Belfast. Na malbě je Bobby Sands, jeden z velitelů IRA - zemřel ve vězení po 66 dnech hladovky.

Belfast. Na malbě je Bobby Sands, jeden z velitelů IRA - zemřel ve vězení po 66 dnech hladovky. | foto: Profimedia.cz

Město, které překročilo stín bomb a strachu. Belfast

  • 6
Bylo to město strachu, kde bomby, zbraně, krev a smrt patřily k běžnému životu. Občanská válka udělala z Belfastu, hlavního města Severního Irska, místo, kterému bylo lepší se vyhnout. Časy se ale mění.

Troubles, neboli potíže, jak místní třicetiletému konfliktu říkají, jsou definitivně pryč. Už deset let. "Z Belfastu je teď bezpečné město. Prochází obrovskou obměnou. Staví se tady všechno nové," říká Lyn Corken z místní Královské univerzity. "Lidé se do města vrací. Konečně je bez bomb."

Dřív ve městě válčily dvě skupiny: protestanti, kteří měli většinu a chtěli zůstat součástí Velké Británie, a katolíci, již bojovali za samostatnost. To se jim nepovedlo.

Murals jsou všude

Přestože už občanská válka skončila, je Belfast stále rozdělený na dvě poloviny, podle vyznání se rozdělují i školy. V protestantských čtvrtích visí na sloupech a lampách union flagy, tedy vlajky britského království. V katolických čtvrtích zase vládnou zelená, bílá a oranžová - barvy Irska.

A jiné barvy, pozůstatek konfliktu, dělají z Belfastu také atraktivní turistickou destinaci. Po celém městě jsou desítky nástěnných kreseb na domech, zvané murals, které fungovaly jako důležitý komunikační prostředek v dobách konfliktu. Některé z nich, to jsou opravdová umělecká díla. Náměty? Různé: fotbal, příběhy obyčejných lidí, společenské problémy, politika. Ty nejslavnější, s politickými motivy jsou na známé Shankill Road v protestantské části města.

Irsko, Belfast

Murals, to je určitě dobrý důvod, proč Belfast navštívit! Při procházení úzkých ulic s nízkými cihlovými domy na vás dýchne zvláštní mrazivá atmosféra míst, kde při troubles šlo o život už jen tím, že jste se procházeli po ulici. "Kdykoliv a kdekoliv vedle vás mohlo vybouchnout auto. Ta atmosféra strachu byla hrozná," vzpomíná průvodkyně. "Každý z města znal někoho, kdo zemřel."

Pokud stojíte na místě, živě si to dokážete představit. I díky tomu, že bude při vaší návštěvě Belfastu téměř jistě zataženo. Často tam totiž prší, počasí se mění během pár minut, vyrážet ven bez deštníku se nevyplácí. Stejně tak pít alkohol na veřejných místech: za to hrozí vysoká pokuta 500 liber!
 
Místní obyvatelé pravidla striktně dodržují, stejně tak si nikdo nedovolí zapálit cigaretu v restauraci či baru. Těch je v Belfastu plno.

Hlavně v centru města narazíte na tradiční irské lokály s dřevěnými lavicemi, kde na vás dýchne minulost i vůně černého piva Guinness či irské whiskey. A také sázkařská mánie - koňské dostihy, to je obvyklý program všech televizí, které visí na zdech v hospodách, jež jsou v Belfastu vyhlášené, stejně jako místní noční život.

Město v noci opravdu pulzuje. Aby ne: polovině obyvatel je méně než 30 let. Nejvíc se bary plní ve čtvrtek, než studenti odjíždějí na víkend, a v neděli, kdy se vracejí. Pokud se do Belfastu vydáte, určitě navštivte The Crown Liquor Saloon, nejznámější bar země, který byl otevřen už v 19. století.

Irsko, Belfast

Irsko, Belfast


Irsko, Belfast

The Crown Liquor Saloon

Vzpomínka na Titanic

Město projdete za den. Ač má necelých 300 tisíc obyvatel, je v něm přes 40 parků s nádhernými trávníky. Určitě byste neměli vynechat loděnici, kde byl postaven slavný Titanic - v největším suchém doku na světě, který měří 256 metrů, se vám při pohledu dolů zatočí hlava závratí.

Když se pak přesunete do obrovského Lidového a dopravního muzea, najdete v něm originální plány Titaniku či palubní vstupenku. Ale také historické lokomotivy, dvoupatrové tramvaje, autobusy. Téměř všechny exponáty si můžete projít, vyzkoušet si sedadla, královské kupé či výhled, jaký měl strojvůdce z lokomotivy. Zajímavostí je také vystřelovací křeslo ze stíhačky, které z nuly na 200 mil za hodinu zrychlilo za 0,8 vteřiny!
 
Venku je uměle vytvořené historické městečko Ballycultra, kde si rovněž můžete projít malé domečky, v nichž skromně žily předchozí generace Irů.

Irsko, Belfast

Irsko, Belfast

Může se hodit

Jak se tam dostat
Přímé lety z Prahy do Belfastu nabízí společnost Easyjet. Letenky si lze rezervovat na www.easyJet.com. Cena je okolo 2 500 Kč. Ušetřit se dá včasným nákupem.
Letiště Belfast International je vzdálené od centra města 21 kilometrů. Autobusy Airport Express 300 jedou do centra 35 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 6 GBP. Zpáteční jízdenku koupíte za 10 GBP. Kurz: Libra (GBP) je cca 32 Kč.