Malta: klíč ke Středozemí

  15:19aktualizováno  16. srpna 22:06
Na Maltských ostrovech ve Středozemním moři se snoubí historie s kýčovitou barvou moře a tyrkysově modrými lagunami. Ostrovy se staly kulisami mnoha slavných filmů.

Malta má s Českou republikou společné minimálně tři věci: kousek historie, oblibu filmařských štábů a průvodce Alberta Vellu. Ačkoliv příjmení Vella je na ostrově časté jako v Česku Novák, tento se od ostatních Vellů liší tím, že mluví česky. To po dvouhodinovém letu z Prahy na skalnaté souostroví uprostřed Středozemního moře zahřeje u srdce.

"Malťanů, kteří mluví česky, je možná deset a víme o sobě," říká čtyřiapadesátiletý muž, který se v 70. letech podíval během studií na čas do Československa, studoval češtinu a má tu přátele.

Vystudovaný inženýr měřicí techniky se už desítku let živí cestovním ruchem, z toho ostatně žije pětina maltské ekonomiky. Vynáší mu více, než kdyby pracoval ve své profesi, platy jsou na Maltě zhruba stejné jako v Česku.

A taky kde jinde by nejlépe uplatnil další čtyři řeči - arabštinu, italštinu, ruštinu a angličtinu? Zdaleka není na Maltě výjimkou. "Každý umí ještě italsky z televize (devadesát kilometrů vzdálenou Sicílii a sopku Etnu lze z některých míst za příznivého počasí zahlédnout), anglicky ze školy a arabsky," popisuje. Maltština totiž patří mezi semitské jazyky, ale jako jediná je psaná latinkou.

Kulisy pro film

Malta je taky na seznamu filmových štábů podobně jako Česko, a to už dlouhé roky. Natáčely se tady zápasy v aréně pro Gladiátora, bitevní scény v Troji, Liga výjimečných nebo Mnichov. V roce 1979 tady dokonce vznikl zfilmovaný Pepek námořník, vesnička vystavěná kvůli filmu se dá dodnes navštívit, ale film rozhodně nepatřil k trhákům a Pepek Robin Williams se k němu příliš nehlásí.

Když už se bavíme o celebritách, Maltu si oblíbil Mel Gibson i David Beckham, kteří si tady koupili domy, a britští důchodci si z Malty udělali svou Floridu. V zimě tady tráví měsíc i dva.

Filmařům, hvězdám ani bohatým důchodcům se není co divit. Ostrovy Malta, Gozo, Comino a dva další nabízejí poklady na dosah ruky.

Tady dostávají slova opět svůj smysl. Laguny jsou učebnicově tyrkysové a modré, historie zastiňuje egyptské pyramidy. Odvaha, s jakou čelili ostrované s maltézskými rytíři nájezdu Turků, šla až za hranici života.



Malebné pobřeží Malty se nejednou stalo scenérií hollywoodských trháků.
Ostrov si oblíbila i řada slavných hvězd.

Malta předčí egyptskou historii

Před 25 miliony let byla Malta dokonce spojená se Sicílií. A jen tady se zachovaly megalitické stavby z doby kamenné, to znamená z období tří tisíc let před naším letopočtem, které jsou o tisíc let starší než pyramidy v Gíze.

Na ostrovech se najdou stopy po Kartágincích, Římanech, Arabech, Vikinzích a Kastilcích. Často na bránu do Středozemí útočili i piráti, kteří si z něj dělali dočasná sídla - vybrakovali jídlo a zajali obyvatele, které následně prodávali do otroctví v severní Africe.

Malťané jsou dokonce i jedni z prvních křesťanů, protože zhruba v roce 60 tady přistál na svých cestách na lodi apoštol svatý Pavel.

V 16. století získali ostrov jako léno od krále Karla V. rytíři řádu svatého Jana - johanité, kteří museli opustit kvůli Turkům svou bývalou výspu, ostrov Rhodos. Johanité ostrov opevnili a do jeho historie se zapsali hrdinným odoláváním při útoku několikanásobně větší armády Turků v roce 1565. Tento rok se zapsal do historie celé civilizace jako jedna z nejdůležitějších bitev lidstva - Malťani s rytíři zastavili Turky před branami Evropy.

