Madeira: hýřící zahrada uprostřed Atlantiku

  12:22
Madeira je nejkrásnější, když se probouzí. Máte-li to štěstí a přilétáte sem s prvními paprsky slunce, hned je vám jasné, proč tento ostrov získal tolik oslavných přívlastků. Špičky strmých kopců se ještě ztrácejí v nadýchaných mracích, v ulicích Funchalu i okolních rybářských vískách pomalu zhasínají světla a vidíte jen smaragdovou zeleň vzedmuté a rozeklané pevniny...

Kam oko dohlédne, všude se střídají hory a příkrá údolí, rovné je jen moře okolo. V ranním pološeru má barvu jakoby z olova, teprve se sluncem se změní v azurové vlny...

O Madeiře se říká, že je to barvami hýřící zahrada uprostřed Atlantiku, že je to ostrov věčného jara, slunce, čistého vzduchu a bůhví čeho ještě. Je to však především oáza pohody a romantiky.

Donedávna měla Madeira pověst exkluzivního místa, tak trochu jako výlučný klub anglických džentlmenů. Ostatně právě Angličané hodně udělali pro to, aby tento portugalský ostrov ve světě proslavili. A sami zde zanechali stop víc než dost.

ZA VŠÍM JSOU ANGLIČANÉ A LÁSKA
Legenda tvrdí, že první, kdo dorazili na neobydlený ostrov, byli dva angličtí milenci Anne Dorsetová a Robert Machim. Příbuzní v rodné Anglii jejich lásce nepřáli, a proto oba zamilovaní vyrazili na bárce k portugalským břehům. Bouře je zavála až sem, tisíc kilometrů od Portugalska a zhruba pět set kilometrů od Afriky.

Prý přistáli v zálivu Machico na východě ostrova. Anna však brzy zemřela vyčerpáním a zoufalý Robert si vzal život. Ještě předtím stačil vztyčit kříž s oběma jmény a daty - a na ten údajně narazil námořní kapitán Joao Goncalves Zarco, když takřka o sto let později (v roce 1419) objevil Madeiru pro portugalskou korunu...

Husté lesy ostrova Joaa Zarka inspirovaly k tomu, že nově objevenému území dal prosté jméno Madeira, portugalsky dřevo.

Ale tento pro nás tak exotický název má ještě dva významy, madeira také označuje místní slavné zlatohnědé víno i obdobně známé výšivky.

Když v roce 1640 usedl na portugalský trůn Jan IV. z Braganzy a později svou dceru Kateřinu provdal za anglického krále Karla II., svatební smlouva přinesla Angličanům obchodní privilegia pro Madeiru. Zastavovaly se zde takřka všechny britské plachetnice směřující do dalekých kolonií, aby tady naložily zásoby čerstvé vody a soudky s madeirským vínem.

PROSLULÉ MADEIRSKÉ VÍNO
To už námořníci dobře věděli, že madeirské jim nejen zvedá náladu, ale je také účinným lékem proti kurdějím. A navíc zjistili, že dlouhé týdny a měsíce, co se víno vylepšené trochou brandy kolébá na vlnách, ani jeho dlouhé skladování v tropických teplotách, madeirskému na kvalitě neubírá, právě naopak - čím déle se plavilo v horkých mořích, tím bylo lepší, lahodnější a... dražší.

Od počátku 18. století drželi monopol na export proslaveného madeirského Angličané a po několika desítkách let sídlilo ve Funchalu, nynějším hlavním městě Madeiry, na 70 anglických obchodních domů, které zásobovaly vínem všechny evropské královské dvory. A jména jako Leacock, Gossart Gordon a Miles, Blandy (snad se John Blandy neobrátí v hrobě, že on, Skot, je tady na Madeiře považován za Angličana) ještě dnes kralují obchodu s madeirským.



Madeirské víno

MADEIRSKÁ VÝŠIVKA
A jak je to s dodnes vzkvétající výrobou tradičních madeirských výšivek? Tuto tradici zahájila ve Funchalu v roce 1860 jistá dáma - Elisabeth Phelpsová a už její jméno napovídá, že i za tím byli Angličané. Madeirské výšivky nepřestaly být luxusním a vyhledávaným zbožím ani dnes, za pravý vyšívaný ubrus a prostírání s certifikátem "madeirské kvality" můžete dát hned několik českých průměrných platů.

Také vynález jedné z největších atrakcí Madeiry, prudkého sjezdu z kopce Monte v proutěných saních po asfaltu, lze připsat kombinaci britského humoru a smyslu pro sport. Poprvé se tady objevily v roce 1849 a pod anglickým označením "toboggan" se vlastně staly prvním veřejným dopravním prostředkem v Portugalsku.

A zřejmě není náhoda, že první fotbalový klub na portugalském území vznikl v roce 1875 na Madeiře, kde se jen s velkými obtížemi hledá rovný plácek velikosti fotbalového hřiště. Že by to bylo dílem sportuchtivých Angličanů?

STOPY WILLIAMA REIDA
Asi tušíte, kdo také stál za přeměnou Madeiry v exkluzivní místo pro exkluzivní návštěvníky. Ano, byl to Angličan William Reid, první pozemkový makléř na ostrově, který přišel s nápadem vystavět zde první hotel, stylovou oázu v britském stylu. Bylo to v roce 1890 a od té doby seznam návštěvníků Reid's Palace Hotelu ve Funchalu připomíná světové Who is who. Pochopitelně, Britové na seznamu převažují...

