Město vzpomene významného skladatele

Vídeň - Arnold Schöneberg nepochybně patří mezi nejvýznamnější hudební skladatele dvacátého století. Díky židovskému původu však tento rakouský rodák neměl ve své vlasti na růžích ustláno. V období nástupu nacismu se rozhodl pro emigraci do Spojených států, kde žil až do své smrti v roce 1951 - v červenci od ní uplyne přesně padesát let. Vídeň si nyní toto výročí připomíná festivalem věnovaným životu a dílu tohoto velkého skladatele.
Zájemce tak čeká celá řada koncertů, přednášek, čtení a dramatických inscenací. K vrcholům bude zcela jistě patřit Schönebergův opus magnum Mojžíš a Áron, který zazní v provedení Německého symfonického orchestru Berlín pod taktovkou hvězdného amerického dirigenta Kenta Nagana.

Festival trvá do 13. července. Jednotlivé části programu se konají ve Vídeňském Konzerthausu, Musikvereinu, muzejním komplexu Museumsquartier, divadle Odeon, Vídeňské státní opeře, divadle An der Wien a Centru Arnolda Schöneberga.

Na programu jsou také skladby pro sbor, které nastudoval renomovaný Arnold Schöneberg Chor a světová premiéra Schönebergových Tří klavírních koncertů v orchestrální úpravě dirigenta Charlese Bornsteina.

Schöneberg bude představen i jako autor divadelní hry o třech aktech s názvem Biblická cesta.

Na závěr festivalu vystoupí Pražský filharmonický sbor spolu s Bamberskými symfoniky a Sborem bamberských symfoniků, kteří pod vedením Michaela Gielena uvedou Gurre-Lieder, o kterých Arnold Schöneberg prohlásil: "Toto dílo je klíčem k celému mému vývoji." Vedle dalších koncertů bude festival doplněn o odborné přednášky a workshopy.

Schönebergovi patří i výstava
Osobnosti Arnolda Schöneberga je také věnována výstava, kterou zájemci najdou v Centru Arnolda Schöneberga, sídlícím v paláci Fanto na Schwarzenberském náměstí. Expozice, která potrvá do 13. června, popisuje jeho život a dílo v nedobrovolném americkém exilu.

Schöneberg se natrval

Centrum Arnolda Schöneberga sídlí v paláci Fanto na Schwarzenberském náměstí 6, ve 3. vídeňském obvodu. Otevřeno je od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin. Vstupné činí 70 šilinků.

o usadil u Los Angeles. Na tamní Universitiy of California Los Angeles získal profesuru. V exilu se seznámil s takovými osobnostmi, jako byli Albert Einstein nebo Charlie Chaplin, k jeho přá telům patřila Alma Mahlerová a Thomas Mann. S ním se dostal do sporu kvůli nápadné podobnosti mezi jím samotným a postavou Adriana Leverkühna z Mannova románu Doktor Faust.

Na výstavě nechybí dokumentační materiál k autorovým skladbám vzniklým v americkém exilu (Pocta Napoleonu Bonapartemu či Přeživší z Varšavy). Vše je doplněno o dobové fotografie, životopisné dokumenty, hudební rukopisy, zvukové nahrávky a film Schöneberg v Americe.