Některá z tehdejších opevnění se zachovala, jakkoliv dostala Malta zabrat za druhé světové války, kdy Němci na ostrovy patřící Británii shodili tuny bomb, aby je obsadili. Podsadití a tmaví Malťani věrni legendě ostrov nedali ani nekolaborovali a po válce dostali jako první od britského panovníka Jiřího VI. Řád svatého Jiřího za statečnost.
Přitom podmínky na ostrově jsou pro delší obléhání skutečně nepohodlné - většina potravin se dováží, zdroj pitné vody je jen na jednom ostrově, jinak se odsoluje mořská voda.

Od roku 1964 je země nezávislá, ale řízení "po anglicku" si ponechala. Po britské nadvládě tady zbyly ještě tradiční červené telefonní budky a staré oranžovožluté ohromné autobusy, které jezdí napříč ostrovem.



Hlavní město Valletta, které založili na přelomu 16. a 17. století maltézští rytíři, obepínají vysoké kamenné zdi.

Města k vidění

Kromě koupání v nádherných zátokách stojí za to pobyt na Maltě zkombinovat s výlety. Na menší ostrov Gozo se dá dojet lodí, cesty autobusem jsou sice nepohodlné, ale je to jen pár kilometrů a lístek stojí v přepočtu kolem 20 až 30 korun.

Hlavní město Valletta je obehnané hradbami, leží na východě ostrova a bylo založeno na přelomu 16. a 17. století rytíři na počest velmistra řádu Jeana Parisota de La Valette, který s ostatními statečně vzdoroval tureckému obležení. Ze tří stran bylo město chráněné mořem a mohutnými hradbami, jedinou přístupovou cestou byl přístav, ale i ten rytíři obehnali hradbami.

Může se hodit

Kam se ještě vypravit
* Ostrov Gozo - devět stálých obyvatel bydlí v jedné uličce, kudy projede jen jedno auto. "Z těch lidí je jeden policista. Kromě toho, že sám před šesti lety boural, nemá nic na práci," směje se náš průvodce Albert a tak trochu mu závidí.

* Ostrov Comino - celodenní výlety lodí, nádherné laguny, ale pozor na medúzy. „Já mám přírodní kožich, mě nespálí,“ směje se místní průvodce.

Kolik co stojí
Půjčovné auta je jedno z nejlevnějších v Evropě, na den je to v přepočtu do pěti set korun. Místní pivo Cisk je překvapivě dobré a vychází od 30 korun výše. Velké saláty a pizza začínají od 150 korunr, maso a příloha v restauracích od 160 korun. Balení šesti vod stojí okolo šedesáti korun.

Jak se tam dostat
Pobyty na Maltě nabízejí cestovní kanceláře. Také tam z Prahy létají společnosti Air Malta, ČSA, Alitalia.

Bylo to jedno z prvních evropských měst postavených podle architektonických plánů. Ulice jsou tedy pravoúhlé podobně jako ve Spojených státech.

Absolutní perlou je chrám svatého Jana Křtitele, který si nechali johanité nazývaní posléze maltézští rytíři postavit koncem 16. století v barokním stylu. Jeho výzdoba je ohromující, podlahu pokrývají mramorové náhrobky 420 rytířů, nejčastěji v barvě černé, bílé, modré a oranžové, strop je vymalovaný olejomalbami na vápenci.

V německé kapli najdeme i předky českých a rakouských šlechtických rodů Thun-Hohensteinů a Hasištejnů. V kostele je také jediný podepsaný obraz malíře Caravaggia (pravým jménem Michelangelo Merisi) - Stětí svatého Jana Křtitele. Katedrála nemá kupoli, aby ji nepřítel zdálky nerozeznal.

Uprostřed hlavního ostrova je Mdina - město, kde se zastavil čas. Taky se mu přezdívá tiché nebo mlčící město. Během tureckého obléhání se v něm často schovávali ranění, ženy a děti, a když se Turkům podařilo ke sklonku bojů k městu přitáhnout, tamní obyvatelé je přelstili. Všichni si oblékli brnění a rozestoupili se podél hradeb, ačkoliv je ve skutečnosti chránila jen asi čtyři děla a hrstka rytířů. Turci, kteří mysleli, že Mdina je snadný cíl, se po takovéto přehlídce síly dobrovolně dali na ústup.

