Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Malá, ale pohodová Chotouň. Dobré lyžování kousek od Prahy

  3:00aktualizováno  3:00
Rodinný lyžařský areál Chotouň funguje již šestou sezonu a najdete jej kousek od Jílového u Prahy, na okraji obce Chotouň, asi 20 km od jižního okraje metropole. Cesta sem nezabere víc než 20 minut, což je dost blízko i na odpolední či večerní lyžovačku po práci.

Chotouň | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

I na konci únorové oblevy Chotouň hlásí 100-150 cm sněhu a plný provoz. Každý, kdo se sem nyní za lyžováním vydá, si tady připadá jako v oáze sněhu uprostřed zelených pastvin. 

Že to tu se spokojeností návštěvníků myslí opravdu vážně, poznáte už při příjezdu. Přímo v areálu najdete parkoviště s vyznačenými a očíslovanými místy stání. Netřeba zdůrazňovat, že zatímco v Alpách bývá parkování zdarma pravidlem, u nás to není obvyklé. Ale v Chotouni ano.

Chotouň

Chotouň vypadá jako bílá oáza uprostřed pastvin

Areál tvoří jedna sjezdovka o délce 300 m a převýšení 50 m, k ní je pak připojena loučka pro dětské lyžování. Kopec je orientovaný na sever v nadmořské výšce 350 až 400 m. Lyžařům jsou k dispozici tři vleky - dvě pomy vedou rovnoběžně po okraji sjezdovky na vrcholek kopce, třetí je dětský, dlouhý 120 m, určený hlavně pro nejmenší caparty. Součástí areálu je dětská škola s instruktory.

O úpravu tratí denně pečuje moderní rolba. Díky velkorysé investici si areál také může dovolit intenzivní zasněžování, takže sněhu tu mají opravdu dost. O tom svědčí délka loňské sezony, kdy se lyžovalo 106 dní až do Velikonoc.

Skiareál Chotouň

Skiareál Chotouň

Pohodová rodinná lyžovačka

Po pravdě řečeno, na relativně malém prostoru by se dalo očekávat jisté pnutí mezi lyžaři a možná i obava o bezpečnost na svahu. Náš první dojem a i celková zkušenost je však opačná. Už na nástupišti vleků panuje pohoda, o kterou se stará mladý tým vlekařů.

Kontrolu zajišťují tři turnikety na čipové karty a pokud mají děti problémy s uchopením talíře pomy, vždy mohou počítat s asistencí. Levý vlek končí asi 20 m pod vrcholem kopce a je o trochu pomalejší než pravý, který vás vyveze až na vrcholek. Levý vlek je přednostně určený pro rodiče s dětmi jedoucími na jednom unášeči a obsluha ho rovněž v případě potřeby zpomalí tak, aby to malí caparti jedoucí samostatně v pohodě zvládli.

Chotouň
Chotouň
Chotouň

Chotouň

Když vyjedete nahoru, naskytne se vám hezký pohled na obec Chotouň a okolní kopečky. Ne nadarmo se také oblast na východ odtud jmenuje Pohoří.

Lyžování na Chotouni uspokojí zejména začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Zhruba 300 metrů dlouhá a 30 m široká sjezdovka by se dala klasifikovat jako modrá, vedlejší dětský svah má rozměry 120 x 40 m a pro pobavení capartů tu letos najdete i dvanáctimetrový sněhový tunel.

Chotouň

Po práci legraci

Areál funguje denně od 9 hodin a díky osvětlení se vleky zastaví až ve 21 hodin. Můžete sem tedy vyrazit na celý víkendový den nebo třeba po práci na večerní lyžování. Zatímco víkendy bývají hodně rušné, ideální podmínky najdete ve všední dny, kdy tu logicky bývá méně lidí.

Pokud chcete, můžete svoje děti svěřit lyžařskému instruktorovi a v klidu pozorovat jejich pokroky nebo se třeba vydat na běžkařský výlet v oblasti Grybla (Čtěte Parádní běžky kousek od Prahy. Krásným krajem Dolního Posázaví).

Nesmíme zapomenout ani na zázemí v podobě občerstvení, přímo v areálu můžete využít kiosek se základní nabídkou, včetně teplých jídel a nápojů pro zahřátí.

Jediné, co tu k dokonalosti schází, je půjčovna lyží – využít však můžete některou z půjčoven v okolí uvedených v informačním bloku.

Chotouň

Nabídka kiosku

Může se hodit

Jak se tam dostat

Většina návštěvníků přijíždí autem. Nevede sem přímá linka MHD, ale můžete využít spoj 332 ze zastávky Budějovická do Jílového, kde přestoupíte na spoj 444. Cesta touto variantou trvá asi hodinu.

