Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mariánské Lázně: dobré lyžování přímo uprostřed města

aktualizováno 
Mariánské Lázně nabízejí různé druhy lázeňských procedur. Tou nejméně známou je léčba formou zimních sportů. Skvělé podmínky na okolních zalesněných pláních tady totiž mají nejen běžkaři, ale i milovníci sjezdového lyžování – přímo ve městě se ukrývá lyžařský areál s několika sjezdovkami a lanovkou.

Červený běžkařský okruh u mariánskolázeňského golfového klubu | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Mariánské Lázně jako lyžařské středisko zatím zaregistroval v Česku jen málokdo kromě obyvatel Karlovarského či Plzeňského kraj. Poměrně velká nadmořská výška a poloha na návětrné, západní straně Slavkovského lesa jim přitom zaručují slušnou sněhovou nadílku srovnatelnou s nedalekými Krušnými horami.

Letos byla výška sněhu bezmála jeden metr a navzdory nedávné oblevě je tady pokrývky stále dost. Aktuální sněhové zpravodajství z Mariánských Lázní se poslední dobou objevuje v předpovědích počasí na ČT 1 a na většině sněhových serverů. Mnohdy na prvním místě.

Zimní Mariánské Lázně

Ukrytý sjezdový areál

Kabinková lanovka v mariánskolázeňském lyžařském areáluMít lyžařský areál přímo ve městě, to je opravdu luxus. Stojíte-li v centru Mariánských Lázní, stačí popojít pěšky kolem hlavní kolonády 10 až 15 minut do mírného kopce a rázem se ocitnete v centru lyžařského areálu ve výšce 650 m nad mořem. Lze sem pochopitelně dojet i autem, avšak v době silné návštěvnosti o víkendech může být problém zaparkovat (parkování je zdarma). Ideální formu dopravy zajišťují autobusy MHD č. 7 a 12.

Mariánskolázeňské skicentrum je opravdu dokonale ukryté a o jeho existenci nemají potuchy ani mnozí lázeňští hosté. Nachází se v zalesněném údolíčku západně od města a tvoří jej dvě sjezdovky. Krátký, avšak velice prudký svah "Slalomák" je zařazen do červené, horní část dokonce do černé kategorie obtížnosti (délka 250 m, převýšení 72 m), druhý svah "Krakonoška" má mírnější sklon a modrou barvu (délka 1 200 m, převýšení 106 m).

Svah zvaný Slalomák. Mariánské LázněSlalomák obsluhují dva moderní vleky s kapacitou 2 180 lidí za hodinu, zájemci o sjíždění Krakonošky se nahoru vyvážejí visutou lanovou dráhu se čtyřmi červenými kabinkami.

Do celého areálu včetně kabinkové lanovky platí jedna permanentka, cena na den je 280 Kč pro dospělého a 170 Kč pro dítě. Lze si ale zakoupit jízdenku pouze na 2 hodiny, dopoledne či odpoledne a samozřejmě také na více dní.

V sympatickém skiareálu nechybí ani večerní lyžování, dětský vlek, lyžařská či snowboardová škola, půjčovna a skiservis.

Začátek sjezdovky Krakonoška. Mariánské Lázně

Začátek sjezdovky Krakonoška

Lyžařské stopy pro každého

Mariánskolázeňský skiareál nemůže vzhledem ke svým parametrům dlouhodoběji uspokojit náročné vyznavače sjezdového lyžování. Naproti tomu milovníci bílé stopy si přijdou v Mariánských Lázních opravdu na své. Udržované okruhy, na nichž lze "natočit" i více než 30 km, nadchnou bezesporu všechny od začátečníků až po silně pokročilé.

Východiskem pro lyžařskou turistiku je horní stanice kabinkové lanovky ve výšce 720 m nad mořem. Směrem vlevo (na severovýchod) již bývá prošlapaná stopa, která vás zhruba po jednom kilometru přivede podél silnice do areálu mariánskolázeňského golfového klubu. Zde již začínají skútrem vyfrézované běžecké okruhy v různých délkách.

Orientace je zprvu poněkud složitější, jelikož okruhy nesledují trasy letního značení. Je proto dobré předem nastudovat, kam vedou, což lze například z prospektu, který je k dostání zadarmo u dolní stanice lanovky nebo v infocentru dole v Mariánských Lázních. Trasy běžeckých okruhů jsou však nejlépe znázorněny na webových stránkách města ZDE, odkud je vhodné si je předem překreslit do letní turistické mapy.

Všechny lyžařské stopy vedou překrásnou krajinou náhorních plání Slavkovského lesa v nadmořských výškách 800 až 900 m, většinou vzrostlým smrkovým lesem. K dispozici je okruh červený (9,2 km), modrý (8,2 km) a žlutý (6,4 km).

V lyžařských stopách Slavkovského lesa

Kolem Smraďochu a Farské kyselky

Značení běžkařských okruhů v okolí Mariánských LázníChcete-li poznat v okolí Mariánských lázní na běžkách skutečně to nejhezčí a přitom si dát i pořádně do těla a něco dobrého na zub, pak se vydejte pláněmi Slavkovského lesa na celodenní výlet.

