Magická Amerika vábí i zabíjí

  • 55
Filmy Limonádový Joe, Akumulátor 1 a zejména nádherná propast s jezerem, to vše proslavilo lom Amerika u hradu Karlštejn natolik, že se změnil v turistickou atrakci. Jen roli si s Karlštejnem vyměnil: při obléhání hradu hynuli lidé ve středověku, při dobývání lomu naopak dnes.

Lom Amerika navštíví ročně tisíce turistů. Bohužel kolem pěti lidí v něm vždy nalezne smrt (letos už tři) a desítkám dalších jsou vykradena auta.

Tragédie lidi nevarují
Stovky mrtvých od doby, kdy v lomu skončila těžba, to je cena za dobrodružství spojené se zlézáním strmých skal. Lidi varují před nebezpečím výstražné nápisy, které upozorňují na to, že je sem vstup zakázán. Odvážlivci však přesto riskují a lezou z vysokých skal dolů, do míst, kde voda v údolí vytvořila jezero.

"Je to tady nádherné, a proto sem jezdím. Vím, že se tu hodně lidí zabilo, ale já věřím, že mně se nic nestane," tvrdí dvaadvacetiletý Petr z Prahy, který z pochopitelných důvodů nechce říct celé své jméno.

Bývalý lom však bývá také častým cílem vrtulníků pražské záchranné služby. "Dá se říct, že sem v létě lítáme tak dvakrát do měsíce," řekl mluvčí záchranné služby Marek Uhlíř.

Cesty, které sem vedou, sice hlídají jak strážci přírody, tak policisté, kteří se hlavně zaměřují na řidiče zaparkovaných aut u lomu. Šéf správy ochrany přírody Českého krasu Michal Pondělíček hájí své podřízené s tím, že tady nemohou být pořád.

"Naši strážci o tomto problému samozřejmě vědí a chodí sem dost často. Pokud tady někoho najdou, tak ho pošlou pryč, a řeší to většinou domluvou. Mohou však také na místě dát pokutu až do tisíce korun," tvrdí Pondělíček.

Podobně se vyjadřuje podpraporčík Jaroslav Dolejší z obvodního oddělení policie Karlštejn. "Dejte pokoj s lomem Mořina. Je to sice krásná propast, ale pro nás už léta černá můra," říká. "Vidíte - už tam leze další skupina lidí. Bez ohledu na zábrany i výzvy o hrozícím nebezpečí zřícení. Nedávno tam dokonce lezl po laně nějaký šílenec s malým dítětem na zádech."

Přitahuje risk
Zrádnost lomu Amerika je podle jednatele společnosti Lomy Mořina Pavla Vyskočila v tom, že ze zvětralých vápencových stěn (léta se zde již netěží) se uvolňují kameny a někdy i celé bloky.

"Je to tam nebezpečné i pro zkušené alpinisty, natož pro turisty či kluky, kteří se tam jdou s holkama vykoupat a pak se navíc před nimi předvádějí, kdo výš vyleze. Výsledek vytahování je smutný: zlámané nohy, těžká poranění a někdy i smrtelné pády. Varovné cedule ani zábrany nepomáhají. Čím větší risk, tím více to ty kluky rajcuje."

Střelmistři Lomů Mořina už v Americe odstřelili nejnebezpečnější úseky. Marně - lidé lezou do propasti dál. V průzračném jezírku se už dlouho nikdo neutopil, všichni hynou při pádech ze skal. Před pár týdny to byl sedmnáctiletý mladík. Jeho dvacetiletého kamaráda sundávali ze stěny hasiči. Oba se šli do Ameriky vykoupat.

Za komunismu ráj nudistů
Jezírka Ameriky proslula v dobách komunismu jako útočiště nudistů, které příslušníci Veřejné bezpečnosti pravidelně legitimovali a vyváděli. Dnes je vjezd do lomu uzavřen. Lomy Mořina jej odemykají jen při vyvážení odpadků po turistech.

