Městečko Bath si oblíbili už staří Římané

Elegantní a tak trošku pohádkové městečko Bath, ležící mezi kopci v údolí řeky Avon na jihozápadě Anglie, proslulo v minulosti termálními lázněmi. Odtud má také jméno - Bath. Ačkoli fungující lázně byste tu dnes nenašli, můžete si ve zdejším muzeu Roman Baths prohlédnout, jaké léčebné koupele si v horkých pramenech, jediných v zemi, dopřávali staří Římané.

Keltské kořeny
Legenda uvádí, že "otcem objevitelem" blahodárného pramene byl keltský král Bladud, otec Shakespearova Krále Leara. O věhlas pramenů se však postarali až Římané. Ti zde postavili velký termální komplex a využili tak blahodárné účinky místních horkých pramenů. Bath se poté stal cílem poutníků.

A hosté se sem zase vrátí. Na jaře příštího roku se zde pravděpodobně otevře nový lázeňský dům, který se má stát nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Bath vás však neuchvátí jen lázeňskou historií a legendami. Bezpochyby si vás získá svou jedinečnou atmosférou, klikatými romantickými uličkami, roztomilými obchůdky a kavárničkami či řadou pouličních umělců.

Architektonické skvosty
Velkou zásluhu na tom má architekt John Wood a jeho syn, rovněž John. Tento rodinný tandem po sobě zanechal unikátní urbanistické dílo. Typické palladiovské vily či domky objevíte na každém kroku. Stačí se projít po obdélníkovém prostranství Queen Square, kruhovém náměstí Royal Circus, či navštívit ojedinělou stavbu Royal Crescent, která tvarem připomíná půlměsíc.

Fotogalerii si prohlédněte ZDE.

A až si projdete všechny pamětihodnosti, budete mít třeba chuť na "čaj o páté". Pak zajděte do Pump Rooms, nejvyhlášenější čajovny a restaurace ve městě.

Pokud jste spíše milovníky lahodné kávy, tak i na vás je Bath připraven. Kaváren je tu mnoho a výběr nebude lehký. Bath žije i kulturou. Vlastní totiž jedno z nejkrásnějších anglických královských divadel. Ve městě se zalíbilo i filmu, a tak se tu každý podzim koná filmový festival, kde můžete vidět perly evropské kinematografie.

Po prohlídce města možná budete hledat odpověď na otázku, kde jen jste podobné uličky viděli. No přece na filmovém plátně. V Bathu se nejednou natáčel film dle předlohy Jane Austenové, která si město tak oblíbila, že děj řady svých románů zasadila právě sem a učinila tak Bath nesmrtelným.

Památky v městečku Bath - prohlédněte si fotogalerii

KRÁLOVSKÉ DIVADLO
Město Bath se může pochlubit jedním z nejkrásnějších dochovaných georgiánských divadel v celém království. Bylo slavnostně otevřeno roku 1805 a od té doby neodmyslitelně patří k bohatému kulturnímu duchu města. Každoročně zde probíhá známý divadelní festival, na němž představují své hry či muzikály ty nejslavnější divadelní soubory z celé země.

ROYAL VICTORIA PARK
Trávníky, parky či zahrady jsou symbolem celé Anglie. Nejinak je tomu i v Bathu. Snad v každé části města narazíte na nějakou "oázu klidu" v podobě obdivuhodně upraveného parku, v němž si můžete odpočinout. Největším z nich je Royal Victoria Park, táhnoucí se od slavné stavby Royal Crescent. V rozlehlém parku najdete i voliéru a botanickou zahradu.

PULTENEY BRIDGE
Most přes řeku Avon
postavil v letech 1769-1774 slavný architekt Robert Adam. Ke zvláštnostem patří především domy na mostě, ve kterých je řada malinkých obchůdků. Nakoupit si zde můžete rozličné suvenýry, ale i umělecky kvalitní díla, grafiky či keramiku. Při posezení ve zdejší malé, roztomilé kavárničce se můžete pokochat pohledem, který je z mostu vskutku nádherný.

