Moravské muzeum prodloužilo výstavu o Sibiři

Výstavu, která nabízí pohled do života lidí na Sibiři, si budou moci zájemci prohlédnout až do 13. října. Původně měla expozice skončit 1. září, ale nakonec organizátoři usoudili, že by byla škoda ukončit ji těsně před zahájením školního roku. Výstava Lidé Sibiře, kterou mohou zájemci navštívit v Mramorových sálech Biskupského dvora, zahrnuje dvě menší expozice věnované stejné oblasti.

První z výstav je výsledkem pobytů studenta etnologie Tomáše Boukala a jeho spolužáka Františka Bahenského, kteří od roku 1995 jezdí pravidelně do Ruska. Druhá sbírka etnografických předmětů je dílem cestovatele a podnikatele Františka Vlkovského, který v letech 1909 až 1911 navštívil Kamčatku a Čukotku. Uvedla to Zuzana Vojtová z Moravského zemského muzea v Brně.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout mimo jiné sbírku předmětů, které představují zajímavý a významný zdroj poznání o životě Čukčů, domorodého národa severovýchodní Sibiře. Jde o zdobené části oděvů z kůží, předměty denní potřeby i obřadní artefakty, které zachycují kulturu Čukčů těsně před bolševickou
revolucí v Rusku, popsala Vojtová.

Výstava v Moravském zemském muzeu je věnovaná původním obyvatelům Sibiře