Milotice

Milotice | foto: Petr PravdaiDNES.cz

Milotice: jarní tip na snový moravský zámek

  • 2
Milotický barokní zámek vás určitě ohromí. Krásně renovovaný objekt s kuriózními exponáty, pěstěnou zahradou připomínající Versailles a pávy, kteří právě předvádějí své svatební tance, je ozdobou vinařského kraje mezi Bzencem, Hodonínem a Kyjovem.

Chcete tip na jarní víkendový supervýlet? Zámek v Miloticích (Pražáci, pozor, neplést s neslavnou sovětskou vojenskou základnou Milovice!) vás nezklame. I proslulé české Veltrusy vedle něj blednou závistí.

Vklíněn mezi Kyjov, Bzenec a Hodonín, v kraji vinných sklípků plných vynikajícího moku, je báječným zpestřením večerních ochutnávek, nočních pijatyk, ležérních cyklovýletů a romantických procházek mezi vinicemi. Zde i největší pijec rychle procitne.

Právě teď na začátku jara může být ten správný čas k prohlídce. Zámek včetně své skvostné francouzské zahrady už je otevřen pro veřejnost, turistů je zatím pomálu a nikdo se nemusí zaručeně nikde tlačit.

HISTORIE

Původně renesanční zámek byl v letech 17191743 nadvakrát přestavěn v barokním slohu. Největší rozkvět přišel za vlády rodu Serényů (od roku 1648) a později rodu Seilernů. Počátky okouzlující francouzské barokní zahrady jsou pak spojovány se jménem vídeňského zahradního architekta Antonína Zinnera. Že ho neznáte? Nikde se tím nechlubte, tento vážený umělec pracoval ve službách Evžena Savojského, jednoho z nejslavnějších vojevůdců přelomu 17. a 18. století, který byl považován za největšího turkobijce své doby.

Ale hlavně probouzející se, dosud ještě "nahá" zahrada bude dozajista tím pravým lákadlem. To místo opravdu působí jak balzám na duši. Pečlivě ošetřené ostřihané a prostřihané keře a stromy, upravené pískové cestičky, tajemná habrová loubí, fungující kašna s vodní nádrží, rozsáhlé zatravněné plochy či lovecký pavilon z roku 1766 na průsečíku sedmi průhledů. Když pak díky šikovným a švarným brigádnicím nahlédnete do bývalé oranžerie, najdete tam barokní díla moravských mistrů a zároveň krásné a důstojní místo, které se dnes užívá ke svatebním obřadům.

I zámecké interiéry ovšem stojí za zhlédnutí. Zámecká kaple zasvěcená Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému, zdobené hlavní schodiště - dílo J. Ch. Proebstla, velká letní jídelna s pompézní freskou oslavující rody Serényiů a Habsburků, zdobný "čínský" kabinet, rokoková kamna, kuřácký salonek, taburet z měkké kameniny, krásné obrazy, plastiky, nábytek i keramika.

Prostě zámek Milotice nemá slabé místo. Odvážlivci se možná, tak jako nám, podaří krátce nahlédnout i do ponurých katakomb, kam zámecké paní možná, kdo ví, zavíraly neúspěšné milence...