U golfového klubu zvolte pravou nebo levou větev červeného okruhu a poblíž lokality Nimrod po zhruba 4–6 km (záleží na zvolené větvi) najeďte na pravou větev modrého okruhu. Ten vás brzy přivede k přírodní rezervaci Smraďoch, kde v létě probublává v bažinách sirovodík a dává o sobě vědět nepříjemným zápachem. V zimě jsou sice bažiny pod sněhem a nic není vidět, závan "smradu" však přesto můžete pocítit.

Zimní krajina Slavkovského lesaKe krátké zastávce vybízí opodál stojící dřevěný altán nad pramenem Farské kyselky, kde lze posedět a doplnit energii. Farská kyselka, jejíž pramen zachycuje dřevem vyztužená šachtice uprostřed altánu, patří ke skupině mariánskolázeňských minerálních pramenů. Zaujme typickou nakyslou příchutí, probublávajícím oxidem uhličitým i železitými sraženinami při výtoku do blízkého jezírka.

Další zastávku spojenou s obědem je vhodné naplánovat v lokalitě Kladská na břehu Kladského rybníka. Tohle oblíbené výletní místo sice leží již stranou oficiálních mariánskolázeňských lyžařských okruhů, i tady však bývá stopa projeta skútrem. Na žádných mapách ji však dosud nenajdete a její přesný průběh vám prozradí pouze místní znalci.

Farská kyselka

Farská kyselka

Zvěřinové speciality na Kladské

Do Kladské vede stopa od hájenky Králův Kámen (modrý zimní okruh) a je součástí velkého, zhruba 14 km dlouhého, neznačeného okruhu nejvyššími partiemi Slavkovského lesa. Okruh začíná na tzv. Bašusově cestě a sleduje zhruba letní značení modré, žluté a zelené trasy, které obcházejí kolem dokola masiv vrchu Lysina (982 m). Zimní spojka mezi Bašusovou cestou a Kladskou nevede po silnici, ale lesem – trasu vytyčují směrovky s piktogramem zeleného lyžaře.

V Kladské se rozhodně musíte zastavit. Je to jediné místo, kde lze při běžkování v okolí Mariánských Lázní posedět v teple a odpočinout si. Stojí tu malý lovecký zámeček v alpském stylu (luxusní hotel) a dvě útulné restaurace. Známější Tetřev se zaměřuje spíše na movitější klientelu, opodál a trošku stranou stojící Myslivecká hospůdka nabízí služby prostému lidu. Lidově a skvěle se tady také vaří – žádné minutky, ale poctivá hotová jídla ze zvěřiny, většinou s knedlíkem. Plíčka na smetaně (neboli zvěřinový pajšl) či mufloní pečeni se zelím hned tak někde neochutnáte.

Po znovunabytí sil nezbývá, než se vydat zpět do Mariánských Lázní přes hájenku Králův Kámen. Při dostatku energie je ideální projet si již zmíněný okruh po letní zelené, žluté a modré značce kolem vrchu Lysina. V nouzi lze použít k návratu i autobusovou linku z obce Prameny, která zastavuje na Kladské (nikoli však v neděli).

Výzvou pro milovníky dálkových přejezdů je za dobrých sněhových podmínek trasa do obce Rovná, odkud lze sjet autobusem do Sokolova na opačnou stranu hor. Tato túra po letních zelených značkách však vede po prohrnutých (ovšem neposypaných) lesních cestách.

Lovecký zámeček Kladská

Může se hodit

Jak se tam dostat
Vlakem z Karlových Varů, Plzně nebo Chebu do Mariánských Lázní, pak pěšky nebo autobusy MHD do lyžařského areálu.
Kabinová lanovka jezdí od 9 do 16 hodin, jedna jízda stojí 35 Kč.
Za lyžařskou turistikou je možné také vyjet z Mariánských Lázní autem či autobusem na Kladskou a začínat odtud. Autobusy ovšem jezdí pouze v pracovní dny a sobotu (6:30, 10:20, 13:55). Zpáteční autobus v sobotu jede naposledy ve 14:45 z Kladské, v pracovní dny ještě v 15:50 a 17:50.)

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 2 – Slavkovský les a Mariánské Lázně

Užitečné weby
Lyžařský areál Mariánské Lázně: www.skiarea.cz
Lyžařská turistika v okolí Mariánských Lázní: www.marienbad-thc.cz

Autoři:
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Další z rubriky

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Lyžařské středisko Plešivec v Krušných horách
VIDEO: Zimní inspektor: Prověřili jsme rodinné lyžování na Plešivci

V moderním areálu Plešivec v Krušných horách na vás čeká kompletní lyžařský servis, najdete zde školu, dětský park a také půjčovnu vybavení. Na celkem dvanácti...  celý článek

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty
Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru přejí výkyvy počasí, zabíjel v italském...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.