Lübeck: město červených cihel a zelených fasád

  15:52
O Lübecku - historickém přístavním městě při ústí řeky Trave do Lübeckého zálivu Baltského moře - by se daly psát monografie a tisknout celé knihy fotografií. Běžná turistická návštěva je však zpravidla omezena časem, a tak je třeba najít si pro jeho poznání svůj klíč. Může to být historie (ta se však - a zcela zákonitě - bude prolínat i každým dalším pohledem na toto město), někdo dá přednost procházce zákoutími uliček starého města nebo uměleckým pokladům v některém ze sedmi kostelů, jejichž věže nelze na panoramatu města přehlédnout.

V centru města je hojně navštěvován i "dům Buddenbrookových", jemuž pomohl svým románem k věhlasu spisovatel Thomas Mann. Kdo své cesty spojuje se zážitky chuťovými, nevynechá jistě Niedereggerovu kavárnu s nabídkou proslulého lübeckého marcipánu v mnoha podobách. Věhlas a dodnes zjevné bohatství Lübecku pramenilo již od 13. století z jeho pozice "královny hanzy" - spolku až 200 svobodných přístavních a obchodních měst na pobřežích Baltu a Severního moře.

Lübeck, založený roku 1143 jako osada na jednom z ostrůvků na řece Trave na místě původního slovanského osídlení, získal již roku 1226 statut svobodného města a smlouvou s dalším významným přístavním a hanzovním městem, Hamburkem, z roku 1241 svou obchodní pozici ještě upevnil. Bohatství přicházelo do města především přes přístav a peníze se zčásti měnily v typické několikapatrové domy bohatých kupců se stupňovitými štíty, kostely i výstavnou radnicí. Kupecké domy sloužily především jako sklady a sýpky a také jako obydlí kupců. Lübeckem procházely náklady soli, obilí, dřeva, rud, sukna, ryb i vína a dalšího zboží. V původní podobě byla průčelí těchto domů z neomítnutých tmavě červených cihel, řada z nich se tak i dochovala.

Podobný charakter má i nejvěhlasnější a pravděpodobně nejfotografovanější stavba Lübecku: dvouvěžová Holštýnská brána, součást středověkého opevnění města, postavená v letech 1464-1478. Mezi dvěma věžemi s kruhovým půdorysem se kdysi projíždělo do města branou s vepsaným heslem "CONCORDIA DOMI FORIS PAX" (Svornost doma, mír venku). O to, že se právě v Lübecku dochovalo středověké městské jádro v takřka původním stavu až do 20. století, se paradoxně přičinil dynamičtěji se rozvíjející Hamburk, který připravil Lübeck o značnou část zboží i příjmů.

V období rozděleného Německa byl Lübeck pohraničním městem jeho západní části, a ani to k jeho rozvoji příliš nepřispělo. Lübecku se nevyhnuly válečné události a koncem března roku 1942 byla řada starých budov zničena spojeneckým bombardováním. Do původní podoby byly postižené stavby v centru Lübecku renovovány a roku 1987 byl Lübeck, především právě díky souboru staveb severoněmecké cihlové gotiky s více než tisícovkou historicky cenných a chráněných objektů, zařazen do seznamu "Světového kulturního dědictví" UNESCO. Historické i historizující cihlové fasády starého Lübecku, ale stejně tak i omítnuté zdi novostaveb jsou často porostlé popínavou zelení - a ta je dalším charakteristickým znakem tohoto města.

Málokde jsou "zelené fasády" vidět v takovém množství pohromadě jako právě v ulicích Lübecku. "Zelený kožich pro domy" - tak o popínavém porostu mluví i jedna ze zastávek městské ekologické stezky, vedoucí návštěvníky především po přírodních zajímavostech městského prostředí. Již sama existence takové stezky napovídá, že symbióza města s přírodou stojí v případě Lübecku za pozornost sama o sobě. Informační panely na jednotlivých zastaveních této stezky informují například právě o významu "zelených fasád" (v létě zdivo ochlazují, v zimě naopak brání studeným větrům, aby stěny ochlazovaly), zachycují prach, zvlhčují vzduch, tvoří hlukovou bariéru a jsou i vhodným místem pro hnízdění ptactva. Další zastávka informuje o výhodách "zelených střech", o dochované historické malé vodní elektrárně i o dalších pozoruhodnostech v ulicích Lübecku - většinou o těch, které v turistických průvodcích nenajdete.

Autor je spolupracovníkem redakce

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT: Lübeck může být příjemnou zastávkou při cestě přes SRN do jednoho ze dvou trajektových přístavů - ať už jde o přístav Travemünde, který je vlastně předměstím Lübecku se spoji do Skandinávie, nebo o frekventovaný trajektový přístav Puttgarten (z Lübecku asi 80 kilometrů na sever) s čilým provozem trajektů do Dánska. Lübeck je vzdálen asi 60 kilometrů severovýchodně od Hamburku. Návštěvu obou měst je možné spojit a zvládnout ji i během prodlouženého víkendu. Vzdálenosti po silnici: hranice ČR (Cínovec) - Hamburk je 525 kilometrů. Pro poznání obou měst je možné využít i výhodné víkendové jízdenky Deutsche Bahn.


Cihlové fasády domů jsou pro město Lübeck typické.

Nad městem Lübeck se tyčí věže řady gotických kostelů.

Zajímavé jsou historické stavby jako například Holštýnská brána.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

14. dubna 2024

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...