"Kdysi jsem si myslel, že tam lezou obdivovatelé přírody. Ale odvážíme po nich takové svinstvo, že si o těch lidech myslím své. Pokud bychom Ameriku otevřeli, z jezírka se stane žumpa," říká Vyskočil.

Riziková místa v Česku

Jaká jsou nejrizikovější místa v letní turistické sezoně? Lze je shrnout do pěti slov: lomy, skály, jeskyně, cyklostezky a jezy. Ať již v okolí Prahy, anebo třeba Brna. Zde jsou některá z nich.

PRAHA
Skály v Divoké Šárce i nedaleká nádrž Džbán jsou oblíbeným, nicméně riskantním místem pro Pražany i přespolní. Na lezení doplácejí jak turisté, tak amatérští lezci. Záchranáři tvrdí, že v Praze není místo, které by v počtu zranění mohlo Divoké Šárce konkurovat. Ročně se tu zraní až několik desítek lidí, dva zemřou.

Letním fenoménem Prahy jsou i mosty. Jen záchranka eviduje až čtyřicet případů, k nimž musí po skoku z mostu vyjet, protože se skokan zranil.

STŘEDNÍ ČECHY
Lom Amerika jednoznačně vede. Pro policisty, záchranáře i hasiče je černou můrou. Vodáci by měli být podle záchranářů opatrní na sázavských jezech a využívat by měli výhradně propustí. Daň si vybírají i pískovcové skály Českého ráje a úzké stezky bez zábradlí. Ještě více je lidí, kteří se rádi vydávají mimo značené cesty.

ÚSTECKO
A opět skály. Na Ústecku vede Tisá, kde si ročně až deset horolezců zraní páteř či hlavu. Statistiky ukazují i na rogalové letiště v Rané na Lounsku. Starosta Jiří Černý však připomíná, že na několika haváriích ročně se podepisuje neopatrnost pilotů.

LIBERECKO
Na pozoru by se měli mít cykloturisté v Jizerských horách (stezka z Kristiánova na Josefodolskou přehradu, kde zahynulo několik lidí) a Krkonoších (strmý sjezd z Dvoraček do Rokytnice nad Jizerou).

CHEBSKO
Opět cyklotrasy - zejména ta z Chebu přes Starý Hrozňatov do Německa.

PLZEŇSKO
A do třetice: k nejtěžším pádům cyklistů dochází na cestách z vrcholu Poledník k Prášilskému jezeru a z Tříjezerní slatě k Modravě.

JIŽNÍ ČECHY
Lipenská přehrada - loni se v ní utopilo pět lidí. Náhlá změna počasí vyvolá až dvoumetrové vlny. Nebezpečný je i jez Dráchov na Lužnici.

OLOMOUCKO
Hazardem je sjíždění řeky Moravy od hynkovského jezu do Chomoutova. A stejně tak pro cyklisty cesta z Pradědu na Hvězdu.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Několik lidí ročně zahyne v břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích.

JIŽNÍ MORAVA
Nad všemi ostatními místy vede pěšinka mezi skalami pod hradem Veveří u Brněnské přehrady a jeskyně Moravského krasu.

 

ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI. Policisté kroutí hlavou nad chováním lidí, kteří v lomu Amerika riskují život. "Nedávno tam dokonce lezl šílenec s malým dítětem na zádech v krosně," povídají.

VYHLÍDKA NA NEBEZPEČÍ. Proslulý lom Amerika přitahuje nadále stovky a stovky zájemců. Někteří jej sledují jen zpovzdáli, jiní se snaží dostat co nejdál a případně se i vykoupat.

SMRTÍCÍ AMERIKA. Do lomu Amerika nedaleko Mořiny v Českém krasu lidé sice nesmějí, ale přesto to sem láká nejrůznější dobrodruhy, kteří tak riskují svůj život. Mnoho z nich na to už doplatilo.

Lom Amerika

,