Magickým Javornickem kolem Jánského vrchu

  • 2
Javorník - Každého, kdo se někdy vypravil do výběžku za Jeseníkem, obvykle překvapí silná atmosféra tohoto magického kraje. Poté, co se propletete jesenickými serpentinami, nebo si vychutnáte jízdu motorovým vlakem supícím do dlouhých kopců, ocitnete se v mírně zvlněné krajině. Největším městem v této zastrčené oblasti je Javorník.

Město Javorník je obklopeno věncem Rychlebských hor, které přecházejí do rozsáhlé polské roviny, proti níž se tyčí pohoří Jeseníky. Nad ním se vypíná zámek Jánský vrch a tvoří spolu s rozsáhlým parkem dominantu Javorníka.

Historické prameny uvádějí, že na místě nynějšího zámku stával snad už od 2. poloviny 13. století hrad Javorník, chránící obchodní cestu do Kladska.

Poprvé je hrad uveden v písemné zmínce z roku 1307 jako majetek svidnických knížat. Záhy se však dostává do majetku vratislavského biskupství, které jej s několika přestávkami spravuje jako své letní sídlo až do roku 1945. Státním zámkem se stává roku 1984.

Původní středověký hrad prošel řadou stavebních úprav. První probíhala na přelomu 15. a 16. století a řešila opravu hradu poškozeného husitskými válkami. Jan Thurzo, jeden z iniciátorů pozdně gotických oprav, změnil také jméno objektu, a to na počest patrona vratislavského biskupství Jana Křtitele na Jánský vrch.

K největší přestavbě, měnící objekt na pohodlnou barokní rezidenci s divadelním a koncertním sálem, došlo v 18. století. Organizátorem této přestavby byl biskup Gothard Filip Schaffgotsch, který na zámku trvale sídlil.

Z mnoha umělců, kterými se obklopil, byl nejvýznamnější osobností dirigent, skladatel a výborný houslista Karl Ditters z Dittersdorfu. Jeden z nejslavnějších hudebníků své doby a také jeden ze zakladatelů německé komické opery.

Hudební tradice zámku i města spojená s touto osobností je dodnes každoročně oživována festivalem Karla Ditterse z Dittersdorfu a drobnými koncerty v rámci Zámeckého kulturního léta.

Současnou podobu získal zámek úpravami na počátku 19. století.

Unikátní sbírka dýmek

Dnes lze na zámku objevit unikátní sbírku dýmek, která nemá ve střední Evropě obdoby. Sbírka vznikala od konce 60. let minulého století a má dnes zhruba 1200 exponátů. Některé pocházejí až z 18. století.

"Máme dýmky z různých končin světa, z Asie z Afriky, z Austrálie, největší množství dýmek pochází z Evropy. Většinu z nich jsme získali už od sběratelů, málokterá je koupená jako jednotlivost," říká kastelánka Hana Šnoblová.

Kraj, který má silnou atmosféru, je ideálním místem pro výlety na kole, pěšky nebo na běžkách. Dlouhé mírné kopce nenabízejí tak divoké akce jako v Jeseníkách nebo v Rychlebských horách, ale o to jsou zdejší výlety příjemnější.

Může se hodit 

Zámek je otevřen celoročně, v některých měsících po dohodě. Vstupné se v jednotlivých obdobích roku mírně liší, je možné si objednat i noční prohlídku. Více informací najdete ZDE.

Další tipy, co vidět v Javorníku:
Muzeum Karla Ditterse z Ditterrsdorfu - zde je kromě expozice Karla Ditterse z Dittersdorfu umístěna stálá expozice historie Javorníku od pravěku po současnost i stálá expozice minerálů.

Okolí:
V okolí Javorníka se můžete zajet podívat na zříceniny hradu Rychleby nad Račím údolím (13. až 15. století) či méně patrné zbytky tzv. Pustého zámku na druhé straně Račího údolí.

Tip na výlet je připraven ve spolupráci s autory pořadu Toulavá kamera na ČT1

 

,