Loupežnický hrad

- Jetřichovickým stěnám v severních Čechách dominují vysoké obrysy hradu loupežníků, pískovcového skalního útvaru nazývaného Šauštejn. Ze dvou stran jej "hlídají" skalní Pravčické brány, velká a malá.
Za dob své slávy byl Šauštejn dřevěným gotickým opevněním, částečně vytesaným v pískovcovém bloku. Spolu s okolním krajem patřil rodu Berků a Vartenberků a sloužil jako strážní hláska tehdejší obchodní České stezky vedoucí do Lužice a Saska.

Koncem patnáctého století byl opuštěn a nakonec se stal útočištěm pro zběhy a lupiče po třicetileté válce, což přispělo k pozdějšímu pojmenování zdejšího místa na Loupežnický hrad.
Dnes jsou k nalezení v jeho jedinečném přírodním rámci drobné pozůstatky jeho tehdejší velikosti - čtverhranná vyhloubenina pro původní hlavní věž, džbánovitá dutina, která byla buď nádrží či vězením, a na úpatí skály vytesaná malá místnost.
Šauštejnu sluší jeho lidové pojmenování na Loupežnický hrad. Jeho kouzlo tkví nejenom v pověstech, které jej opřádají, ale i v romantice místa samotného i okolní krajiny. Přístup na horní plošinu hradní skály dlouhé 70 metrů a rozdělené strmými stěnami na několik bloků je po železných žebřících skalní průrvou, místy tak úzkou, že ti silnější mají co dělat, aby se protáhli. Výstup ovšem stojí za to.
Z vrcholů skalních bloků, spojených vzájemně železnými můstky, je při hezkém počasí nádherný výhled do širokého okolí a po poněkud náročné, leč romantické cestě vzhůru, je rozhodně příjemné postát či posedět na sluníčkem vyhřátém pískovci.
Co by kamenem od hradu dohodil se nacházejí již zmiňované skalní útvary zvané Pravčická brána. I ty poskytují krásný rozhled po krajině. Spolu s Loupežnickým hradem leží obě na červeně značené turistické cestě. U Malé Pravčické brány je rozhodně daleko větší klid než u její větší sestřičky, přesto její 3,3 metrů široký a 2,3 metrů vysoký kamenný oblouk silný jeden a půl metru je rozhodně místem atraktivním, kde se dá vychutnat krása i poklid krajiny českého severu.

CO JEŠTĚ VIDĚT:
Věncem pískovcové Jetřichovické stěny prochází 8 km dlouhá naučná stezka mezi Jetřichovicemi a Vysokou Lípou, vedoucí přes Mariinu skálu se zbytky skalního hradu Falkenštejn a další výhledová místa, například Ostroh ve výšce 484 m.n.m. Z Jetřichovic, kde jsou k vidění typická hrázděná stavení, je možno zamířit i na opačnou stranu po červené značce do blízkého Pavlina údolí, nebo po žluté do Srbskokamenické soutěsky na říčce Kamenici. Sem vede i kratší cesta po modré z Vysoké Lípy.

JAK SE TAM DOSTAT:
K samotnému Loupežnickému hradu a Malé Pravčické bráně je nejblíž z obce Vysoká Lípa, kam se dá dojet autobusem. Při cestě automobilem je příjezd od Děčína i od Nového Boru přes obec Jetřichovice. Z Vysoké Lípy se musíte vydat pěšky po uzavřené České silnici a asi po necelém kilometru odbočit v zatáčce vlevo na červenou turistickou značku. Skalní bloky Loupežnického hradu máte přitom již téměř na dosah ruky.

KDE SE UBYTOVAT:
Kdo by chtěl zdejší přírodu a zajímavosti poznat lépe, nalezne možnosti ubytování v penzionech snad ve všech zdejších obcích. V letní sezóně je možno využít kempu v Jetřichovicích.

Romantika soutězek Jetřichovických stěn

Jednotlivé skalní bloky, na kterém stával středověký dřevěný hrad, jsou pospojovány železnými lávkami

Výhledy z vrcholové plošiny Loupežnického hradu