Montafon: malé rakouské Švýcarsko, které Češi zatím neobjevili

  6:00
Skvělé lyžování, docela prudké sjezdovky a nejlepší rodinné středisko v roce 2008. To je Montafon, údolí v rakouském Vorarlbersku, kde před 80 lety lyžoval a chodil na zálety i slavný spisovatel Ernest Hemingway.
Rakousko, lyžařské středisko Silvretta Nova

Rakousko, lyžařské středisko Silvretta Nova | foto: Turistické středisko Vorarlbergturismus

Kousek od Bodamského jezera odbočíte do 40 kilometrů dlouhého alpského údolí, v němž narazíte na vesničky zvláštních názvů - třeba Galgenul, Vandans, Schruns nebo Gaschurn.

Ačkoli jste v Rakousku, určitě už cítíte ve jménech ten švýcarský nádech. Místní lidé říkají, že nejsou ani tak Rakušané, jako spíš Švýcaři a že všechno dobré z obou zemí se v nich spojuje. Čeští lyžaři tuhle oblast zatím úplně neobjevili.

Rakousko, lyžařské centrum Albona

Lyžařské centrum Albona

Rakousko, Montafon, před restaurací Nova Stube

Před restaurací Nova Stube

Hory jako v Davosu

V Montafonu najdete 220 kilometrů sjezdovek s šedesáti lanovkami a vleky a sto kilometrů běžeckých tratí. Největšími středisky v údolí jsou Hochjoch, Golm, Gargellen a Silvretta Nova, která patří díky velkým investicím v posledních letech k vůbec nejmodernějším lyžařským centrům v Evropě.

Když vyjedete lanovkou na hřebeny, oslní vás nádherná alpská panoramata. Vzdušnou čarou pár kilometrů odtud za hranicemi jsou proslulá noblesní střediska jako Davos a St. Moricz. "V Montafonu jsou hory stejně krásné, ale ceny v hotelích a na vlecích o třetinu nižší," říká Arno Frick, ředitel montafonské turistické centrály.

Rakousko, vánoční trh ve vorarlberském Bregenzer Oberstadt

Vánoční trh ve vorarlberském Bregenzer Oberstadt

Rakousko, Montafon, nejvyšší bod

Rakousko, Montafon, nejvyšší bod

Středisko Silvretta nabízí pestrou síť sjezdovek, které propojují městečka Gaschurn, St. Gallenkirch a Galgenul. Jsou tu modré, červené i dost těžké černé sjezdovky, padající z výšky 2400 metrů do zalesněných údolí, na nichž se vyřádí i velmi dobří lyžaři.

Lyžařské středisko Hochjoch nad městečkem Schruns

Lyžařské středisko Hochjoch nad městečkem Schruns

Rakousko, Tourengeher am Hochgerach, Großes Walsertal

Rakousko, Tourengeher am Hochgerach, Großes Walsertal

Údolí Montafon je ale zároveň rájem pro rodiny s dětmi. My bychom doporučili, raději s dětmi, které to už na lyžích trochu víc umějí. Loni bylo vyhlášeno nejlepším rodinným střediskem v Evropě díky mnoha dobře vybaveným dětským ski-areálům, skvěle upravovaným sjezdovkám i speciálním rodinným programům po lyžování.

Lahůdkou jsou trasy mimo vyznačené sjezdovky, které zvláště po nočním sněžení nabízejí požitek z jízdy divokou přírodou v netknutém prašanu. Přesně tak, jak to už před 80 lety popisoval ve svém Pohyblivém svátku spisovatel Ernest Hemingway.

Rakousko, lyžařské středisko Silvretta Nova

Senzace v návštěvní knize

Ernest Hemingway (1899-1961)

Americký spisovatel, považovaný za čelního představitele tzv. ztracené generace, strávil ještě jako neznámý autor v letech 1925 a 1926 dvě zimy v rakouském Montafonu, kde dokončil svůj první slavný román Fiesta (I slunce vychází). Je držitelem Pulitzerovy (1953) a Nobelovy (1954) ceny, kterou dostal za své asi nejznámější dílo Stařec a moře. Jeho kniha Pohyblivý svátek, ve které popisuje "nejhezčí období svého života" v Paříži a v Montafonu, vyšla posmrtně v roce 1964 díky jeho čtvrté ženě. Bylo to tři roky poté, co se Hemingway v obzvláště silné depresi zastřelil před svým domem v Ketchumu v Idaho.

Díky Hemingwayovi je v údolí nejvyhledávanějším hotelem Posthotel (kdysi Taube) v městečku Schruns. Právě tady tehdy ještě neznámý mladičký spisovatel zanechal v roce 1926 svůj podpis ve staré návštěvní knize s omšelými stránkami.

"Ernest Hemingway u nás bydlel v březnu 1926 společně s dalším americkým literátem Johnem Dos Passosem a malířem Geraldem Murphym, ale nikoho tehdy nenapadlo, že je to někdo slavný," říká Gaby Kesslerová, jejíž rodině dnešní Posthotel Rössle v Gaschurnu od roku 1813 patří.

Senzaci v návštěvní knize objevila před pár lety na podnět amerických novinářů, kteří tvrdili, že právě v Posthotelu Hemingway určitě bydlel. "Prohledala jsem staré návštěvní knihy a opravdu jsem v nich ten zápis i Hemingwayův podpis objevila."

