Londýn pojmenovali před 2000 lety Římané

Při stavebních výkopech poblíž britské metropole objevili dělníci téměř dva tisíce let starou kamennou tabuli s latinským nápisem Londiniensium. Podle archeologů jde o zatím nejstarší důkaz římského původu pojmenování města, z něhož později vyrostl nynější Londýn. To, že jméno Londýn má latinské kořeny, se dosud jen předpokládalo.

Deska pochází z doby kolem roku 150 našeho letopočtu, je mimořádně zachovalá a měří 30krát 40 centimetrů. Našla se v oblasti Southwarku jižně od metropole.

Text na desce říká, že ji dal vyrobit "k poctě císařů a boha Marta Camula Tiberinius Celerianus, obchodník z Londýna". Experti soudí, že zmíněný Tiberinius byl hlavním obchodním vyjednavačem oblasti a že sídlil v Londýně. 

Bohu Camulovi se klaněli především věřící v oblasti nynější francouzské Champagne; z toho by se dalo usoudit, že Tiberinius se zabýval také dovozem zboží z kontinentu na britské ostrovy. 

"Nápis také dokládá, že Londýn tehdejší doby byl významným obchodním střediskem," vysvětluje archeoložka Nansi Rosenborgová. 

Britští vědci se netají nadějí, že místo nálezu ukrývá ještě další překvapení, protože zatím se podařilo podrobněji prozkoumat jen patnáct procent celkové plochy.

Při stavebních výkopech v Southwarku jižně od britské metropole narazili dělníci na téměř dva tisíce let starou kamennou tabuli s latinským nápisem Londiniensium. Podle archeologů jde o zatím nejstarší doklad římského původu pojmenování města, z něhož později vyrostl nynější Londýn. Deska měří třicetkrát 40 centimetrů. "K poctě císařů a boha Marta Camula Tiberinius Celerianus, obchodník z Londýna," říká text. (11. října 2002)

,