Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

  • 10
Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů vás v Saas-Fee dostane do neskutečné krajiny sněhu, ledovců a čtyřtisícových vrcholů. Osmnáct čtyřtisícovek tady vytváří impozantní kulisu, navíc zde můžete při troše štěstí lyžovat celou sezonu za pouhých 222 švýcarských franků.

Celé oblasti vévodí 4545 metrů vysoký Dom, druhá nejvyšší hora, která se celá nachází na území Švýcarska. Horské městečko je prosto automobilů a nabízí klidnou atmosféru tradičních domů a modřínových salaší. Najdete tu nejvýše položené metro na světě, které vás doveze do výšky 3500 metrů, kde se nachází nejvýše položená otáčivá restaurace na světě. Výhledy jsou úžasné a při dobré viditelnosti prý odtud uvidíte i Milán.

Středisko nabízí celkem 100 km sjezdových tratí a spolu se sousedními resorty Saas-Grund Saas-Almagell můžete využít celkem 150 km. Jistě, jsou i větší lyžařské resorty, ale v Saas-Fee jde o jinou kvalitu.

Navíc se tu nabízí skvělá možnost lyžovat celou sezonu za neskutečných 222 švýcarských franků!

Celosezonní skipass

Kdo do Saas-Fee přijede autem, musí jej na okraji městečka odložit v obrovské parkovací budově. Pak už vás k ubytování odveze elektrické taxi nebo můžete jít pěšky, tady to není daleko nikam. Ani do nebe. Městečko leží v údolí v nadmořské výšce 1800 m, k nejvyššímu lyžařskému bodu ve výšce 3600 m je to tedy téměř dva kilometry převýšení.

Při procházce uličkami oceníte klid bez aut i bez davů, jen občas kolem vás tiše projede některé z elektrických vozítek, které rozvážejí turisty a zásobují hotely.

Centru města vévodí moderní kostel, hned naproti stojí nejstarší hotel „Dom“ z roku 1881 a na náměstí najdete i sochu průkopníka lyžování Johanna Josefa Imsenga, který v roce 1849 podnikl první sjezd na lyžích ve Švýcarsku.

Ledovcové kulisy v nejvyšších patrech střediska

Přestože Švýcarsko není levnou destinací, tady se loni poprvé povedlo něco nevídaného – pomocí crowdfundingové kampaně dosáhli za podmínky včasné rezervace ceny celosezonního skipasu 222 švýcarských franků. Oproti běžné ceně se jedná o neskutečnou slevu 80%. Kdo chce za stejných podmínek lyžovat i následující sezonu 2017/18, má šanci lístek rezervovat do 22. dubna. Více najdete v informacích na konci článku nebo na těchto stránkách.

Nejvyšší metro na světě

Pojďme tedy na lyže, od toho jsme přece tady! Zatímco většina návštěvníků hned vyráží k nejvyšším metám, doporučujeme nepřehlédnout nenápadnou lanovku na vrchol Plattjen, vysoký 2570 m. Jedná se o tradiční lyžovačku s báječnou širokou červenou sjezdovkou č. 2, která se v dolní partii mění v černou obtížnost.

Kdo si na strmou černou netroufne, může se projet po vyhlídkové modré č.3, která vede nádherným lesem a kamenitým úbočím s nízkými stromy. Tratě obsluhuje moderní rychlá kabinová lanovka.

Většina lyžařů ale směřuje do těch vyšších pater, cílem je většinou stanice Felskinn ve výšce 3000 m, kam se dostanete buďto moderní lanovkou Alpin Express nebo tradiční visutou kabinou Felskinn. Odtud můžete pokračovat nejvýše položeným metrem na světě na vrchol Mittelallalin do výšky 3500 m k otáčivé restauraci, rovněž nejvyšší na světě. Tady také najdete největší ledovcovou jeskyni s výstavou ledových soch.

V Saas-Fee budete mít pocit, že hory máte na dosah ruky.

Lyžaře dopravuje v Saas-Fee elektrický „skibusík“, většina hotelů ale nabízí transfery vlastními vozítky.

Sjezdovky v okolí Felskinnu jsou většinou červené, skvělá je č. 5 a č.6, kterou obsluhuje moderní šestisedačka. Vyznavači carvingu ocení i širokou modrou č.8. Kromě sedačky najdeme v tomto „mezipatře“ ještě dvě kotvy. V nejvyšším patře se lyžuje na ledovci, tady najdeme celkem 3 kotvy a červené sjezdovky dosahující nejvyššího bodu střediska 3600 m. Tato oblast nabízí i letní lyžování, kdy tu trénují národní týmy z celého světa.

Meditace na kotvě mezi ledovci

Lokalita, kde se ocitnete doslova uprostřed ledového království, se nachází nad stanicí Spielboden. Sem, do výšky 2500 m, vás vyveze nová moderní kabinová lanovka. U stanice leží jediná gourmet restaurace střediska.

