Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levné letenky: fakt, nebo reklamní trik?

  10:31aktualizováno  10:31
Letecky do Paříže nebo Londýna za 1000 korun, do Milána dokonce za tři sta. Zdá se vám to nemožné? Na nabídku tak levných letenek do evropských metropolí lze skutečně narazit. Ovšem konečná cena nebývá tak nízká, jak se na první pohled zdá. Naroste především o letištní poplatky, které mnohdy převýší cenu letenky.

Velmi zajímavé ceny letenek nabízejí nízkonákladové aerolinky, které se na evropském nebi začaly prosazovat zhruba před čtyřmi lety. Za tu dobu si získaly oblibu hlavně mezi svátečními cestujícími.

Česko má navíc díky své poloze ve středu kontinentu a oblibě u zahraničních turistů výhodu v tom, že ve srovnání s jinými evropskými metropolemi na pražské letiště Ruzyně míří nezvykle velký počet nízkonákladových dopravců.

Kdo dřív přijde...

Obecně platí, že nízkonákladové aerolinky jsou levnější než tradiční dopravci. Dosáhnout nejnižší ceny se však nemusí podařit každému klientovi. V zásadě platí, že kdo dřív přijde, ten dřív bere. Dopravci totiž letenky nabízejí už několik měsíců dopředu před odletem letadla.

"Znamená to, že čím dříve si zákazník let zarezervuje, tím levněji poletí. Cena letenky se tedy odvíjí od toho, jak se plní letadlo. To znamená, že s blížícím se dnem odletu cena stoupá. Pokud chce klient dosáhnout nejlepší možné ceny, měl by letenku rezervovat a zaplatit co nejdříve," říká Vlaďka Dufková, mluvčí firmy Travel Service, která provozuje nízkonákladové aerolinie SmartWings.

*** Leťte zdarma po Evropě - kamkoli si vyberete! Vyhrajte letenku v soutěži - HRAJTE ZDE.

Nejlevnější je platba přes internet

Cenu letenky ovlivňuje i způsob, jakým ji zákazník nakupuje. Nejlevnější je to prostřednictvím platební karty po internetu.

Ale existují ještě další dva způsoby - je možné využít telefonního operátora letecké společnosti, případně se lze obrátit na agentury a cestovní kanceláře, které letenky prodávají. V obou případech je však potřeba počítat s tím, že let tak může být až o několik stovek korun dražší. Telefonní linky operátorů jsou totiž zpoplatněny vysokou minutovou sazbou a prodejci si ke každé letence připočítávají vlastní poplatek.

Možné nevýhody

Nízká cena letenky se odráží i na úrovni služeb. Proto se rovnou vyplatí zapomenout na občerstvení nabízené zdarma na palubě letadla.

Letenku také nebývá možné zrušit, převést na jiný termín nebo na jinou osobu. Pokud už to některý dopravce nabízí, chce za to vysoký poplatek. Ten může dosáhnout i tisíce korun.

Cestující se ale rozhodně nemusí obávat, že nízká cena letenek se projeví na kvalitě letadla, a tím i bezpečnosti letu.

Kam a za kolik
Ceny (z konce minulého týdne) jsou uvedeny v korunách za zpáteční let z Prahy. Ceny jsou včetně letištních poplatků.

Web letecké společnosti Destinace Cena letenky při odletu 8. srpna a příletu 13. srpna Cena letenky při odletu 5. října a příletu 10. října
www.norwegian.no Trondheim 9620 9580
www.norwegian.no Oslo 7500 6140
www.norwegian.no Bergen 3083 8200
www.jet2.com Leeds 8612 4620
www.jet2.com Belfast 10112 4612
www.easyjet.com Newcastle 6120 3320
www.easyjet.com Nottingham 4800 2120
www.easyjet.com Londýn
Stansted
5900 1900
www.easyjet.com Londýn
Gatwick
6120 1920
www.easyjet.com Bristol 6120 4318
www.easyjet.com Dortmund 2400 2400
www.bmibaby.com Cardiff 6322 4165
www.bmibaby.com Manchester 6230 4166
www.bmibaby.com Birmingham 9541 3421
www.flyglobespan.com Glasgow 8700 5450
www.aerlingus.com Dublin 8846 4646
www.smartwings.net Paříž 6670 4300
www.smartwings.net Madrid 8700 4660
www.smartwings.net Palma de Mallorca 6700
www.smartwings.net Řím 9370 4333
www.smartwings.net Milán 3465
www.helvetic.com Curych 5700 3800
www.smartwings.net Curych 6820 4030
www.smartwings.net Amsterdam 5830 4033
www.smartwings.net Paříž 6670 4300
www.flybaboo.com Ženeva 7700 4020
www.germanwings.com Kolín nad Rýnem 3400 3400
www.airfinland.fi Helsinky 7900 8800
www.smartwings.net Heraklion 7070
www.smartwings.net Larnaka 6750
www.skyeurope.com Košice 7430 7430
www.sterlingticket.com Stockholm 6400 4260

Letenka i za euro

Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí lety po celé Evropě. Výjimkou nejsou ani nabídky na letenky za jediné euro. Pochopitelně však ve velmi omezeném množství a bez letištních poplatků.