Když se v roce 1925 americký spisovatel poprvé vydal se svou první ženou Hadley a malým synkem Bumbym do Montafonu, nebyly tu ještě žádné lanovky ani sjezdovky. Hemingway v klidu hor psal román Fiesta, užíval rodinného štěstí a s manželkou se učil lyžovat.

Hemingway, žena Hadlay a syn Bumby na lyžích v rakouském Montafonu v roce 1925

Hemingway, žena Hadlay a syn Bumby na lyžích v rakouském Montafonu v roce 1925

Rakousko, Montafon, 30. léta. Na počátku se lyžovalo jen s jednou hůlkou

Rakousko, Montafon, 30. léta. Na počátku se lyžovalo jen s jednou hůlkou

Jak napsal ve své poslední vzpomínkové knize Pohyblivý svátek, bylo to nejkrásnější období jeho života:

"Ve Schrunsu nebyly lyžařské výtahy ani žádné lanovky, byly tam dřevorubecké a dobytčí cesty, které vedly různými horskými údolími až na vrcholky. Nahoru se člověk musel vyšplhat na lyžích, na které si připevnil tulení pásy. Za hotelem Taube byla jakási cvičná louka, kde se jezdilo přes sady a pole. A za Tchaggunsem na druhém konci údolí začínal výborný lyžařský terén, který se táhl až na vrcholky, takže člověk mohl přejít hory přes Silvrettu do Klosteru."

Noblesně zařízená jídelna hotelu Rössle s dřevěným obložením a stylovým nábytkem návštěvníky při večeři vrací do dob, kdy tady Hemingway přespával před náročnými túrami na vrcholy hor.

"Za pobytu ve Schrunsu jsme dělávali dlouhé túry vzhůru údolím k jednomu krásnému starému hostinci, kde jsme přespávali před výstupem na Madlener Haus. Místnost, kde jsme jedli a pili, měla dřevěné obložení. Spali jsme přituleni k sobě ve velké posteli pod peřinou při otevřeném okně, hvězdy byly blizoučko a svítily strašně jasně. Ráno po snídani si každý naložil lyže na ramena a vydali jsme se po cestě vzhůru."

Rakousko, Montafon - hotel Taube ve 30. letech, dnes Posthotel

V Hemingwayově posteli už tu sice spát nebudete, ale model lůžka z 20. let si tu můžete na chodbě prohlédnout. Stejně jako v místní restauraci ve Schrunsu stůl, u nějž pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu popíjel s horaly a hrál karty. A měl svého učitele lyžování. Pan Walter Lent, první průkopník lyžařských škol, tehdy provozoval nepříliš výdělečného podnikání. Hemingway o něm píše:

"Metoda Waltera Lenta spočívala v tom, aby dostal žáky co nejdřív ze cvičných louček na túry vysoko do hor. Tenkrát se lyžovalo jinak, než dnes. Ať člověk sjel z čehokoliv, nejdřív se tam musel vyšplhat. Tím si trénoval nohy, aby zvládl i sjezdy. Walter se vždycky chtěl vyškrabat co nejvýš. Kde nikdo jiný není a kde je sníh neporušený a pak putovat přes horské průsmyky a alpské ledovce od jedné vysokohorské chaty Alpského klubu ke druhé. Ze všeho nejvíc miloval jarní lyžování v hlubokém prašanu či bez lana po ledovcích, když byly dostatečně zaváté pukliny."

Podpis Ernesta Hemingwaye v hotelu Posthotel (dříve Taube) z roku 1925 v rakouském Montafonu

Pikantérie z Hemingwayova života

Ve vstupní hale hotelu Rössle vítá návštěvníky obrovský obraz jakéhosi místního rodáka, na kterém stojí mladý muž na pozadí alpského panoramatu a vedle něj sedí na skále dvě krásné ženy. Hemingwayova manželka Hedley a její nejlepší přítelkyně Pauline Pfeifferová, bohatá a půvabná editorka modních listů.

Místní se škodolibostí vyprávějí, jak důvěrné přátelství mezi oběma ženami skončilo, když se 27letý spisovatel jednoho dne vydal s půvabnou Američankou do hor a díky sněhové vánici s ní uvízl několik dní na hřebenech v horolezecké chatě, kde se do mladé krásky bláznivě zamiloval.

Hemingway a Pauline Pfeifferová v rakouském Montafonu v roce 1925

Paradoxně tak právě tady ve vorarlberských Alpách Hemingwayovo rodinné štěstí skončilo, protože Hadley se s manželem kvůli nevěře rozvedla a Hemingway si vzal právě Pauline.

Pak se oženil ještě dvakrát, ale právě na "pařížské období", kdy se svou první rodinou jezdil do Montafonu, vzpomínal nejraději. Jeho knížka Pohyblivý svátek, kterou sestavoval na konci života, zmítán hlubokými depresemi, končí právě kapitolou o idylickém životě v Montafonu.

jak se tam dostat

Cesta do vorarlberského Montafonu je rychlá. Z Prahy jedete 600 km pořád po dálnicích přes Rozvadov, Mnichov kolem Bodamského jezera na jih a za Bludenz odbočíte do údolí, kde najdete čtyři krásný lyžařská střediska - Hochjoch, Golm, Gargellen a Silvretta Nova.

Mapy © Google

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...