Montserratská sopka vyrostla o 90 metrů

Sopka Soufriere na karibském ostrově Montserrat, jejíž erupce před pěti lety vyhnala z ostrova čtvrtinu obyvatel, vyrostla o 90 metrů. Vědci jsou nicméně toho názoru, že tento "vzrůst" je jen dočasný. Horský hřbet totiž neustále mění tvar a velikost v závislosti na tom, jak starý materiál opadává a nový sopka ze svého nitra vyvrhuje ven. Soufriere Hills má nyní "velký, strmě nakloněný hřbet" vybíhající z vrcholu dómu.

Soufriere se po několika stoletích probudila k životu v roce 1995 a její erupce si od té doby vyžádaly 19 životů. Poškozeno nebo zničeno bylo mnoho budov včetně objektů v hlavním městě Plymouth. Značné škody utrpěla také zemědělská půda.  Obyvatelstvo z jižní části ostrova buď Montserrat opustilo zcela nebo se přestěhovalo do severní poloviny, která je před výbuchy vulkánu v bezpečí.

Téměř celý minulý týden bylo možné sledovat aktivitu lávového dómu. Růst sopky je očekáván především ve východním směru, budou ho ovšem doprovázet pády kamení a vytváření menších proudů pyroklastické horniny (směs sopečných rozžhavených kamenů a plynů) v horních úsecích údolí řeky Tar.

Britská korunní kolonie Montserrat o rozloze kolem 100 kilometrů čtverečních leží ve skupině Závětrných ostrovů v Malých Antilách. Je přezdívána Smaragdový ostrov a před ničivými erupcemi Soufriere bývala velmi oblíbeným turistickým cílem. Do roku 1995 zde žilo necelých 13 tisíc obyvatel.

Odborníci nyní radí necestovat na tento ostrov. Po dvou erupcích vulkánu je totiž téměř vylidněný. Hrozí navíc nebezpečí, že sopka znovu vybuchne. Navíc je na ostrově nedostatek ubytovacích kapacit. Dochází k rekonstrukci hotelů zničených při sopečné erupci.

Soufriere Hills se po několika staletích probudila k životu před sedmi lety a její erupce si od té doby vyžádaly 19 obětí.