Mezinárodní tým tvrdí, že nalezl pramen Amazonky

Americká organizace National Geographic Society dnes ve Washingtonu oznámila, že její červencová expedice nalezla vysoko v peruánských Andách pramen Amazonky. Tým badatelů z pěti států prý s pomocí lokalizačního systému Global Positioning System nalezl pramenný tok na hoře Nevado Mismi ve výši 5509 metrů. Toto zjištění je v rozporu se zjištěním letošní české expedice v této oblasti, že Amazonka nemá jediný hlavní pramen. Tým National Geographic Society určil bystřinu Mismi jako pramenný tok již v roce 1971, avšak v posledních letech se v této souvislosti uvažovalo také o bystřině, která teče z jiné hory.

Nová expedice z letošního července původní verzi potvrdila. "S potěšením jsem vedl tým badatelů a vědců, navzdory tomu, co jsme museli překonat - zimě, nebezpečným větrům, vysoké nadmořské výšce a velmi drsnému terénu. Výsledkem cesty je velmi spolehlivá mapa zdrojových vod Amazonky a přesné určení pramene," prohlásil vedoucí expedice Andrew Pietowski, jenž pochází z Polska. Pietowski vedl skupinu 22 lidí ze Spojených států, Polska, Peru, Kanady a Španělska, kteří putovali pěšky, džípem, na kolech i na koních, aby prozkoumali pět vzdálených andských řek, jejichž spojením vznikla Amazonka - Apurímac, Huallagu, Mantaro, Maraňon a Urubambu-Vilcanotu.

Podle Čechů nemá Amazonka jediný hlavní pramen

Členové české expedice Hatun Mayu 2000, kteří v červnu a červenci prozkoumávali a hledali zdroje veletoku v jihoperuánských Andách, dospěli k závěru, že řeka Amazonka nemá jediný hlavní pramen, neboť ji s největší pravděpodobností napájejí čtyři pramenné toky. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ovšem při dřívější, loňské expedici, označili za pramen Amazonky řeku Carhuasantu. Při letošní expedici čeští vědci podle hydrografických kritérií užívaných k určení hlavního toku stanovili, že nejdelší a plošně největší povodí má řeka Carhuasanta, největší průtok vody řeka Apacheta a nejvyšší nadmořskou výšku pramene řeka Ocaccansa. Dalším zkoumaným tokem byla řeka Sillanque. "Ze čtyř hlavních kritérií tedy dvě hovoří pro Carhuasantu jako hlavní pramen," uvedl po návratu vedoucí expedice Bohumír Janský. Rozdíly naměřených hodnot jsou však podle něj minimální, a proto je vhodnější hovořit o čtyřech rozmanitých pramenných tocích. Sedmičlenná česká výprava, kterou doplnili dva dobrovolníci, dva filmaři a peruánští spolupracovníci, zkoumala kromě vody i místní geologické podmínky, půdu a klima. Výsledky publikují vědci v odborné monografii Prameny Amazonky, která by měla být v české, španělské a anglické verzi hotova do konce roku.

11. července. Památný den. Americko-kanadská výprava pod vlajkou National Geographic se setkala s českou expedicí.