ROMAN BATHS
Podle legendy Bath vděčí za svůj věhlas keltskému králi Bladudovi, který zde v roce 860 před naším letopočtem objevil horké léčivé prameny. V prvním století po Kristu zde Římané vystavěli obří lázně věnované Bohyni Sulis Minervě. Ačkoli dnes jejich pozůstatky slouží jako muzeum, horký pramen ze země stále tryská. Jeho konstantní teplota je 46,5 °C.

ROYAL CRESCENT
Jedna z nejmajestátnějších a nejelegantnějších staveb v Británii, Royal Crescent, je dílem mistra architektury Johna Wooda. Ten zde v letech 1767-1774 vybudoval komplex v obloukovitém tvaru čítající třicet obytných domů. V Royal Crescent se po léta ubytovávala ta nejvyšší společenská smetánka. Dnes zde najdete muzeum, ale i hotel patřící mezi nejdražší v celém ostrovním království. Okolo celé stavby se táhne vždyzelený Royal Victoria Park.

BATH ABBEY
V samém srdci města jistě nepřehlédnete opatství Bath Abbey s dominantní katedrálou. Ta vznikla v roce 1488 a je typickým příkladem anglického pozdně goticko-perpendikulárního slohu. Chloubou interiéru je vějířová klenba, dokončená až v 19. století. S nápadem postavit katedrálu přišel tehdejší biskup Oliver King, kterého dle legendy inspirovalo vidění andělů.

BATH ABBEY. V samém srdci města jistě nepřehlédnete opatství Bath Abbey s dominantní katedrálou. Ta vznikla v roce 1488 a je typickým příkladem anglického pozdně goticko-perpendikulárního slohu. Chloubou interiéru je vějířová klenba, dokončená až v 19. století. S nápadem postavit katedrálu přišel tehdejší biskup Oliver King, kterého dle legendy inspirovalo vidění andělů.

ROYAL VICTORIA PARK. Trávníky, parky či zahrady jsou symbolem celé Anglie. Nejinak je tomu i v Bathu. Snad v každé části města narazíte na nějakou „oázu klidu“ v podobě obdivuhodně upraveného parku, v němž si můžete odpočinout. Největším z nich je Royal Victoria Park, táhnoucí se od slavné stavby Royal Crescent. V rozlehlém parku najdete i voliéru a botanickou zahradu.

KRÁLOVSKÉ DIVADLO. Město Bath se může pochlubit jedním z nejkrásnějších dochovaných georgiánských divadel v celém království. Bylo slavnostně otevřeno roku 1805 a od té doby neodmyslitelně patří k bohatému kulturnímu duchu města. Každoročně zde probíhá známý divadelní festival, na němž představují své hry či muzikály ty nejslavnější divadelní soubory z celé země.

PULTENEY BRIDGE. Most přes řeku Avon postavil v letech 1769-1774 slavný architekt Robert Adam. Ke zvláštnostem patří především domy na mostě, ve kterých je řada malinkých obchůdků. Nakoupit si zde můžete rozličné suvenýry, ale i umělecky kvalitní díla, grafiky či keramiku. Při posezení ve zdejší malé, roztomilé kavárničce se můžete pokochat pohledem, který je z mostu vskutku nádherný.

ROMAN BATHS. Podle legendy Bath vděčí za svůj věhlas keltskému králi Bladudovi, který zde v roce 860 před naším letopočtem objevil horké léčivé prameny. V prvním století po Kristu zde Římané vystavěli obří lázně věnované Bohyni Sulis Minervě. Ačkoli dnes jejich pozůstatky slouží jako muzeum, horký pramen ze země stále tryská. Jeho konstantní teplota je 46,5 °C.

Bath je pro turisty atraktivní po celý rok. Láká především svojí jedinečnou atmosférou, romantickými uličkami a slunečným počasím.