více o Moravském krasu na: http://www.blansko.cz/kras/mk-macocha.html

Světoznámá, 138 m hluboká propast s otevřeným korytem podzemní říčky Punkvy na dně.