Moravskou bránou na kole

  • 8
Starobylá města, hrady a zámky i nevšední přírodní výtvory můžete zhlédnout při putování Moravskou bránou, kudy vedly odnepaměti důležité obchodní cesty. Podle nejstarší Jantarové je pojmenovaná dálková cyklotrasa č. 5. Na jeden z jejích nejhezčích úseků vás dnes zveme.

Moravská brána, která odděluje Český masiv od Karpat, se táhne v délce skoro 70 km od Přerova po Ostravu.

Její turisticky a krajinářsky atraktivní část je však mnohem kratší a rozprostírá se v délce zhruba 12 km mezi městy Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi. Moravská brána je zde široká pouze 6 km a ohraničují ji příkré zalesněné svahy.

Památková rezervace v Lipníku nad Bečvou

Východiskem pro putování nejzajímavější partií Moravské brány je město Lipník nad Bečvou, které je známé svou pozoruhodnou středověkou architekturou.

Gotické, renesanční, barokní a židovské památky tvoří ucelený komplex, jež byl právem vyhlášen za městskou památkovou rezervaci. Netypický střed tvoří plošně rozlehlé náměstí o půdorysu L, který symbolizuje první písmeno v názvu města.

Po obvodu náměstí i v přilehlých uličkách je zachována řada měšťanských domů, nechybí ani podloubí s malými, původně většinou židovskými krámky. Na náměstí je možno shlédnout rovněž dvě kamenné kašny, morový sloup a novodobou budovu radnice.

Renesanční rozkvět města nejvíce symbolizuje patrová zvonice, která volně stojí vedle farního kostela svatého Jakuba. Jedná se o mistrovské architektonické dílo z roku 1609, které vytvořil místní stavitel Jan Majo Vlach.



Renesanční zvonice v Lipníku nad Bečvou

Za městskými hradbami

Za dalšími památkami je nutno vyrazit za gotické městské hradby. Barokní klášter, klášterní kostel a zámek tvoří souvislý architektonický komplex označovaný jako piaristická kolej. Cenný je rovněž rekonstruovaný židovský hřbitov a bývalá synagoga ukrývající ve svém interiéru krásné gotické klenby.

Neodmyslitelnou dominantu města tvoří už po staletí 3 km vzdálený hrad Helfštýn, který by ve vaší sbírce navštívených hradů rozhodně neměl chybět. Některé literární prameny jej dokonce považují za druhý největší ve střední Evropě.

Z Lipníka na Helfštýn vede dálková Jantarová cyklostezka č. 5, na kterou se napojíte u mostu přes Bečvu. Na kole lze rovněž jet po červené turistické značce kolem přírodní rezervace Škrabalka, která představuje zbytek původního nezregulovaného toku řeky Bečvy. Závěrečný výšlap k hradu je dost strmý a na úzké asfaltce je nutná zvýšená opatrnost v obou směrech.

Mapku oblasti si prohlédněte ZDE

Hrad Helfštýn
Hrad Helfštýn, střežící komunikačně velmi důležitou linii Moravské brány, založil loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Dnešní podoba hradu je však výsledkem stavebního úsilí rodu Pernštejnů, kteří původně nevelký hrádek přestavěli v průběhu 15. století v moderní a architektonicky velkoryse řešenou pevnost. Nepřímo tím však bohužel podmínili i smutný zánik o 300 let později. Opuštěný hradní areál rozstřílelo rakouské vojsko, aby nemohl sloužit jako případné útočiště nepříteli.

Čtvrté nádvoří na Helfštýně

Na Helfštýně je k vidění řada nevšedních zajímavostí. Co se týče hradu samotného, je nutno zmínit 9 m širokou čelní zeď, 150 m dlouhé druhé nádvoří, zrekonstruovanou kovárnu, "bezednou" studnu, vyhlídkovou baštu a v neposlední řadě také stylovou hradní restauraci.

V sezoně se každý víkend konají v hradním areálu četné kulturní akce. Nejproslulejší bývá mezinárodní setkání uměleckých kovářů v druhé polovině srpna pod názvem Hefaiston. Umělecká díla z kovu jsou dnes už symbolem Helfštýna a při prohlídce vás na mnoha místech provázejí. Poměrně nová je stále ještě vyhlídková nástavba na baště, z níž se otevírá překrásný pohled do Moravské brány.

Hranický kras

Jantarová cyklostezka č. 5 nabízí za Helfštýnem 12 km dlouhé překrásné putování po zalesněném temeni masívu Maleníku (479 m), jehož součástí je i nevelké vápencové území pojmenované Hranický kras. Nachází se po obou březích řeky Bečvy v okolí lázní Teplice nad Bečvou.

Gejzírové stalagmity
ve Zbrašovských jeskyních

PŘÍSTUP DO OBLASTI

Doprava do oblasti Moravské brány je velmi jednoduchá, neboť i dnes tudy vedou naše nejdůležitější dopravní tahy. U Lipníka končí v současnosti dálnice od Prahy, Brna a Olomouce směrem do Ostravy, přichází sem také hlavní silnice od Přerova.

Vhodné místo k zaparkování je například v okolí bývalé sokolovny u koupaliště.

Vlakem je spojení rovněž velmi dobré, projíždějí tudy rychlíky od Ostravy, Brna, Břeclavy, Prahy i slovenské Žiliny. Pokud byste však jeli rychlíkem, je vhodnější zvolit za nástupní místo Hranice, jelikož v Lipníku většina expresních spojů nezastavuje.

Turistickým magnetem Hranického krasu jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, které se mohou pochlubit hned několika unikáty. Kromě neobvyklé aragonitové výzdoby v nich můžete zhlédnout třeba gejzírovité stalagmity vytvořené probublávající kyselkou či minerál onyx. Zajímavostí jsou také životu nebezpečná plynová jezera oxidu uhličitého a vysoká teplota vzduchu okolo 15°C.

Na kole se k jeskyním dojet nedá, za vesničkou Zbrašov musíte vzít bicykl do rukou a sejít k pokladně po lázeňských chodníčcích s četnými schody.

Stejně tak musíte kolo oželet při výstupu k jícnu naší nejhlubší Hranické propasti na protilehlém břehu Bečvy, která je součástí národní přírodní rezervace, kde je pohyb na kole zakázán (kolo lze přimknout ke stromu či k plotu při vstupu do rezervace poblíž vlakové zastávky).

Zpět do Lipníku nad Bečvou se můžete vrátit okruhem po cyklotrase č 6058 přes město Hranice a vesnice Hrabůvku, Podhoří a Loučku.

 

Hrad Helfštýn od řeky Bečvy

Čtvrté nádvoří na Helfštýně

Renesanční zvonice v Lipníku nad Bečvou

Gejzírové stalagmity ve Zbrašovských jeskyních

Hranická propast – nejhlubší výtvor svého druhu v ČR