Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo Ježíška kozel a místo stromku džbán

aktualizováno 
Dárky v hliněném džbánu na vodu nebo za krbem, živé i umělé stromky, místo kapra husa, krocan nebo čočka, ledoví pidimužíci, děda Koleda nebo kozel s červenou stuhou. To všechno jsou podoby jednoho jediného svátku, který se slaví na celém světě. Jaké jsou vlastně Vánoce na zeměkouli?

Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA - Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA | foto: Profimedia.cz

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a tradičně oslavují narození Ježíše Krista.

Ale i obecně je lidé považují za jeden z nejvýznamnějších civilních svátků. Symboly Vánoc jsou napříč jednotlivými zeměmi různé - doslova platí: jiný kraj, jiný mrav.

Velká Británie: švestkový pudink

Vrcholem vánočních svátků ve Velké Británii je 25. prosinec, kdy děti ihned po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Britské rodiny se obvykle sejdou nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu a švestek.

Vánoční osvětlení, Birmingham, Velká Británie

Vánoční osvětlení v Birminghamu

Sever Evropy: vánoční koza i obří Ukko

V Dánsku začínají Vánoce zdobením adventních věnců. Nechybí na nich čtyři svíčky, které si ovšem Dánové vykládají jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Dánové na dárcích nešetří a většinou je kupují, vyrábí nebo objednávají s několikaměsíčním předstihem. Dbají navíc na to, aby dárek poukazoval na některou ctnost, nebo naopak vadu obdarovaného.

Dárky rozdává vánoční posel a balí je do několika vrstev vánočního papíru. Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeničný chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí.

Ve Finsku dává dárky veliký Ukko, a to za vydatné pomoci pidimužíků. Ti prý odnášejí zlobivé děti do svého ledového království. V sousedním Švédsku na sebe Ježíšek bere podobu vánočního kozla, který má rohy zdobeny červenou stuhou.

V Norsku zase schovává dárky do dřeváků a bývá doprovázen vánoční kozou. Děti jí proto dávají do svých botiček nějakou lahůdku.

Tradiční vánoční norské figurky

Norské vánoční figurky

Francie: dárky u kamen

Francouzi zasedají k slavnostnímu stolu 25. prosince, pochutnávají si většinou na krocanovi plněném kaštanovou nádivkou, ústřicích, žabích stehýnkách a ovoci. Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům vánoční duch pére Noël. Tři králové jsou svátkem dětí.

Paříž, Champs Elysees

Paříž, Champs Elysees

Itálie: bez cukroví

Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Pro rozvětvené italské rodiny je nezbytnou součástí Vánoc půlnoční mše, hojně navštěvovaná ve všech městech i vesnicích. Italové zdobí vánoční stromeček, ale nepečou žádné cukroví.

Rusko: děda Mráz

Štědrý den není v Rusku žádným svátkem, ale obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím různorodých lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví alespoň Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze.

Ruský děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.

Bulharsko: děda Koleda a sláma

V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček (pravoslavné Bulharsko slaví vánoční svátky až 6. ledna). Dárky pod něj dává děda Koleda.

Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Na venkově se občas drží i starý vánoční zvyk, kdy hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět Ježíšek.

Bulharsko, koledy

Bulharsko, koledy

Sousední státy: adventní věnce i zelňačka

Vánoce mají svojí tradici samozřejmě i v Německu. Nejtypičtějším vánočním stromkem je jedlička a děti se velmi těší už na 1. prosinec, kdy dostávají sladké adventní kalendáře. Na polském štědrovečerním stole zase nesmí chybět polévky jako boršč, zelňačka, houbová nebo rybí a samozřejmě štědrovečerní ryba - sleď nebo jeseter.

Rakousko se na Vánoce připravuje několik týdnů dopředu. Rakušané si vyrábí adventní věnce, ozdobené svíčkami a stuhami - zelenou, ta je barvou naděje, a fialovou - barvou minulosti.

Na Štědrý večer přichází Ježíšek přivolaný zvonečkem.

Vánoce ve Vídni, trh před radnicí

Vídeň, vánoční trh před radnicí

Brazílie: umělé stromky

V Brazílii se Vánoce slaví za vydatného tepla a slunečního žáru. I když v páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci mnoha národů se svými národními zvyky, mají i tam Vánoce společné rysy.

Tak především Brazilci Vánoce milují. Zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob, navštěvují mše v kostelech nebo pod otevřeným nebem, pochutnávají si na pečeném krocanovi, rybách, ovoci a sladkých zákuscích. Nutno dodat, že většina vánočních stromků je umělá, jen ti nejbohatší Brazilci si mohou dovolit živé.

Mexiko: džbán místo stromečku

Mexičané oslavují Vánoce tak, jak jsou zvyklí žít - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti však dávají do velkého hliněného džbánu na vodu-Pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím. Děti se po něm natahují rukama nebo tlučou dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud jim nespadne, sladkosti a dárky se nevysypou na zem a ony si je mohou užít.

Mexiko, Štědrý den na tržišti v San Juanu

Štědrý den na tržišti v San Juanu

USA: Santa Claus a megaVánoce

Vánoce jsou v USA největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den - 25. prosince. Proto tento den musí být opravdu dnem D.

Všude jsou miliony světýlek, jak venku, tak doma. Na co si Američané opravdu potrpí, to je velkolepá vánoční výzdoba, ohromné stromky a mnoho dárků. Ty v Americe nosí Santa Claus. Rodiny si obvykle pochutnávají na krocanovi s kaštanovou nádivkou.

Vánočná atmosféra před Kapitolem, Washington

Vánoční atmosféra před Kapitolem, USA

Austrálie: vrcholí letní prázdniny

U protinožců slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že tam vrcholí léto a děti mají letní prázdniny. Vánoční stromečky najdete v Austrálii buď umělé nebo zasazené v květináči.

A vánoční hostina? Obvykle je to piknik pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a víno a k jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun.

Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce ze všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání. A aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu.

Autoři:
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.