Dnes si toto město, kde jsou nemovitosti až šestkrát dražší než jinde na ostrově, stále uchovává středověký ráz. Křivolaké uličky připomínají, že ho založili arabští nájezdníci v 9. století, kteří města stavěli jako bludiště; ulice nebyly rovné, aby jimi daleko neproletěl vystřelený šíp.

 

Ostrov Gozo

Gozo

TRADIČNÍ ŘEMESLA. Paličkované krajky patří k nejznámějším maltským suvenýrům

Na Maltě je 365 kostelů. Každý den si Malťan může vybrat jiný.

Hlavní město Malty Valetta leží na poloostrově. Pěšky ho projdete za necelou hodinu. Krásy přístavu ze všech stran obehnaného hradbami nejlépe poznáte při výletu lodí.

Dovolenou na Maltě lze strávit lenošením na pláži, ale i v sedle kola, pod vodou či poznáváním místních památek

První dojem z Malty - moře vápencových budov s plochými střechami. Jejich jednotvárně medovou barvu narušují jen barevné domovní dveře a vysunuté dřevěné balkony. Jsou všude a jsou krásné. Jen máloco na Maltě není z vápence. Jsou z něj kopce, skály a především všechny domy, dokonce i moderní hotely z betonu. Vápenec tu má i své muzeum, mimochodem dost zajímavé.

MARSAXLOKK. Rybářská vesnice na jihovýchodě ostrova stojí za návštěvu. V přístavu kotví barevné rybářské lodě zvané luzzu. Všechny jsou natřené jásavými barvami, všechny mají na přídi oko boha Osirise. Bdí nad tím, aby se rybáři vrátili bezpečně do přístavu. Hodně barevný je i místní trh. Prodávají se tu ryby všech tvarů, barev a velikostí i typické maltské produkty - med, nugát, koření, víno či ruční krajky.

MDINA. Původní středověká metropole ostrova má zvláštní atmosféru. Je to město paláců a tichých úzkých uliček, kde se zastavil čas. Však se mu také říká Mlčící město. Má honosnou katedrálu, v jejímž muzeu jsou bohaté sbírky umění, kromě jiného i perokresby Albrechta Dürera. Z hradeb pevnosti je krásný výhled na celý ostrov. Město totiž leží v samém středu ostrova.

MEGALITICKÉ CHRÁMY. Chrám v Ggantiji na ostrově Gozo je považován za vůbec nejstarší stavební dílo na světě. Je minimálně o 500 let starší než egyptské pyramidy. Velkolepé zbytky chrámů z 4. a 3. tisíciletí jsou i na dalších místech. Dodnes je záhadou, jaká civilizace je vybudovala a k čemu vlastně sloužily. Nevíme nic o tom, jak si jejich stavitelé mohli bez jakékoliv techniky poradit s mnohatunovými bloky kamene.

PEPKOVA VESNICE. Návštěvu filmové vesnice Pepka námořníka ocení hlavně děti. Dospělým se bude líbit nádherná skalnatá scenerie okolí. V roce 1980 tu filmaři natáčeli příběhy námořníka Pepka a kulisy městečka Sweet Haven zůstaly od té doby zachovány. Dřevo na stavbu domků sem dovezli z Kanady, na Maltě totiž žádné dřevo není. V domečcích se promítají filmy, součástí vesničky je dětský zábavní park s nejrůznějšími atrakcemi a projížďkou lodí.

VALLETTA. Hlavní město Malty je především městem rytířů. Vybudovali ho po slavném vítězství nad tureckou přesilou v roce 1565, o které se zasloužil francouzský geniální stratég Jean Parisot de la Vallette. Po něm získalo město jméno. Město nad největším přírodním přístavem leží na ploše pouhých 750 x 600 metrů. Za hodinu ho projdete křížem krážem. Valletta si však zaslouží víc času, pokud ho nemáte, nenechte si ujít alespoň katedrálu.

Malta

Malta, ostrov Gozo

Hlavní město Malty - Valletta

Malta

Malta

FILMOVÁ KULISA. Malebné pobřeží Malty se nejednou stalo scenérií hollywoodských trháků. Ostrov si oblíbila i řada slavných hvězd.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...