Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu

Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu | foto: Profimedia.cz

Garmisch, dějiště mistrovství světa, nabízí nejlepší lyžování v Německu

  • 15
Garmisch-Partenkirchen, kde právě začala vrcholná událost roku v alpském lyžování, je zimním trumfem Německa. Centrum, kde se díky ledovci lyžuje nejvýš, nabízí nejvíce kilometrů tratí, perfektní sjezdovky i úžasné výhledy. Tradiční, načinčané alpské městečko pořádalo už i zimní olympijské hry, v roce 1936.

Garmisch lze i nelze přirovnat k rakouskému Kitzbühelu. Na jedné straně symbolizuje sport, tradice i pohodlí. A atrakcí je přitom i samo městečko, honosící se krásným centrem se starými kamennými domy a rodinnými erby.

Na rozdíl od Kitzbühelu nebo třeba Sv. Mořice je však Garmisch pořád lehce provinční. Pro mnohé Němce zůstává tou nejjižnější vesničkou Německa, pod nejvyšší horou země (Zugspitze, 2 962 m n. m.).

Pravdou ovšem je, že kdyby Německo Garmisch nemělo, nemohlo by pořádat mistrovství světa v lyžování ani zimní olympijské hry (chystá se kandidovat na hry v roce 2018).

Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu

Pestré lyžování pro všechny i legendární Kandahar

V kombinaci s ledovcem nabízí oblast pestré lyžování a dohromady na 60 kilometrů tratí s hodinovou kapacitou lanovek 32 000 lidí. To nemá žádné druhé místo v německých Alpách. Zóna Garmisch Classic přímo nad městečkem kolem vrcholu Kreuzeck (1 651 m) má hlavně sportovní sjezdovky, které se hodně vinou lesem.

Mírnější rodinnější lyžování najdou turisté na Hausbergu.

Zóna Zugspitze na ledovci pod vrcholem je ještě pohodovější a lyžaři si tu užijí i nádherné výhledy. Modré a červené tratě jsou určené spíše začátečníkům a mírně pokročilým, sportovní lyžaři se tu brzy začnou nudit.

Mohlo by Vás zajímat

Stále nevíte kam na lyže? Vyberte si z naší pestré nabídky.

Nejlepší a nejtěžší sjezdovkou je Kandahar v zóně Garmisch Classic, kde se koná i většina disciplín lyžařského šampionátu včetně sjezdu mužů a žen. Dřív to byla jen jedna černá, dlouhá tři kilometry. Teď vedle sebe vedou dvě sjezdovky nebo se někde prolínají. Je to kvůli tomu, že organizátoři potřebovali mužskou (prudší) i ženskou (lehčí) část. Jedny z nejprudších pasáží, strmých jako ďas, se objeví hned po startu a pak před cílem.

Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu
Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu

Výhodou je, že se závodní sjezdová trať dá křižovat několika tunely, což umožňuje nejen udržení turistického provozu během soutěží, ale i docela dobré výhledy na závody. Nejdelší sjezd tu měří 6,6 kilometrů a má převýšení 880 metrů.

Na nádraží v Garmischi může lyžující i nelyžující turista sednout na vláček, který ho vyveze až na ledovcové plató pod vrchol Zugspitze.

Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu
Lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu

Snad jedinou nevýhodou Garmische je relativně malá nadmořská výška těch nejlepších tratí. S výjimkou ledovce se tu lyžuje od 700 do 2 050 metrů nad mořem, takže sjezdovky jsou náchylnější na oblevu. Díky dokonalému zasněžovacímu systému to má vliv spíše jen na kvalitu sněhu. 

Ubytování v Garmischi je spíše dražší a ještě dražší. Kdo by chtěl ušetřit, najde ale v dnes už takřka připojené vesničce Grainau i docela solidní apartmány a penziony za přijatelnější ceny.

může se hodit

Jak se tam dostat

Dostupnost Garmische z Česka je výborná. Časově je to zejména z Prahy a západních Čech jedno z nejdostupnějších alpských center. Z Prahy pojedete autem 4 a půl hodiny.

Pozor, důležitá připomínka pro naše turisty. V Česku známý název střediska Ga-Pa v Německu neexistuje. Je to jakýsi český výmysl ze 60. nebo 70. let. V Německu prostě znají Garmisch-Partenkirchen. Když se tam zeptáte na Ga-Pa, hlavu vám neutrhnou, jen nebudou tušit, která bije.

Ceny
Jednodenní skipas pro oblast Zugspitze stojí 38 eur, pro Garmisch Classic 34 eur.

Další větší německá zimní střediska: Oberstdorf, Brauneck, Bayrischzell, Winklmoos-Steinplatte

Užitečné weby

www.gapa.de
www.gap2011.com

www.merkur-online.de