Milešovka: Největrnější hůrka v Česku

  • 3
Známý přírodovědec, zeměpisec a cestovatel Alexander von Humboldt, který je považován i za zakladatele moderní meteorologie, prohlásil, že z Milešovky je třetí nejkrásnější rozhled na světě. Nejvyšší hora Českého středohoří má ještě jedno nej - je nejvíce větrnou horou nebo spíše hůrkou v České republice.

O tom, že z Milešovky je skutečně překrásný rozhled, se můžete přesvědčit i vy, když využijete jednu ze čtyř přístupových cest a vydáte se na vrchol.

Modrá turistická značka vede na Milešovku buď z obce Velemín na východní straně, nebo z Černčic na straně západní. Ze severu můžete zdolat vrchol po červené turistické značce z obce Bílka, ve které před první světovou válkou byli připraveni pro pohodlnější turisty soumaři nebo nosítka. Z jihu lze na Milešovku dojít rovněž po červené značce z obce Milešov.

Přírodní rezervace

Dnes už v žádné obci nosítka ani soumaři připraveni nejsou, a tak je třeba zhruba čtyřsetmetrové převýšení zdolat po svých. Vrchol měl zřejmě v předkřesťanském období našich dějin kultovní funkci, jak nasvědčují archeologické nálezy slovanské keramiky.

Větší část Milešovky je přírodní rezervací, kde jsou chráněny glaciální relikty ­ kapradinka skalní nebo medvědice lékařská. Předmětem ochrany jsou kromě vrcholových vlajkových smrčin i přirozené bukové a smíšené porosty se zajímavým podrostem (růže galská, tařice skalní, hvozdík pyšný nebo kosatec bezlistý).

Na jihozápadním úpatí Milešovky se nacházejí Výří skály, které patří rovněž do přírodní rezervace. Ochraně se zde těší výr velký, kalous ušatý, včelojed lesní, krahujec obecný nebo jestřáb.

Observatoř a rozhledna

Znělcová homole s typickým rozpukáním horniny do plochých desek vévodí se svými 837 metry nadmořské výšky celému Českému středohoří, kterému domorodci přezdívají Hrbatej fátrlant.

Pozoruhodný je i fakt, že Milešovka má o 50 procent vyšší celoroční průměr silných větrů než známý Lomnický štít ve Vysokých Tatrách. Rychlost a směr větru spolu s dalšími meteorologickými údaji měří na vrcholu již od roku 1904 meteorologická stanice. Ta je po předchozím objednání přístupná veřejnosti.

Na rozhlednu vysokou 19 metrů zaplatíte vstupné 25 korun (snížené 15 a 5), o víkendech a svátcích lze využít občerstvení.

 

Milešovka vévodí svými 837 metry nadmořské výšky celému Českému středohoří

,