Už pohled z vyhlídky stanice Spielboden na ledovec rozpraskaný hlubokými séraky vyvolává pocit respektu. Pocit, že se horských štítů můžete skoro dotknout, je opodstatněný – málokde jinde se s lyžemi na nohou dostanete tak blízko tak obrovským horám.

Ještě výše můžete pokračovat visutou lanovkou a dále pak kotvou Feechatz. Tento poslední kotvový vlek vás propojí s vrcholem Mittelallalin, měří 2400 metrů a poveze vás po ledovci asi 12 minut – během zdánlivě nekonečné cesty můžete třeba meditovat nebo obdivovat okolní krajinu a horské štíty.

Výhledy při lyžování budete mít neopakovatelné.

Střední patro oblasti obsluhuje čtyřsedačková lanovka, pod kterou vede červená sjezdovka č. 12. Zejména na této trati vás budou od lyžování rozptylovat panoramatické pohledy na ledovcové splazy a obrovské séraky. Většina sjezdových tratí v této lokalitě má červenou obtížnost, dolů do údolí můžete dojet po sportovní červené č. 11.

Kde se učil lyžovat Pirmin Zurbriggen

V Saas-Fee si přijdou na své i rodiny s dětmi nebo začátečníci – v údolí najdete několik mírných svahů s modrými sjezdovkami i dětský skipark. Kdo nelyžuje, může se vyvézt na vyhlídkový vrchol Hannig, odkud můžete do údolí sjíždět na saních.

Pokud by vám areál v Saas-Fee nestačil, v těsné blízkosti najdete další střediska. Saas-Grund nabízí 40 km tratí ve výšce až do 3200 m a rodinné středisko Saas-Almagel dalších 10 km sjezdovek. K poslednímu středisku se pojí zajímavost: tady se narodil a naučil se lyžovat jeden z nejslavnějších lyžařů Švýcarska, Pirmin Zurbriggen.

Údolí pod Sass-Fee nabízí také upravované běžkařské tratě v délce asi 30 km. Kdo miluje horskou pěší turistiku, také nepřijde v Saas-Fee zkrátka, i v zimě tu udržují několik horských pěších tras, některé z nich vedou i vysokohorským terénem. V Saas-Fee se zkrátka nebudete nudit, ať jste lyžař nebo jen milovník horských scenérií.

Může se hodit

Doprava: vzdálenost z Prahy je asi 870 km, autem pojedete asi 9,5 hod. Cestovat můžete i letecky se společností Swiss do Zurychu a odtud vlakem a busem až do Sass-Fee. V Saas-Fee fungují skibusy, které jezdí i do okolních středisek.

Ubytování: možnosti najdete např. zde: http://www.saas-fee.ch/en/suchen-buchen/ Levněji je v níže položených střediscích než v samotném Saas-Fee. Některé hotely nabízejí v lednu k ubytování skipas zdarma.

Tipy na restaurace:
Restaurant zur Schäferstube v Saas-Fee - restaurace v původní dřevěné budově nabízí klasická švýcarská jídla, proslulí jsou jejich sýrovými fondue. http://www.zur-schaeferstube.ch

Bergrestaurant Spielboden – horská restaurace u stanice lanovek Spielboden je jediná gourmet restaurace střediska, navíc má nejvyšší hodnocení mezi všemi horskými restauracemi Švýcarska – dosáhli 14-ti bodů Gaut Millau. http://www.spielboden.ch

Počasí a sezona: Saas-Fee se pyšní slunečným počasím, dle statistik je zde 80% dní slunečných. Vzhledem k nadmořské výšce je nedostatek sněhu vzácností, zejména v lednu je ale třeba počítat s velmi nízkými teplotami. Plná sezona trvá většinou od začátku listopadu do konce dubna.

Skipasy: cena jednodenního skipasu v sezoně 2016/17 byla 72 CHF, čtyřdenní 259 CHF. Více info zde: http://www.saas-fee.ch/en/skifahren/prices/ski-pass-prices/

Pro zimní sezonu 2017/18 je vyhlášena crowdfundingová kampaň na sezónní skipas za cenu 222 CHF – to je cca 80% sleva oproti standardní ceně 1050 CHF! Platbu musíte registrovat nejpozději do 22.4.2017 a podmínkou je minimálně 77 777 účastníků. Pokud bude v kampani méně účastníků, nabídka se ruší a peníze nebudou strženy. Vypsány jsou i odměny za nejvyšší počet získaných účastníků (přátel). Skipas je nepřenosný, platí v oblastech Saas-Fee, Saas-Grund a Saas-Almagell, a to od 1.11.2017 do 18.4.2018. Děti do 5 let lyžují zdarma. Více najdete na https://www.we-make-it-happen.ch

Další informace: http://www.saas-fee.ch/

, pro iDNES.cz