Leuven je město studentů a piva

"Ještě jedno pro každého!" parta mládenců kolem stolku v leuvenské hospodě Domus už je pěkně rozjetá jak by ne, začátek semestru na slovutné Katolické univerzitě je třeba náležitě oslavit. Vrchní roztočí pípu a do sklenic proudí jedna z rarit města Leuvenu: pěnivý Nostra Domus, vyhlášené pivo, které se vaří hned vedle hospody v nejmenším ze stovky pivovarů, jimiž pivovarnická velmoc Belgie oplývá.

Studentský živel a pivo - to jsou dva charakteristické rysy Leuvenu, městečka ležícího třicet kilometrů na západ od Bruselu. Sídlí tu nejen nejmenší belgický pivovar Domus, ale i Stella Artois, vlajková loď evropské pivovarnické jedničky Interbrew. A studenti? Když koncem září zaplní zdejší koleje, nesčetné hospody, bary a kluby, náměstí, uličky a parky, přestane Leuven vypadat jako nakašírovaný skanzen pro turisty a získá neopakovatelnou atmosféru.

Starobylé město pyšnící se radnicí, která je prý perlou brabantské gotiky, je městem mladých. Sice tu na každém kroku cítíte historii, ale studenti mu dávají světácký a bohémský ráz. Leuven je klidné pětadvacetitisícové městečko. Nebýt turistů, kteří sem jezdí obdivovat gotiku - kromě radnice hlavně kostel svatého Petra -, bylo by tu mrtvo.

Leuven se v létě tak vylidňoval, že město začalo pořádat o prázdninách hudební festivaly. Zabralo to, lidé se sem teď na ně sjíždějí ze širokého okolí i z ciziny. Jenomže málo platné o prázdninách není Leuven Leuvenem," říká Elly Wichman-Raaijmakersová z turistického centra Toerisme Leuven. Na podzim se do ubytoven a privátů Leuvenu nastěhuje 27 tisíc studentů. Počet obyvatel se tak přes zimu více než zdvojnásobí.

Katolická univerzita v Leuvenu je jednou z nejstarších v Evropě, založil ji papež Martin V. v roce 1425. A i když univerzitu stejně jako celý Leuven těžce poškodily požáry a bombardování v obou posledních světových válkách, nejstarší gotické koleje v centru města rodáci vždycky obnovili do původní podoby.

Vstoupíte-li dnes pod klenby hlavní univerzitní budovy, sídla rektorátu, zažijete šok: obrovský kamenný sál je stejný jako v polovině 14. století, kdy sloužil ke shromážděním obchodnické gildy. Jenomže je plný počítačů. A nad nimi se sklánějí kluci s dredy na hlavě a holky v minisukních. Leuven je kosmopolitní město skoro desetina studentů třinácti zdejších fakult pochází z ciziny, momentálně tu studuje i pětice Čechů.

Nezaslechnete tu však francouzštinu, přestože město leží sotva hodinku cesty od dvojjazyčného Bruselu. Leuven je metropolí vlámského Brabantska a zdejší lidé si na svůj vlámský - tedy holandský - původ velmi potrpí. Po staletí město kulturně i hospodářsky soupeřilo s Bruselem a důraz na vlámskou kulturu a jazyk v této soutěži místní pokládají za jednu z velkých předností. Když tady mluvím francouzsky - i když třeba jenom s turisty, vyvolává to nelibost. Po pravdě jsem si na tenhle místní rys těžko zvykala," říká Elly, která se narodila v Bruselu, vystudovala v Nizozemsku a už léta žije nedaleko Leuvenu.

Ještě v 60. letech byly všechny univerzitní přednášky důsledně dvojjazyčné. Tehdy však vrcholily v Brabantsku národnostní střety a leuvenští patrioti tvrdě bojovali za očištění univerzity od valonských - tedy francouzských - vlivů. Pod hesly "Vlámský Leuven" a "Pryč s Valony" demonstrovali tak dlouho, až parlament rozhodl o rozdělení Katolické univerzity na dvě části. Pro francouzsky mluvící studentstvo vyrostlo pak nedaleko odtud, na valonském území Brabantska, nové univerzitní městečko Louvain-la-Nouve, Nový Leuven.

