Madagaskar: na cestě z ráje do pekla

- Angličané Madagaskar nazvali nejbohatším a nanejvýš plodonosným ostrovem na světě. "Nejbohatším a nanejvýš plodonosným" je však Madagaskar zejména pro přírodovědce.
Na území osmkrát větším než je Česká republika můžete najít širokou škálu krajinných typů. Od jižní, vyprahlé, téměr pouštní oblasti, přes chladnější subtropickou vysočinu s borovými a eukalyptovými lesy, až po vlhký tropický deštný prales na východním pobřeží a horský mlžný les Montagne d' Ambre na severu.

Dlouhodobou odloučeností od afrického kontinentu se zde vyvinula naprosto jedinečná fauna i flóra, která se z devadesáti procent nevyskytuje nikde jinde na světě.
Ohrožený biologický klenot však z tohoto ostrova vytvořila ještě jedna skutečnost. Lidé svou intenzivní zemědělskou činností dokázali během posledních dvou století natolik narušit rovnováhu madagaskarské přírody, že z ostrova učinili archu plující zřejmě do pekla ekologické katastrofy.
Pokud zavítáte do hlavního města, Antananariva, potkáte úžasně pestrobarevnou směsici lidí všech barev pleti a vyznání. Energicky se tento bzučící dav valí po úzkých děravých chodnících, proplétá se mezi proudy aut v těsných ulicích špinavého velkoměsta, nad kterým se vznáší oblak smogu a lidské bídy. Čtvrť Haute-ville s množstvím bank, cestovních kanceláří, jedním supermarketem Champion a s příjemným růžovým sadem, vystavěná ve staré koloniální architektuře, tvoří moderní obchodní centrum města. Nad tím vším se tyčí ruina královského paláce Rova, který v roce 1995 vyhořel.
"Salut monsieur" a "Bonjour, bonjour" se ozývá ze všech stran. Vždy usměvavé čokoládové tváře si vás se zájmem prohlížejí a při každé příležitosti vám neváhají potřást rukou. Po několika přátelských větách, hned co zjistíte, že nikdo z nich nemluví anglicky, se vás neopomenou zeptat, zda-li nemáte, tedy úplně čirou náhodou, alespoň jednu cigaretu. Po zamítnutí se trošku zklamaně, ale s úsměvem od ucha k uchu, s vámi rozloučí a nevěřícně rozjímají o tom, že tenhle "vazaha" (malgašsky běloch) vážně nekouří. Při obvykle několikahodinovém čekání na některý z pochybných dopravních prostředků taxi-brousse, což jsou zpravidla dodávky s pěti řadami sedaček (ale také terénní vozy 4x4), které vás často jako jediné dovezou i do velmi vzdálených končin tajuplného ostrova, vám jsou nabízeny od pouličních prodejců tak potřebné věci, jako je kompletní souprava nářadí pro auta, zavírací nože perfektní asijské výroby, přívěsky na klíče a další zboží, bez kterého na Madagaskaru stoprocentně nepřežijete ani den.
Zoma. Zoma znamená malgašsky pátek. Je to však také název pro jedno z nejzajímavějších tržišť světa. V Antananarivu jsou tři velká tržiště, kde pod rozložitými slunečníky nakoupíte nepřebernou škálu zboží. Počínaje ovocem a zeleninou, masem a drůbeží, přes ručně vyřezávané sošky a pletené zboží, až po obvyklý vietnamský sortiment elektroniky a prádla.

JAK SE TAM DOSTAT:
Do Antananariva létá Air France přes Paříž. Cena letenky se většinou pohybuje kolem 30.000 korun. Dále lze cestovat se společností Air Madagaskar, nebo Aeroflot z Moskvy.

OČKOVÁNÍ:
Při příletu není vyžadován mezinárodní očkovací průkaz, ani jiný doklad o jakékoliv vakcinaci. Doporučuje se ale očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a meningitidě. Dále antimalarika  - například Lariam.

VÍZA:
Při příletu je možné zakoupit tříměsíční turistické vízum. Cena je třicet amerických dolarů.

CO NAVŠTÍVIT:
Především národní parky a rezervace. Na ostrově jich je více než třicet. Zdejší fauna a flóra se zpravidla nedá vidět nikde jinde na světě.

Královský palác Rova se dá jen těžko minout

Krajina středního Madagaskaru