Informace o skiareálu Chotouň
www.vlekychotoun.cz - informace o dopravě, cenách, provozní době, atd. včetně aktuálních snímků z webových kamer.

Ceny
Celodenní lyžování pro dospělého stojí 300 Kč, zlevněné pro děti 250, možno zakoupit i bodové nebo časové jízdenky na kratší dobu, děti do 4 let v doprovodu rodičů lyžují zdarma.

Půjčovny lyží

www.happysport.cz/pujcovny/modrany - Happy Sport v Modřanech
www.bombalyze.cz/pujcovna.php - půjčovna na Praze 4
www.lyzeyesenice.cz – půjčovna v Jesenici u Prahy

Další zajímavá ministřediska v Česku podle magazínu SNOW

Chotouň je jen jedním z mnoha ministředisek u nás. O většině z nich vědí jen místní, ale právě to je jejich hlavní smysl - díky nim se mohou sklouznout za pár korun a s minimálním dojížděním. Svůj účel mají miniareály i na horách, protože jsou levnější alternativou velkých center pro méně náročné, začátečníky či příležitostné lyžaře. Některé malé areály jsou slušně technicky vybavené, jinde spočívá kouzlo v atmosféře, nadšení jejich provozovatelů nebo v tom, že v nich nebývá hlava na hlavě.

Komáří Vížka

Malé středisko s klidnou atmosférou starých časů leží v blízkosti nejdelší české lanové dráhy u města Krupka. Je vhodné hlavně pro děti a nenáročné lyžaře (převýšení do 130 m), ale má i krátký slalomák. Vybavení pochází hluboko z minulého století, ale právě díky tomu zde čas zde plyne pomaleji - nikdo nikam nepospíchá, lyžuje se v klidu a bez stresu. Kromě vleků je tu jen lyžařská škola, občerstvení a smysl pro lyžařské nadšení.
Skipas celodenní 250 Kč, více na www.skikomarivizka.cz.

Kozákov

Lyžařský vlek Kozákov najdete pod stejnojmenným vrcholem na severním okraji Českého ráje, nedaleko Železného brodu a Semil. Tři tratě jsou orientovány na východoseverovýchod a nabízejí pěkné výhledy na Krkonoše a z vrcholu Kozákova i na Český ráj. Vlek má délku asi 400 metrů a terén je členitý - po pomalé placce následuje jedno prudší místo a pak až dolů příjemně zvlněná modrá (převýšení 90 m). Areál ovšem zcela závisí na přírodním sněhu.
Skipas celodenní 250 Kč, více na www.ski.kozakov.cz.

Luka nad Jihlavou

Kousek od Jihlavy se zdvihá 554 metrů vysoký kopec zvaný Balkán. Jehož hlavní atrakcí je kromě dvou kotvových vleků se sjezdovkou (délka 600 m) chata Gizela s občerstvením, krbem a sluneční terasou. Chata stojí uprostřed sjezdovky a skýtá iluzi, že jste na opravdových horách. V Lukách je kompletní zasněžovací systém a parkuje se přímo u vleku.
Skipas 100 bodů za 120 Kč (10 bodů za jízdu na dlouhém vleku), více na: www.skiluka.cz.

Potůčky

Krušnohorské Potůčky mají jen jeden vlek a jednu sjezdovku (zato terénně členitou, proměnlivou a širokou), ale přátelský personál a poměrně kvalitní zázemí – velké parkoviště přímo u nástupu vleku, stylovou restauraci s pestrou nabídkou, dětský koutek. Velmi zajímavé jsou oproti velkých střediskům ceny, a zejména večerního lyžování.
Skipas celodenní 290 Kč, více na: www.skipot.cz.

Hartmanice

Rodinný šumavský areál se rozkládá na ohromně prostorné, terénně proměnlivé louce (délka 800 m). Má kompletní zasněžování, snowpark, dětskou školu s hřištěm, půjčovnu a také dva bufety na začátku i na konci vleku, inspirované italskou pohodou.
Skipas celodenní 360 Kč, více na: www.la-hartmanice.cz.

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autoři:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Další z rubriky

Zatím největší lavina letošní zimy měla délku 425 metrů a parametry střední...
Největší lavina zimy měla 425 metrů, sjela do krkonošské Kotelní jámy

Zatím největší lavina letošní zimy spadla v polovině února do Malé Kotelní jámy v Krkonoších. Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra...  celý článek

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...
Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny dubna. Některá zdejší lyžařská střediska...  celý článek

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.