Bývalý milionář žije 20 let na osamoceném ostrově

  • 49
David Glasheen měl všechno, po čem moderní člověk většinou touží. Během propadu akcií na newyorské burze v roce 1987 ale přišel o vysokou sumu peněz a postupně ztratil také svou rodinu. Osamocený muž žije už 20 let na australském ostrově Restoration Island a ani přes rozhodnutí úřadů odtud nechce odejít.

Na ostrově Restoration Island poblíž severovýchodního pobřeží Austrálie najdete vlastně všechno, co si lidé spojují s rájem na zemi. Písečné pláže, azurové moře a ničím a nikým nerušený západ slunce. „Právě tady chci zemřít, kde jinde bych měl? Tohle je můj ráj na zemi,“ říká David Glasheen.

Jméno rajského ostrova vychází z příběhu o vzpouře na lodi Bounty. Právě zde přistál a nabíral síly kapitán William Bligh společně s několika svými muži během své 3 500 kilometrů dlouhé cesty na malém člunu, na který ho vysadila vzbouřená posádka Bounty.

K obnovení životadárné síly posloužil ostrov i v případě Davida, bývalého milionáře, realitního magnáta a majitele zlatého dolu na Papui Nové Guinei.

Během 12 měsíců od takzvaného černého pondělí 19. října 1987, kdy index Dow Jones klesl takřka o čtvrtinu (dvakrát více než při krachu v říjnu 1929), přišel úspěšný majitel o více než sedm milionů dolarů. Brzo na to se rozvedl i se svou manželkou a jeho život mířil k nové etapě.

Ostrov navštívil poprvé v roce 1993 a o čtyři roky později se mu podařilo dohodnout s australskými úřady smlouvu o pronájmu třetiny ostrova na dobu 46 let. V květnu letošního roku na ostrově oslavil oficiálních 20 let svého pobytu.

Ze všeho nejkrásnější je tamní příroda. „Je to krásné místo v osamocené a vzdálené krajině, o které toho lidé moc nevědí. Prostě to tu zbožňuji,“ říká David.

Životní podmínky na ostrově jsou tak tvrdé, že David ani přes úpornou snahu...
Hezčí místo na světě není, říká David.

Na ostrově žije pouze se svým psem ve staré dřevěné chatrči z druhé světové války. Díky solárním panelům používá internet, hodně čte a sleduje dění v okolním světě. Pěstuje zeleninu a ovoce, v moři chytá krevety, pojídá kraby, vaří si své vlastní pivo. Občasnou společnost mu dělají jachtaři a cestovatelé ze všech koutů světa.

Součástí Davidova ráje jsou ale také dost podstatné problémy, které si většina lidí ani nedokáže představit. Nejbližší místo, ve kterém jednou ročně může nakoupit zásoby, je přes 700 kilometrů vzdálené město Cairns.

Na ostrově také žijí jedovatí pavouci, hadi a mořští krokodýli. „Ale když slyšíte o teroristických útocích, je zde přece jenom mnohem více bezpečněji,“ tvrdí David.

Jeho osobně nejvíc trápí samota. I když na ostrově žila jednu dobu také jeho přítelkyně, utekla, protože podmínky na ostrově pro ni byly příliš tvrdé. David zkusil také internetovou seznamku, ale i přes počáteční velký zájem svoji lásku přes internet nenašel.

David Glasheen na ostrově Restoration Island

„Toužím po základní sociální interakci jako je například společná večeře muže se ženou. A chybí mi také divadlo a živá hudba, zvuk skutečné kapely,“ svěřuje se.

O moc větší uspokojení Davidovi nepřináší ani jeho budoucnost. V roce 2012 rozhodl soud v Queenslandu, že s Davidem ukončí smlouvu o pronájmu třetiny ostrova kvůli nedodržení smluvních podmínek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Glasheen zde měl totiž vybudovat ubytovací zařízení a malou rybářskou základnu a alespoň částečně podpořit turistických ruch v této oblasti. Nestalo se. David tvrdí, že i přes neutuchající snahu vyhostit ho z ostrova zde zůstane. A pokud ho opravdu úřady donutí odejít, bude bydlet na ztroskotané jachtě poblíž pobřeží ostrova. „Neznám lepší místo. A že jsem procestoval pořádný kus světa,“ říká novodobý Robinson.