Lisabon za hubičku. Nejlevnější metropole západu láká mladé

  0:15
Lisabon je město nabité desítkami nejrůznějších atrakcí, od skvělého jídla a vína až po hudbu a umění. Portugalsko vždy patřilo k chudším zemím západní Evropy a i dnes překvapí velmi příjemnými cenami.
Lisabon se v posledních letech stává turistickým hitem.

Lisabon se v posledních letech stává turistickým hitem. | foto: Libor Budinský

Za hlavní taháky Lisabonu jsou obvykle považovány jeho historické památky, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, ale hlavní město Portugalska nabízí mnohem zábavnější zážitky. Hned v prvních minutách vás překvapí podmanivá atmosféra přístavního města, které dosud nepřeválcoval turistický ruch.

Mimořádným zážitkem je hlavně návštěva starobylé čtvrti Alfama, plné křivolakých uliček, v níž se před dvěma sty lety zrodilo Fado - uhrančivě tesklivé písně plné bolesti, smutku a nostalgie. Obvykle v nich ženy zpívaly o své lásce k mužům, kteří odjížděli na lodích na daleké cesty, z nichž se mnozí již nikdy nevrátili.

Dnes ovšem romantická čtvrť kypí energií a životem, v ulicích fungují desítky obchůdků, kaváren, barů a teras. Během léta zde navíc probíhá spousta koncertů (obvykle jsou zdarma). Lisabon se pozvolna mění v město, kam se jezdí bavit mladí lidé z celé Evropy. A kde je i pro nás poměrně levně.

V tržnici se jí nejlíp

Mimo turistické centrum můžete pořídit oběd i za pět eur, což je v Londýně či Paříži zhola nemožné. Mezi místními jsou populární tradiční tržnice, v nichž se prodávají ryby, plody moře, zelenina a ovoce. V poslední době přímo v tržnicích vznikají malá bistra, připravující spoustu zajímavých jídel, navíc za parádní ceny.

Oblíbeným místem, kam zajít na oběd, jsou tržnice.

Třeba za skvělý steak z tuňáka zaplatíte pouhých osm eur (mrkněte se na ceny pražských restaurací). A třeba domácí hamburger zde vyjde na pět až sedm eur.

Vyzkoušejte třeba Mercado Campo de Ourique otevřené od roku 1934, které slouží v nové podobě jako moderní tržnice s pestrou gastronomickou nabídkou od roku 2013. Jednou z tamních specialit jsou také vařené mušle vongole či vaření šneci.

Skvělé hrozny ve skleničce

Portugalsko produkuje kvalitní vína, jejichž popularita letí v Evropě v posledních letech strmě vzhůru, zvlášť kvůli cenám. Jsou totiž výrazně levnější než vína španělská či francouzská.

Přímo v centru Lisabonu můžete ochutnat ta nejlepší z portugalských vín.

Alfama, nejromantičtější část města, nabízí spousty barů a restaurací.

V obchodech koupíte zajímavá vína za tři čtyři eura, v restauracích jsou jen o trochu dražší. Pokud chcete ochutnat kolekci špičkových vín a dozvědět se více o portugalském vinařství, zastavte se v budově ministerstva moře přímo na hlavním obchodním náměstí, kde sídlí nová expozice Vini Portugal.

Ve speciálních prosklených automatech tu mají otevřených zhruba šestnáct lahví vína, které můžete za drobný poplatek ochutnat. A víno, které vám chutná, si můžete samozřejmě i koupit.

Kafe za babku

Pokud má Lisabon něco absolutně nejlevnějšího v celé Evropě, pak je to bez debat káva. Za espreso se zde obvykle platí jen 65 až 80 centů, což je nějakých 17 až 20 korun. Přitom to není žádné kafe z automatu, ale výtečné, husté a krémové espreso připravené baristou.

A pokud hledáte nějakou místní kuriozitu, určitě musíte ochutnat štamprli likéru Ginja, Jedná se o bylinný likér, ve kterém se macerují kyselé višně a právě tato kombinace dává nápoji neopakovatelnou a unikátní chuť.

Jak to všechno spadlo

Jen málokteré město zažilo ve své historii tak obrovský vzestup a krutý pád, jako právě Lisabon. Po dlouhá století město bohatlo na obchodu s Afrikou, Asií a Jižní Amerikou, který zajistily objevitelské cesty slavných portugalských mořeplavců. Ostatně výstavní věž v Belému i tamní klášter sv. Jeronýma jsou odrazem zlatého věku, kdy Portugalsko vládlo (téměř) všem mořím.

Turistická povinnost číslo jedna. Belémská věž.

Ale pak přišlo v roce 1755 obrovské zemětřesení následované ničivou vlnou tsunami a katastrofálním požárem - a z výstavního města zůstaly po pár dnech jen ruiny.

Pokud chcete na vlastní kůži poznat, jak děsivé rozměry měla tato katastrofa, zastavte se v lisabonském „Story centru“, které velmi autenticky vykresluje celý průběh zemětřesení i jeho následky (vstupné je sedm eur).

Hotel místo nádraží

V Lisabonu vznikla v poslední době řada moderních hotelů a hostelů pro mladé, které nabízejí velmi dobré ceny. Jeden příklad za všechny. Přímo v centru města, v majestátní budově bývalého nádraží Rossio, sídlí Lisbon Destination Hostel.

Majestátní nádražní budova se proměnila na hostel.

Místo plné energie, zajímavého designu a služeb překvapí i cenou – pokud se mladí rozhodnou pro bydlení v “šérovaném” pokoji, cena za noc se snídaní začíná na 400 korunách. Za pokoj pro dva – opět se snídaní – zaplatíte v ideálním případě 1 600 korun (tolik jsme nedávno platili na Lipně).

Tip pro hipstery: Nejmódnější atrakcí pro mladé je v současné době objekt bývalé továrny Lx Factory, který se proměnil v pestrou kolekci kaváren, barů, restaurací, módních butiků a uměleckých galerií.

Mohlo by se hodit

Na lince Praha-Lisabon létají od letošního roku oba národní dopravci, tedy ČSA a portugalský TAP, díky čemuž se do portugalského hlavního města dostanete levněji než v minulých letech.

Cena zpáteční letenky s ČSA v jejich nejlevnější třídě se totiž pohybuje kolem 5000 korun, doba letu činí tři a půl hodiny. Letenky s TAP jsou obvykle o něco dražší.

Při delším pobytu v Lisabonu se vyplatí Lisabonská karta, která stojí na tři dny 40 eur (na den 19, na dva dny 32 eur) a máte s ní zdarma vstup do památek na UNESCO i do všech hlavních a důležitých muzeí (www.lisboacard.org). Samozřejmě slouží také jako jízdenka na městskou dopravu.

To oceníte především při opakované jízdě legendární lisabonskou tramvají, která jezdí v křivolakých uličkách starého města a představuje jednu z dalších velkých atrakcí.

Nejslavnější a nejdelší je linka číslo 28. A pozor, s pražskými tramvajemi se to nedá srovnávat, protože v Lisabonu se jízda „elektrikou“ blíží horské dráze.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...