Hodiny a hodiny lze procházet starobylé leuvenské koleje a obdivovat, jak se tu mísí minulost s pokrokem, katolická tradice s volnomyšlenkářstvím, stará architektura s modernou. Na čestném místě v kostele svatého Petra najdeme gotickou sošku Panny Marie, která je patronkou univerzity. Když tu zahajují počátkem září akademický rok, kráčí se jí už po staletí poklonit stále stejně vyhlížející procesí profesorů v talárech. Pod nimi se dnes skrývá pár světově uznávaných osobností moderní vědy. Vyhlášená je hlavně leuvenská biochemie.

V jedné z nejosobitějších starých leuvenských čtvrtí, kde si od 13. století stavěly domy zbožné ženy, bekyně, žijící ve zvláštním, téměř řeholním souručenství, je dnes luxusní hotel, ubytovna pro hostující profesory a konferenční centrum. Všechny leuvenské památky obdivuhodně žijí. A nejvíc žije Leuven večer, když se zaplní jeho hospody a bary, z nichž většina má svou vyhraněnou klientelu: studenty z určité koleje, profesory, místní intelektuály. A pivo teče proudem.

Belgičané nejsou o nic menšími znalci a milovníky piva než Češi, a právě Leuven je kolébkou belgického pivovarnictví: kvetlo tu už ve 14. století. Pivovarníci patřili k nejbohatším leuvenským měšťanům. Jen oni si mohli stavět honosné domy se štíty obloženými modrým ardenským kamenem, zatímco se jejich sousedé museli spokojit s obyčejnými cihlovými a pískovcovými fasádami. Jedním z nejúspěšnějších pivovarníků té doby se stal mistr Den Horen. Jeho podnik o čtyři století později převzala rodina Artoisů, legendárních sládků, jejichž Stella Artois je dnes nejznámější belgickou pivovarnickou značkou.

Pivovar s historií dlouhou až někam k roku 1366 se stal nadnárodním gigantem s pobočkami ve více než stovce zemí celého světa. Pod jeho křídla patří i pražský Staropramen a ostravský Ostravar. Hořká Stella Artois, jakkoliv se těší slavné minulosti, však není v belgických hospodách tím nejpopulárnějším mokem. Místní mají raději sladší Jupiler, který se vaří nedaleko odtud. Mezi mládeží momentálně hraje prim velmi oblíbená "suchá" Stella Artois. Jde o zvláštní typ piva, které je o něco silnější než klasický ležák s 5,4 procenta alkoholu, je méně hořký a zvláštní tím, že po napití nezůstává v ústech jeho chuť. Prodává se v plastových třetinkových lahvích a je hvězdou belgických diskoték.

Pivo je v celé Belgii turistickou atrakcí. V pivovarech od rodinně působícího Domusu po moderní velkovýrobny jako Stella Artois tu nabízejí prohlídky. Přímo v pivovarských objektech najdete stylové hospody, kde můžete testovat výrobky až do bezvědomí. Jinde - třeba v proslulém starém pivovaru Het Anker v nedalekém Mechelenu - se dokonce lze rovnou ubytovat: výhled z hotelových oken na naskládané hromady sudů má atmosféru evokující staré dobré české Postřižiny.

Pití piva v Belgii není tak chlapská záležitost jako u nás: Já sama si ráda zajdu na pivo do kavárny," říká Elly, šedovlasá postarší paní a každým coulem dáma. Ženy však chodí hlavně na ovocná piva - malinový lambiek, míchaný geuse nebo třešňový kriek: mají červenou barvu, chuť nahořklé limonády a jsou pěkně zrádná, protože obsahují víc alkoholu než obvyklá česká dvanáctka.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat: Leuven leží na železniční trati Ostende - Brusel - Leuven Liége. Nabízí se sem pohodlné spojení vlakem, zpáteční jízdenka z Bruselu stojí 260 belgických franků. Autem je Leuven dosažitelný odbočkami z dálnice E314 spojující Brusel s Kolínem nad Rýnem či z dálnice E40 z Bruselu do Liége.

Kde získat informace: Internet: www.leuven.be, informační středisko Toerisme Leuven: telefon 0032-16-21 15 39, fax 0032-16-21 15 49, e-mail toerisme@leuven.cz v Praze se obraťte na Holandskou a flanderskou turistickou a informační kancelář, telefon 02 670 92 290, fax 02 670 92 650, e-mail: holland@tourinfo.cz


Velké náměstí v belgickém Leuvenu