Malá říčka má stále dost vody

Každý vodák, který chce strávit týden na řece, obvykle volí mezi Vltavou (je tak plná, že na jezech se tvoří dopravní zácpy jako na dálnici), Sázavou (horní tok nemá v létě dost vody), Lužnicí (už ji každý jel, a mnozí dokonce mnohokrát), Otavou (mnohé mělčiny je nutno brodit s lodí na provázku) a Ohří (v létě po ní jede nepřerušovaný had jedné lodi za druhou). Jenže sjízdných řek je i v létě mnohem víc. Co taková Radbuza v západních Čechách…

Není to žádný impozantní tok, ale vody má díky jezům a úzkému řečišti po většinu roku dost nejen pro kajaky, ale i pro otevřené turistické kanoe s nákladem na týdenní táboření. "Koryto řeky je hlinité, proud řeky klidný, ale plavbu zdržují četné jezy," míní autoři nejnovější vodácké kilometráže a neodpustí si ani své hodnocení: "Plavba po Radbuze je nenáročná a je příjemným výletem s otevřenou lodí."

Celý tok lze z Horšovského Týna do Plzně sjet za dva dny, ale to je jen orientační termín pro zkušené a silné sportovce. Vodáci výletníci si oněch pětašedesát kilometrů rozdělí na čtyři dny a z prázdninového týdne jim ještě pár dní zbyde na blízkou Úhlavu nebo  pokračují po Berounce, kam jim vystačí síly a volný čas. Plzeň je však lépe vynechat a lodě pokud možno městem provézt autem. Ve čtvrti Litice totiž začíná dlouhý úsek hladké vody až k hrázi stejnojmenné přehrady, kde je potřeba lodě obtížně přenášet. Přímo v centru velkoměsta potom teče Radbuza a po spojení se Mží Berounka mezi vysokými kamennými zdmi. Zvláště pikantní je přenášení nejvyššího tamního jezu, neboť je nutno vytáhnout loď na nábřeží a poté následuje kilometrový pěší pochod po chodníku k místu, kde se dá zase spustit na vodu.

Radbuza se však dá sjíždět i jen víkend nebo dokonce jeden den. Nejkrásnější je v tom případě patnáctikilometrový úsek ze Staňkova do Stodu. Řeka tu totiž teče širokým údolím mezi loukami a po celou dobu ji od civilizace odděluje baldachýn olší.
V současné době má Radbuza dost vody. Vodáci její množství charakterizují jako střední voda. Vodočet pro určení sjízdnosti je u mostu ve Staňkově a hladina na něm musí dosahovat třiceti centimetrů.   

Kuriozitou Radbuzy jsou desítky rybářů, kteří posedávají po březích a tak se místy stává plavba slalomem mezi splávky. V okolí obcí se hustota nahozených prutů zvyšuje tak, že každých padesát metrů je vidět aspoň jeden. Jediné tábořiště je v Plzni - Liticích, ale po dohodě s majiteli pozemků se dá spát skoro všude a na loukách dál od vesnic není problém potichu postavit stan, rozdělat ohníček, přespat a druhý den vyrazit dál.    

Vodácká obtížnost celého toku: ZW (mírný proud, nezáludné meandry, občas lehké peřejky)

Doporučené vodácké znalosti: základní ovládání lodě kormidelníkem, háček vepředu nemusí mít zkušenosti žádné

Nebezpečí: je nutno přistávat raději výše nad jezy, protože některé silně svým proudem vtahují

Jezy: některé jsou moderní a vytvářejí pod sebou nenápadné vývary, ze kterých odtéká voda bez vln. Ty jsou nebezpečné a nedají se skákat, protože si lodě i s vodáky přitáhnou, semelou a utopí.