Chceteli ve Funchalu zažít nefalšovaný anglický čaj o páté - a jste na to patřičně společensky oblečeni - můžete zajít do Reid's. Tam se ještě udržuje atmosféra z dob, kdy masová turistika byla neznámým pojmem.

KOUZLO MADEIRY JE V PŘÍRODĚ
Nebojte se, na Madeiře se nejezdí vlevo jako v Británii. Je to ostrov se vším všudy portugalský a katolický, přestože se zdá, že protestantští Angličané zde toho mají hodně na svědomí. Duch Portugalska dýchá z každé venkovské zvonice, kostelíků i paláců plných zdobného manuelského baroka, tepaných balkonů, modrých dlaždic - azulejos, někdejších panských sídel portugalských šlechticů - quintas.

SMUTEK ZLOMENÝCH SRDCÍ
I madeirský folklor se nepříliš liší od pevninského Portugalska i jím se prolíná ten pro cizince nepochopitelný smutek zlomených srdcí, nesplněná touha, pověstné portugalské saudade, tak dokonale ztvárněné v písních fado. Tady ještě jako by byl onen smutek podtržený steskem někdejších afrických otroků, kteří sem kdysi byli přiváženi, aby pěstovali a sklízeli cukrovou třtinu...

Také madeirská kuchyně se podobá těm pokrmům, na kterých si pochutnáváme na portugalské pevnině. Ale tady je přece jen rozmanitější o to, co poskytuje zdejší přebohatá příroda a okolní moře. Můžete zde ochutnat proslavenou madeirskou espadu, rybu s obrovskýma vyvalenýma očima lovenou z velkých hloubek. Nejčastěji se opečené plátky tohoto křehkého bílého masa servírují s místními banány a rýží.

Zeptáte-li se však jakéhokoliv návštěvníka Madeiry, co jej nejvíce na ostrově fascinovalo, dá se předem tušit jeho odpověď - příroda.

Na tomto malém kousku vulkanické souše (737 km2) se setkáte i s naprosto ojedinělou zvláštností - vavřínovým pralesem, který zde roste již od třetihor. Kdysi lesy pokrývaly celý hornatý ostrov, teď představují jen pětinu rozlohy, přičemž cizí, dovezené druhy tvoří 90 procent. A vzácné vavříny rostou jen tam, kde jsou svahy příliš strmé či jinak nevhodné pro jiné obdělávání či zástavbu.

Na druhé straně zásahy člověka, který zde nemilosrdně kácel původní druhy a po staletí svážel cizí rostliny, vytvořily z madeirské přírody jedinečnou velkou květinovou zahradu. Takže, přibalte si na cestu na Madeiru i velký atlas stromů a rostlin, abyste se v té záplavě necítili ztraceni. Daří se tady snad všemu a nejlépe to oceníte a uvidíte, zajdete-li si ve Funchalu na trh Mercado dos Lavradores. A ochotné prodavačky vám jistě leccos nabídnou z té nepřeberné škály madeirských plodů k ochutnání.

MŮŽE SE HODIT

JAK SE TAM DOSTAT:
Na Portugalsko a na portugalské ostrovy Madeira a Azory se specializuje pražská cestovní kancelář Snail Travel, tel. +420/224 813 926, 224 813 567, nebo www.snailtravel.cz

KŘIŠŤÁLOVÁ VODA
To vše by nebylo bez vody. A Madeira má té křišťálově čisté vody dost. Už několik set let protínají hory ostrova desítky dlouhých vodních kanálů, které přivádějí vodu tam, kde je jí třeba. Celá síť "levadas" je dlouhá 2150 kilometrů.

Po úzkých stezkách kolem kanálů můžete prochodit celé hodiny a obdivovat z výšek romantickou krajinu. Ostatně nejvyšší bod ostrova Pico Ruivo (1862 m) je o čtvrt kilometru výš než naše Sněžka.

Někde jsou horské cesty podél levád širší, pohodlné, třeba pro dva chodce, někde však jsou tak uzounké a příkré, až se vám z toho zatají dech a mrazí v zádech.

Tu slanou vodu okolního moře si na Madeiře můžete vychutnat také, ale není to klasické "středomořské" koupání, na které jste možná zvyklí. Písčité pláže zde chybí, za těmi musíte putovat na blízký ostrov Porto Santo, který patří k madeirskému souostroví. Jinak jsou u madeirských hotelů bazény nebo betonová mola vybíhající do moře. Inu, Madeira není ani tak na koupání, jako spíš na koukání. A už dávno to není ostrov pro exkluzivní smetánku.



Porto Santo

 

Funchal na Madeiře

Madeira

Madeira

Madeira

Ostrov Porto Santo u Madeiry

Trh ve Funchalu na Madeiře

Na trhu ve Funchalu se prodávají nejenom květiny. Můžete tady i ochutnat exotické plody, od maracuji přes guávu až k čirimoji, které nabízí bohatá madeirská příroda.

"Nevěstin závoj", tak se poeticky jmenuje jeden z mnoha madeirských vodopádů.

Madeira

Madeira

Venkovský dům na Madeiře

Strelicie královské sice pocházejí z Afriky, ale staly se i erbovním květem Madeiry.

Trh ve Funchalu na Madeiře

Madeira

Madeira

Reid's Palac Hotel ve Funchalu na Madeiře

Madeirské víno

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...