Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou - Zámek Bečov nad Teplou ukrýval pod podlahou v hradní kapli poklad-relikviář sv. Maura nevyčíslitelné ceny. | foto: Archív

Mimořádná památka se vrátí do regionu

Už v polovině příštího roku si budou moci návštěvníci na zámku Bečov nad Teplou prohlédnout druhou nejcennější památku v tuzemsku -relikviář sv. Maura, který je zároveň evropským unikátem . Práce na jeho restaurování byla nesmírně náročná a ve střední Evropě nemá obdoby.

Po korunovačních klenotech druhá nejcennější památka v tuzemsku - relikviář svatého Maura, bude k vidění v polovině příštího roku na zámku Bečov nad Teplou. Uvádí to poslední dohoda, kterou s restaurátory uzavřel Památkový ústav v Plzni. Restaurátoři na zachování relikviáře a jeho průzkumu pracují deset let a termín jeho vystavení opakovaně odsunuli. Bohatě zdobená schránka s ostatky světce z druhé poloviny jedenáctého století patří k nejstřeženějším cennostem v zemi. "Restaurování relikviáře je nesmírně náročné, neboť v tuzemsku ani ve střední Evropě podobnou práci zatím nikdo nedělal. Relikviář do svého nalezení v roce 1985 strávil čtyřicet let zakopán pod zemí, pod podlahou bečovské kaple. Jeho dřevěné jádro shnilo a obal ze zlaceného plechu se zhroutil," říká ředitel Památkového ústavu v Plzni Karel Drhovský. Relikviář našla policie poté, kdy diplomaty ve Vídni v roce 1984 kontaktoval americký obchodník s tím, že má zájem odkoupit starožitnost v hodnotě deseti milionů šilinků ukrytou na území našeho státu, která však nemá vztah k českým dějinám. Relikviář je o dvě stě let starší, než české korunovační klenoty a na Bečově jej schovali příslušníci rodu Beaufortů, kterým zámek patřil. Po svém objevení byl umístěn v sejfu Státní banky, avšak nevhodné uložení jej ještě více poškodilo. "Při restaurování odborníci musí používat původních technologií, které jsou náročné. Podobných skvostů, jakým je románský relikviář svatého Maura, není v Evropě ani deset - nejznámější jsou v Kolíně nad Rýnem a v Cáchách. Ten náš ale patří mezi nejkrásnější v nádheře provedení. Unikátní jsou například sošky a reliéfy zdobící relikviář. Rozevlátým pohybem a rouchy se blíží baroknímu stylu ztvárnění, vyobrazení na emailech připomínají moderní umělecké zkratky a unikátní jsou druhotně použité antické kameje," popisuje unikát Karel Drhovský. Důvod, proč se zatím termín vystavení relikviáře stále odsouval, vysvětluje Karel Drhovský náročností restaurátorských prací. "Navíc náš relikviář byl nejvíce poškozený," upozorňuje Drhovský. Restaurování relikviáře svatého Maura zatím stálo deset milionů korun a na další dva miliony přišlo zabezpečení a vybudování prostor pro jeho vystavení na Bečově. "Relikviář bude uložený v trezorové místnosti ve vzduchotěsném, neprůstřelném sarkofágu zajištěném přísnými bezpečnostními opatřeními. Bude nejlépe střeženou památkou v tuzemsku. Vše je připravené k tomu, aby u nás zůstal," uvádí kastelán Ivan Leber. Relikviář je dlouhý 138 centimetrů, vysoký 64 centimetrů a široký 42 centimetrů.