Vyhledat ten správný spoj například mezi Londýnem a Paříží umožní speciální vyhledávací servery, které zájemce o levnou letenku následně nasměrují na tu správnou nízkononákladovou leteckou společnost.

I velcí mají malé ceny

Sledujte i nabídku tradičních dopravců jako je například ČSA, Air France nebo Lufthansa. Konkurence donutila i velké dopravce ke snížení cen a proto i v jejich nabídce můžete narazit na velmi příznivé ceny. Platí však, že letenku je potřeba objednávat s několikaměsíčním předstihem.

Nízkononákladové aerolinky zaručují pouze dopravu z bodu A na místo B. Je možné se tedy nechat odbavit pouze na jeden let. Pokud turista dál pokračuje do jiného města s mezipřistáním, musí znovu absolvovat odbavovací proces. Vzhledem k tomu, že letecké společnosti vyžadují přítomnost pasažerů na odbavení dvě hodiny před odletem, je při plánování cesty nutné počítat s dostatečnou časovou rezervou.

Jestliže navazující spoj uletí, letecká společnost za to nenese žádnou zodpovědnost a letenka v ten okamžik propadá.

Co můžete čekat

1. Jak dostanu letenku?

Papírovou letenku vůbec nedostanete. Održíte pouze kód rezervace - tedy jinak řečeno elektronickou podobu letenky.

2. Proč nedostanu letenku, ale jen kód?

Tisk, zpracování a distribuce letenek stojí peníze. Ty se snaží nízkonákladové společnosti ušetřit. Proto obdržíte pouze kód, pod kterým si spolu s dokladem totožnosti - pasem - vyzvednete před odletem na letišti - na stanovišti check-in příslušné společnosti přímo palubní lístek.

3. Jak mám zaplatit za letenku?

Pokud požadujete nákup letenky nízkonákladové společnosti, je třeba si uvědomit, že vše musí proběhnout velmi rychle - od samotného okamžiku rozhodnutí až po zaplacení. Ceny se totiž mohou měnit velmi rychle.

4. Proč není cena stejná? Proč se mění v závislosti na době před odletem?

Nízkonákladové společnosti se chovají tržně. Pokud se letadlo dobře obsazuje, letecké společnosti nemají důvod, proč prodávat za nízké ceny. Proto je v případě dostatečného zájmu cena letenky ihned navýšena.

5. Opravdu budu odbaven jen s kódem?

Skutečně. Tím nejdůležitějším totiž není papírová letenka, ale informace zachycená v rezervačních systémech leteckých dopravců.

6. Jak probíhá odbavení? Co komu ukáži?

K prokázní totožnosti a zisku letenky stačí pas a kód. Odbavení následně probíhá totožně jako u klasických dopravců.

7. Dostanu během letu občerstvení?

Občerstvení nízkonákladoví přepravci zdarma nenabízejí. Je ale možné si koupit například bagetu, tyčinky nebo pití. Například bageta vyjde přibližně na 50 korun.

8. Lze letenku převést na jiný termín nebo osobu?

U nízkonákladových dopravců platí, že letenky jsou nevratné a neměnné. Pokud tedy klient z jakýchkoliv důvodů nemůže cestovat, přichází o většinu částky vynaložené na letenky a nemůže ani posunout termín odletu. Jediné, na co má nárok, je vrácení letištních poplatků nezávisle na možnosti vrácení letenek.

9. Co když let zruší dopravce?

Může se stát, že například z důvodu nepříznivého počasí let zruší sama společnost. Klient pak má nárok na vrácení peněz za letenku. Až na výjimky už ale nemůže nárokovat let v dalším letadle za stejnou cenu. Rozdíl v ceně své letenky koupené těstě před odletem dalšího letadla bude muset doplatit.

10. Jsou nízkonákladové aerolinie bezpečné?

Nároky na letadla i posádku nízkonákladových aerolinií jsou stejné, jako u tradičních leteckých dopravců. Nízká cena letenek se nijak nepromítne do kvality letadel a jejich údržby. Cestující šetření společnosti pozná pouze tak, že například sedadla v letadle nejdou sklápět, proto jsou levnější. Mohou chybět třeba i okenní rolety.

11. Kam nízkononákladové aerolinie létají?

Pokud je to možné, nízkonákladoví přepravci létají na menší letiště, která jsou více vzdálená od cíle cesty. Důvodem jsou hlavně nižší poplatky odváděné provozovatelům letiště. Proto je potřeba k nákladům na letenku připočítat i cenu za přepravu z letiště do centra města.

Máte osobní zkušenosti s letenkami nízkonákladových leteckých společností? Podělte se o ně s ostatnímí čtenáři v diskuzi. 

 

LÉTANÍ ZLEVNILO. Nízkonákladové společnosti srazily ceny letenek na minimum. Daní za levnou dopravu je nižší komfort v letadle a potíže při stornování a přeobjednávání letenek.

Autoři: ,
Nejčtenější

Zdevastovaná zastávka Medzilaborce-město
Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.